LES ABRASIFS SABLEVAL INC. (Corporation# 2438046) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 14, 1989.
| Corporation ID | 2438046 |
| Business Number | 126061480 |
| Corporation Name | LES ABRASIFS SABLEVAL INC. |
| Registered Office Address |
8996 Des Laurentides Auteuil, Laval QC H7Z 1K5 |
| Incorporation Date | 1989-02-14 |
| Dissolution Date | 1999-12-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDRE DALCOURT | 2288 DE STRASBOURG, VIMONT, LAVAL QC H7K 3H4, Canada |
| ERIC LACASSE | 6248 PRINCE RUPERT, AUTEUIL, LAVAL QC H7H 1C4, Canada |
| PIERRE TOURANGEAU | 289 BOUL. DES FLEURS, BLAINVILLE QC J7C 2Y6, Canada |
| MARIE JOSEE DELISLE | 2288 DE STRASBOURG, VIMONT, LAVAL QC H7K 3H4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-13 | 1989-02-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-02-14 | current | 8996 Des Laurentides, Auteuil, Laval, QC H7Z 1K5 |
| Name | 1989-02-14 | current | LES ABRASIFS SABLEVAL INC. |
| Status | 1999-12-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-06-01 | 1999-12-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-02-14 | 1993-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-12-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-02-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1991-03-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 8996 DES LAURENTIDES |
| City | AUTEUIL, LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7Z 1K5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3567753 Canada Inc. | 2975 Boul. Industriel, Chomedy, QC H7Z 3W9 | 1998-12-11 |
| 6042520 Canada Inc. | 1200 Chomedey, Suite 1015, Laval, QC H7Z 3Z3 | 2002-12-03 |
| 133887 Canada Inc. | 800 Place Victoria, Suite 4702, Montreal, QC H7Z 1H6 | 1984-06-29 |
| Deneigement Du Cartier (laval) Ltee | 946 Rose De Lima, App. 1, Laval, QC H7Z 2S6 | 1983-11-08 |
| Le Week-end Pub Et Restaurant Ltee | 845 Rue Dandurand, Ste-dorothee, Laval, QC H7Z 2W3 | 1989-12-04 |
| Fusion De Maisonneuve Et Freres Inc. | 57 Boul. Ste-rose, Ste-rose, Laval, QC H7Z 3J9 | 1983-01-10 |
| Matelas Distinction Inc. | 1435 Berbier, Laval, QC H7Z 3Z1 | 1994-06-16 |
| Corporation Immobiliere Du Berger Inc. | 1500 Rue Berlier, Suite 200, Chomedey, Laval, QC H7Z 4A1 | 1984-01-19 |
| Centre De Renovation St-jerome (1981) Inc. | 294 Labelle, Suite 103, St-jerome, QC H7Z 5L1 | 1981-03-24 |
| 104040 Canada Ltee | 291 Boulevard Lachapelle, R.r. # 1, St-antoine Des Laurentides, QC H7Z 5T4 | 1981-02-17 |
| Find all corporations in postal code H7Z | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDRE DALCOURT | 2288 DE STRASBOURG, VIMONT, LAVAL QC H7K 3H4, Canada |
| ERIC LACASSE | 6248 PRINCE RUPERT, AUTEUIL, LAVAL QC H7H 1C4, Canada |
| PIERRE TOURANGEAU | 289 BOUL. DES FLEURS, BLAINVILLE QC J7C 2Y6, Canada |
| MARIE JOSEE DELISLE | 2288 DE STRASBOURG, VIMONT, LAVAL QC H7K 3H4, Canada |
| City | AUTEUIL, LAVAL |
| Post Code | H7Z1K5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Abrasifs B.n. Inc. | 2068 Chartier Ave., Dorval, QC | 1981-08-11 |
| Abrasifs Ubj Inc. | 295 MontÉe De Liesse, Montreal, QC H4T 1P5 | 2003-03-20 |
| Louise Abrasifs Inc. | 821 Marcel, Laval, QC H7P 3Y1 | 1982-10-06 |
| Alo-sic Abrasives Ltd. | 14 Rue Louvigny, Lorraine, QC J6Z 1T7 | 1983-10-19 |
| Logan Abrasifs Inc. | 1801 De Lasalle, Montreal, QC H1V 2K1 | 1991-11-01 |
| Abrasifs Convertek Inc. | 4500 Rue St-paul, Le Gardeur, QC J5Z 4C7 | 1991-12-10 |
| Les Abrasifs Ea Abrasives Inc. | 2967 Joseph-a.-bombardier, Laval, QC H7P 6C4 | 1993-06-03 |
| Les Abrasifs Gardeval Inc. | 4820 Amiens, Montreal-nord, QC H1H 2J3 | 1985-04-15 |
| Distributeur De Produits Abrasifs Dalex Inc. | 4500 Rue St-paul, Le Gardeur, QC J6A 5H5 | 1984-10-16 |
| Distributeur De Produits Abrasifs Dalex (1991) Inc. | 30 Rue Jean Leman, Candiac, QC J5R 4B4 | 1991-04-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ABRASIFS SABLEVAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.