GLADD ELECTRONICS INC. (Corporation# 2438101) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 14, 1989.
| Corporation ID | 2438101 |
| Business Number | 123551210 |
| Corporation Name | GLADD ELECTRONICS INC. |
| Registered Office Address |
5715 Boul. Royal Suite 3 Trois-rivieres QC G9A 4N9 |
| Incorporation Date | 1989-02-14 |
| Dissolution Date | 1996-04-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICHARD ROY | 5715 BOUL. ROYAL, APP. 3, TROIS-RIVIERES QC G9A 4N9, Canada |
| GLENN LADD | COMP. 10, SITE #7, R.R. 4, FREDERICTON NB E3B 4X5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-13 | 1989-02-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-02-16 | current | 5715 Boul. Royal, Suite 3, Trois-rivieres, QC G9A 4N9 |
| Name | 1989-03-29 | current | GLADD ELECTRONICS INC. |
| Name | 1989-02-14 | 1989-03-29 | 165655 CANADA INC. |
| Status | 1996-04-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-06-01 | 1996-04-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-02-14 | 1995-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-04-26 | Dissolution | |
| 1989-02-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1993 | 1992-07-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 5715 BOUL. ROYAL |
| City | TROIS-RIVIERES |
| Province | QC |
| Postal Code | G9A 4N9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Electronic Zone Distribution Inc. | 5715 Boulevard Royal, Bureau 3, Trois-rivieres Ouest, QC G9A 4N9 | 1997-02-26 |
| Cornwall Audio-vidÉo Inc. | 5715 Boul Royal, Trois Rivieres Ouest, QC G9A 4N9 | 1995-08-09 |
| Fredericton Electronics Inc. | 5715 Boulevard Royal, Trois Riviere Ouest, QC G9A 4N9 | 1995-02-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Global Urgent and Advanced Research and Development (guard) | 1100, Place Technoparc, Bureau 128-2, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A2 | 2018-04-03 |
| Guard Environnement Inc. | 1100, Place Du Technoparc, Suite 128-2, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | 2020-04-17 |
| Industrial Iot Inc. | 214-1300 Place Du Technoparc, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | 2018-03-24 |
| Marketing MГ©dical International (mmi) Inc. | 1100, Place Du Technoparc, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | 2012-07-17 |
| Pegasi Systems International Inc. | 1300, Place Du Technoparc, Bureau 106, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | 2011-09-28 |
| Abnatura Inc. | 1100 Place Technoparc, Suite 111, Trois-rivieres, QC G9A 0A9 | 2009-06-05 |
| Xit TГ©lГ©com Inc. | 1100 Place Du Technoparc, Suite 301, Trois-riviГ€res, QC G9A 0A9 | 2002-07-01 |
| TÉlÉcommunications Xittel Inc. | 110 Place Du Technoparc, Suite 301, Trois-rivieres, QC G9A 0A9 | 2002-06-13 |
| Design Michel Pellerin Inc | 1100 Place Du Technoparc, Suite 300, Trois-riviГЁres, QC G9A 0A9 | |
| Pluritec LtГ©e | 1100 Place Du Technoparc, Bureau 200, Trois-riviГ€res, QC G9A 0A9 | |
| Find all corporations in postal code G9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICHARD ROY | 5715 BOUL. ROYAL, APP. 3, TROIS-RIVIERES QC G9A 4N9, Canada |
| GLENN LADD | COMP. 10, SITE #7, R.R. 4, FREDERICTON NB E3B 4X5, Canada |
| City | TROIS-RIVIERES |
| Post Code | G9A4N9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gladd Developments Ltd. - | 4770 Kent Avenue, Suite 214, Montreal, QC H3W 1H2 | 2001-09-17 |
| Gladd Restaurants Ltd. | 4 Maple Drive, Brooklyn, NS B5A 4T4 | |
| Ncc Electronics Ltd. | 7800 Twin Oaks Drive, Windsor, ON N8N 5B6 | |
| Les Electronics Camtron Enternational Ltee | 160 Graveline Street, St-laurent, QC H4T 1R7 | 1977-10-04 |
| Sc Electronics & Iot Inc. | 50 Hunter Ln, Charlottetown, PE C1A 9R5 | |
| Kameco Electronics Ltee. | 1080 Port Royal St West, Montreal 355, QC | 1963-08-29 |
| Penryn Electronics Limitee | 4978 Groswenor Ave, Montreal, QC | 1975-07-08 |
| Ultra Electronics Tactical Communication Systems Inc. | 600 Dr. Frederik Philips Boulevard, Ville Saint-laurent, QC H4M 2S9 | 2001-03-15 |
| Ultra Electronics Forensic Technology Inc. | 5757 Cavendish Blvd., Suite 200, CГґte St-luc, QC H4W 2W8 | |
| Electronics Jameco Inc. | 1561, Rue Du Burgundy, St-lazare, QC J7T 2C1 | 1984-07-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on GLADD ELECTRONICS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.