PRODUITS FINS DE L'ESTRIE INC. (Corporation# 2438127) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 14, 1989.
| Corporation ID | 2438127 |
| Business Number | 881001184 |
| Corporation Name | PRODUITS FINS DE L'ESTRIE INC. |
| Registered Office Address |
599 Rue Principale St-georges De Windsor QC J0A 1J0 |
| Incorporation Date | 1989-02-14 |
| Dissolution Date | 1997-04-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DIANE OUELLET | 901 10E RANG, SAINT-REMI DE TINGWICK QC J0A 1K0, Canada |
| LIONEL CHARTRAND | 911 10E RANG, SAINT-REMI DE TINGWICK QC J0A 1K0, Canada |
| J.E. LEANDRE BERARD | 599 RUE PRINCIPALE, ST-GEORGES DE WINDSOR QC J0A 1J0, Canada |
| ANDRE LABARRE | 849 RUE CHARLES GUIMOND, BOUCHERVILLE QC J4B 3Z4, Canada |
| JEAN-MARIE BERGERON | 525 RANG 8, R.R. 2, WINDSOR QC J1S 2L5, Canada |
| JEAN-PIERRE SINOTTE | 116 RUE DES RIVIERES, SAINT-CAMILLE QC J0A 1G0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-13 | 1989-02-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-02-14 | current | 599 Rue Principale, St-georges De Windsor, QC J0A 1J0 |
| Name | 1989-03-28 | current | PRODUITS FINS DE L'ESTRIE INC. |
| Name | 1989-02-14 | 1989-03-28 | 165653 CANADA INC. |
| Status | 1997-04-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-06-02 | 1997-04-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-02-14 | 1991-06-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-04-25 | Dissolution | |
| 1989-02-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 599 RUE PRINCIPALE |
| City | ST-GEORGES DE WINDSOR |
| Province | QC |
| Postal Code | J0A 1J0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Couvre Plancher Laurier Gauthier Inc. | 599 Rue Principale, Sainte-agathe-des-monts, QC J8C 1L1 | 1984-05-10 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2840898 Canada Inc. | 727 Rang 3, St-georges De Windsor, QC J0A 1J0 | 1992-08-21 |
| Ferme Alain & Gaetan Proulx Inc. | 430 Rue Principale, St-georges De Windsor, QC J0A 1J0 | 1985-05-29 |
| Garage Leandre Corriveau Inc. | 383 Brouillard, St-georges De Windsor, QC J0A 1J0 | 1980-03-05 |
| F. Roy Et J.c. Richard Inc. | 614 Principale, St-georges De Windsor, QC J0A 1J0 | 1979-02-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Diamonds Democracy Inc. | 270, Chemin Des Canadiens, Danville, QC J0A 1A0 | 2019-09-20 |
| 9748598 Canada Inc. | 55b, Du Carmel, Danville, QC J0A 1A0 | 2016-05-10 |
| Pieux XtrГЉme Canada Inc. | 1425, Route 116, Danville, QC J0A 1A0 | 2015-02-10 |
| 8439214 Canada Inc. | 86b Du Carmel /cp 984, Danville, QC J0A 1A0 | 2013-02-18 |
| 7891873 Canada Inc. | 100 Rue Crown, Danville, QC J0A 1A0 | 2011-06-14 |
| La Maison Denison Inc. | 581, Chemin Mclaughlin, Danville, QC J0A 1A0 | 2010-10-14 |
| Iconoclaste Musique Inc. | 85 Daniel-johnson, C P 669, Danville, QC J0A 1A0 | 2006-09-05 |
| Trinity Foundation Danville - | Box 904, Danville, QC J0A 1A0 | 2006-07-25 |
| Pratiko Inc. | 20 Saffin, Danville, QC J0A 1A0 | 2006-05-16 |
| Industries Framboesia Inc. | 10, Henri, Danville, QC J0A 1A0 | 2004-10-15 |
| Find all corporations in postal code J0A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DIANE OUELLET | 901 10E RANG, SAINT-REMI DE TINGWICK QC J0A 1K0, Canada |
| LIONEL CHARTRAND | 911 10E RANG, SAINT-REMI DE TINGWICK QC J0A 1K0, Canada |
| J.E. LEANDRE BERARD | 599 RUE PRINCIPALE, ST-GEORGES DE WINDSOR QC J0A 1J0, Canada |
| ANDRE LABARRE | 849 RUE CHARLES GUIMOND, BOUCHERVILLE QC J4B 3Z4, Canada |
| JEAN-MARIE BERGERON | 525 RANG 8, R.R. 2, WINDSOR QC J1S 2L5, Canada |
| JEAN-PIERRE SINOTTE | 116 RUE DES RIVIERES, SAINT-CAMILLE QC J0A 1G0, Canada |
| City | ST-GEORGES DE WINDSOR |
| Post Code | J0A1J0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Produits Fins M2j Inc. | 1605 Rue Des Tangaras, PrГ©vost, QC J0R 1T0 | 2015-05-14 |
| Produits Chimiques Fins Fludan Fine Chemicals Inc. | 399 South Edgeware Road, Unit 9, St. Thomas, ON N5P 4B8 | 1991-11-12 |
| Les Produits Г‰nergie Estrie Inc. | 475, Rue Du Richelieu, Drummond, QC J2C 7E5 | 2011-11-07 |
| Reseau Des Produits Fins Ffni Inc. | 5459, Rue Waverly, MontrГ©al, QC H2T 2X8 | 2003-04-11 |
| Produits Fins Ridg Ltee | 95 Moatfield Drive, Don Mills, QC M3B 3L6 | 1985-12-20 |
| Produits AcÉricoles J.-c. Beaudry Estrie Inc. | 2100 Ave St-laurent, Plessisville, QC G6L 2Y8 | 1997-02-26 |
| Produits Marins De L'estrie Ltee | 4573 Boul Bourque, C P 5021, Rock Forest, QC J1N 3B9 | 1981-12-21 |
| Produits Fins Madrid-barcelona Inc. | 4475 Rue Saint-denis, MontrГ©al, QC H2J 2L2 | 2015-11-27 |
| Douceurs De Terroir - Fine French Food Inc. | 1801 Hollis St., Suite 1800, Halifax, NS B3J 3N4 | 2010-08-16 |
| Les Produits Fins Carezma (1999) Inc. | 1080 St-mathieu, App. 306, Montreal, QC H3H 2S8 | 1998-05-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on PRODUITS FINS DE L'ESTRIE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.