GESTIONS E.N. RIESMAN INC. (Corporation# 2437627) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 1989.
| Corporation ID | 2437627 |
| Business Number | 879599157 |
| Corporation Name |
GESTIONS E.N. RIESMAN INC. E.N. RIESMAN HOLDINGS INC. |
| Registered Office Address |
10180 101 Street Suite 1500 Edmonton AB T5J 4K1 |
| Incorporation Date | 1989-02-20 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EUGENE N. RIESMAN | 4360 WESTMOUNT AVE, WESTMOUNT QC H4A 3K9, Canada |
| COLIN H. KERR | 10180 101 STREET, SUITIE 1500, EDMONTON AB T5J 4K1, Canada |
| J.J. ROBINSON | 3847 NORTHCLIFFE AVE, MONTREAL QC H4A 3K9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-19 | 1989-02-20 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-02-20 | current | 10180 101 Street, Suite 1500, Edmonton, AB T5J 4K1 |
| Name | 1989-02-20 | current | GESTIONS E.N. RIESMAN INC. |
| Name | 1989-02-20 | current | E.N. RIESMAN HOLDINGS INC. |
| Status | 1994-07-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1989-02-20 | 1994-07-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1994 | 1993-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1993 | 1993-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1992 | 1993-12-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestions E.n. Riesman Inc. | 800 Place Victoria, Suite 4702, Montreal, QC H4Z 1H6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Petrifond Foundation Midwest Limited | 10180 101 Street, 29th Floor Manulife Pl., Edmonton, AB T5J 3V5 | 1977-05-18 |
| Universal Prime Controls Electronic Inc. | 10180 101 Street, Suite 2440, Edmonton, AB T5J 3S4 | 1988-12-19 |
| Prime Time Canada Health Foods Incorporated | 10180 101 Street, Suite 2900, Edmonton, AB T5J 3V5 | 1990-12-18 |
| Sherritt Acquisition Inc. | 10180 101 Street, Suite 3500 Manulife Pl., Edmonton, AB T5J 3S4 | 1991-07-19 |
| Loymar International Marketing Inc. | 10180 101 Street, Suite 1500, Edmonton, AB T5J 4K1 | 1988-06-29 |
| 163516 Canada Inc. | 10180 101 Street, Suite 2900, Edmonton, AB T2P 3S8 | |
| Cai Corporate Associates Inc. | 10180 101 Street, Suite 1500, Edmonton, AB T5J 4K1 | 1991-03-04 |
| 2742829 Canada Inc. | 10180 101 Street, Suite 2900, Edmonton, AB T5J 3V5 | 1991-08-27 |
| 2746379 Canada Inc. | 10180 101 Street, Suite 2900, Edmonton, AB T5J 3V7 | 1991-08-30 |
| Canada Northwest Energy Limited | 10180 101 Street, Suite 3500, Edmonton, AB T5J 3S4 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Zcl Distribution Inc. | 10180 Вё101 Street, Ste#1500, Edmonton, AB T5J 4K1 | |
| Gabriel's Gourmet Muffins, Cookies and Coffee Incorporated | 10180 101 Street, Suite 1500, Edmonton, AB T5J 4K1 | 1993-02-26 |
| A.c. Relocations Ltd. | 10180 101 Street, Suite 1500, Edmonton, AB T5J 4K1 | 1995-12-07 |
| 3224732 Canada Inc. | 10180 101 Street, Suite 1500, Edmonton, AB T5J 4K1 | 1996-02-02 |
| 3225143 Canada Inc. | 10180 101 Street, Suite 1500, Edmonton, AB T5J 4K1 | 1996-02-05 |
| Mcintosh Supply Ltd. | 10180 101 Street, Suite 1500, Edmonton, AB T5J 4K1 | |
| Biotex Laboratories Inc. | 10180 101 Street, Suite 1500, Edmonton, AB T5J 4K1 | |
| Stohal Jobsite Consultants Ltd. | 10180 101 Street, Suite 1500, Edmonton, AB T5J 4K1 | 1980-01-11 |
| Brighton Block Limited | 10180 101 Street, Suite 1500, Edmonton, AB T5J 4K1 | 1978-01-10 |
| Drilex Systems Canada Inc. | 10180 101 Street, Suite 1500, Edmonton, AB T5J 4K1 | 1978-11-14 |
| Find all corporations in postal code T5J4K1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EUGENE N. RIESMAN | 4360 WESTMOUNT AVE, WESTMOUNT QC H4A 3K9, Canada |
| COLIN H. KERR | 10180 101 STREET, SUITIE 1500, EDMONTON AB T5J 4K1, Canada |
| J.J. ROBINSON | 3847 NORTHCLIFFE AVE, MONTREAL QC H4A 3K9, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T5J4K1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestions Plewa Holdings Inc. | 208 - 5840 Marc-chagall Avenue, Cote-saint-luc, QC H4W 3K6 | |
| Gestions V.y. Inc. | 8390 Mayrand St., Montreal, QC H4P 2C9 | 1984-11-05 |
| I2a Holdings Inc. | 629 Davaar Avenue, Outremont, QC H2V 3B1 | 2008-02-13 |
| Mbx Holdings Inc. | 281 6e Avenue, Deux-montagnes, QC J7R 3G5 | 2017-09-14 |
| M.e.s.h. Holdings Inc. | 6606 Wallenberg, Cote St. Luc, QC H4W 3B1 | 1981-05-14 |
| Rfd Holdings Inc. | 7793 Juliette, Montreal, QC H8N 1W4 | 2010-06-02 |
| Qel Holdings Inc. | 39-a Lakeshore Road, Beaconsfield, QC H9W 4H6 | 2005-08-24 |
| Cje Holdings Inc. | 13 Summit Circle, Westmount, QC H3Y 1B4 | 2000-04-12 |
| Del-pro Holdings Inc. | 2915 Chicoutimi, Laval, QC H7E 1B2 | |
| Les Gestions Lee Dav Inc. | 365 Chester, Mont-royal, QC H3R 1W6 | 1996-09-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTIONS E.N. RIESMAN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.