AULT & ZAWALSKI CONSULTANTS INC. (Corporation# 2437988) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 10, 1989.
| Corporation ID | 2437988 |
| Business Number | 119325686 |
| Corporation Name | AULT & ZAWALSKI CONSULTANTS INC. |
| Registered Office Address |
7904 103 Street Edmonton AB T6E 6C3 |
| Incorporation Date | 1989-02-10 |
| Dissolution Date | 2008-07-10 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ROBERT ZAWALSKI | 10203 78 STREET, EDMONTON AB T6A 3E2, Canada |
| GERALD AULT | 13115 31 STREET, EDMONTON AB T5A 3A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-09 | 1989-02-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-02-10 | current | 7904 103 Street, Edmonton, AB T6E 6C3 |
| Name | 1989-02-10 | current | AULT & ZAWALSKI CONSULTANTS INC. |
| Name | 1989-02-10 | current | AULT ; ZAWALSKI CONSULTANTS INC. |
| Status | 2008-07-10 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-02-13 | 2008-07-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-02-10 | 2008-02-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-07-10 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-02-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2004-09-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2003 | 2003-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2002 | 2003-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| F.d.o. International Corporation | 7904 103 Street, Edmonton, AB T6E 6C3 | 1996-12-24 |
| Jetleson Industries (canada) Ltd. | 7904 103 Street, Edmonton, AB T6E 6C3 | 1995-09-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Group Wizard Investment Inc. | 10121 80 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6E 0B9 | 2020-09-07 |
| Social Logic Media Inc. | #301-10121 80 Ave Nw, Edmonton, AB T6E 0B9 | 2017-05-24 |
| Savala Inc. | 9216-63 Ave Nw, Edmonton, AB T6E 0G3 | 2016-07-17 |
| Happy Tails and Winding Trails Pet Service Ltd. | 8727 64 Avenue Nw, Edmonton, AB T6E 0H4 | 2013-08-30 |
| Akvotera Engineering and Research Inc. | 9536 64 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6E 0H9 | 2018-05-01 |
| 4010418 Canada Inc. | 9751 64 Avenue, Edmonton, AB T6E 0J4 | 2002-02-04 |
| Seehta Forest Products Ltd. | 9919 65 Avenue, Edmonton, AB T6E 0L1 | 2000-05-01 |
| Freedom Respiratory & Sleep Centre Inc. | 9623 66 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6E 0M2 | 2020-05-05 |
| Yvan Chartrand Bakeries Inc. | 9719 - 66 Ave., Edmonton, AB T6E 0M4 | 2009-01-26 |
| Edmonton Wiccan Seminary | 9423 68th Ave Nw, Edmonton, AB T6E 0R2 | 2016-07-08 |
| Find all corporations in postal code T6E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ROBERT ZAWALSKI | 10203 78 STREET, EDMONTON AB T6A 3E2, Canada |
| GERALD AULT | 13115 31 STREET, EDMONTON AB T5A 3A3, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T6E6C3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Aliments Ault Limitee | 451 Ridout Street North, London, ON N6A 4M3 | 1926-12-03 |
| Les Aliments Ault LimitÉe | 405 The West Mall, Suite 1000, Etobicoke, ON M9C 5J1 | |
| Les Aliments Ault Limitee | 405 The West Mall, 10th Floor, Etobicoke, ON M9C 5J1 | |
| La Cremerie Ault Limited | 451 Ridout St. North, London, ON N6A 5L3 | 1968-06-21 |
| Vixl Group Inc. | 72 Ault Cres., Whitby, ON L1M 2G7 | 2015-03-20 |
| T. J. Ault Industries Limited | 3 Lombard Pl, Winnipeg, MB | 1969-12-08 |
| Ceaa Consulting Ltd. | 18 Ault Drive, P. O. Box 482, Ingleside, ON K0C 1M0 | 2018-06-13 |
| Les Consultants En Gestion E.c.m. Inc. | 1010 Ste-catherine Ouest, Suite 640, Montreal, QC | 1979-07-25 |
| Consultants En Dessin Ruland Design Consultants Inc. | 1457 Nicolet, Montreal, QC H1W 3K4 | 1982-07-16 |
| Laurentian Consultants B.h.p. Ltd. | 345 Boul. Riel, Hull, QC J8Z 1B3 | 1985-09-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on AULT & ZAWALSKI CONSULTANTS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.