D.V. THERMAL INC. (Corporation# 2437775) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 13, 1989.
| Corporation ID | 2437775 |
| Business Number | 122779143 |
| Corporation Name | D.V. THERMAL INC. |
| Registered Office Address |
1421 Avenue De La Gare - #205 Mascouche QC J7K 3G6 |
| Incorporation Date | 1989-02-13 |
| Dissolution Date | 2011-07-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-PASCAL PAQUETTE | 982 LUCIEN COTE, MCMASTERVILLE QC J3G 6R2, Canada |
| RICHARD GILBERT | 564 FRANCOIS RESOUT, LACHENAIE QC J6V 1L1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-12 | 1989-02-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2011-05-31 | current | 1421 Avenue De La Gare - #205, Mascouche, QC J7K 3G6 |
| Address | 1989-02-13 | 2011-05-31 | 16275 Notre Dame Est, Montreal, QC H1A 3P7 |
| Name | 1989-02-13 | current | D.V. THERMAL INC. |
| Status | 2011-07-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-02-13 | 2011-07-25 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2011-07-25 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 1989-02-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2011 | 2011-02-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2010 | 2009-03-17 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2009 | 2008-04-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 4422830 Canada Inc. | 1429, Avenue De La Gare, Mascouche, QC J7K 3G6 | 2009-01-12 |
| Transport J.d. Roy & Fils 1996 Inc. | 1407, Avenue De La Gare, Mascouche, QC J7K 3G6 | 1996-07-03 |
| Gil-fab Tanks International Inc. | 1429 Avenue De La Gare, Mascouche, QC J7K 3G6 | 1991-03-07 |
| Transport Laco Inc. | 1407, Avenue De La Gare, Mascouche, QC J7K 3G6 | 1999-04-27 |
| Les Entreprises Lise Lavoie Inc. | 1407, Avenue De La Gare, Mascouche, QC J7K 3G6 | 1995-09-27 |
| 3794997 Canada Inc. | 1429 Avenue De La Gare, Mascouche, QC J7K 3G6 | 2004-06-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 137623 Canada Inc. | 4-260 Dalpe, Mascouche, QC J7K 0B2 | 1984-12-04 |
| Outflank Inc. | 615 Place Du Grand-hÉron, Mascouche, QC J7K 0B5 | 2019-09-04 |
| 7821794 Canada Inc. | 599 Place Du Grand HÉron, Mascouche, QC J7K 0B5 | 2011-03-30 |
| 3062783 Canada Inc. | 599, Place Du Grand-hГ©ron, Mascouche, QC J7K 0B5 | 1994-08-26 |
| 175730 Canada Inc. | 635 Place Du Grand-hГ©ron, Mascouche, QC J7K 0B5 | 1990-12-01 |
| Les Constructions Auger-ouellette Inc. | 599, Place Du Grand HГ©ron, Mascouche, QC J7K 0B5 | 1984-03-30 |
| Paradigme 2.0 Inc. | 366 Des Busards, Mascouche, QC J7K 0B6 | 2016-01-19 |
| 11592394 Canada Inc. | 425 Avenue De L'Г‰tang, Mascouche, QC J7K 0B8 | 2019-08-27 |
| Bolivier.net Inc. | 405, Ave. De L'etang, Mascouche, QC J7K 0B8 | 2006-10-10 |
| Logiciels Comptables Xl Inc. | 2404 Limoges, Mascouches, QC J7K 0B9 | 2014-10-02 |
| Find all corporations in postal code J7K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-PASCAL PAQUETTE | 982 LUCIEN COTE, MCMASTERVILLE QC J3G 6R2, Canada |
| RICHARD GILBERT | 564 FRANCOIS RESOUT, LACHENAIE QC J6V 1L1, Canada |
| City | MASCOUCHE |
| Post Code | J7K 3G6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| T.t. Transport Thermal Inc. | Route 34, Alexandria, ON K0C 1A0 | 1983-02-02 |
| Brevet Thermal Beam Systm LtÉe | 1052, Croissant D'ailleboust, Laval, Québec, QC H7G 4L3 | 2018-05-28 |
| Quantum Thermal Imaging Ltd. | 15 Sherbrooke St, Paradise, NL A1L 0N8 | 2016-01-04 |
| L&k Thermal Break Corp. | 711-5 Valhalla Inn Rd., Toronto, ON M9B 0B1 | 2016-06-24 |
| Ntt Thermal Inc. | 3474 Poirier Blvd., St-laurent, QC H4R 2J5 | 2010-10-22 |
| Thermal Sense Inc. | 16 Lynch Circle, Guelph, ON N1L 1R5 | 2008-02-01 |
| Ms Thermal Design Inc. | 53 Beograd Gardens, Toronto, ON M6B 4N2 | 2010-12-02 |
| 360 Thermal Horizons Inc. | 93 Stiver Drive, Newmarket, ON L3Y 7W2 | 2020-07-13 |
| Thermal Standards Inc. | 159 John St. North, Arnprior, ON K7S 2N8 | 2000-01-24 |
| Hs Thermal Management Ltd. | 216 Valleymede Dr, Richmond Hill, ON L4B 2A6 | 2019-05-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on D.V. THERMAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.