166333 CANADA INC. (Corporation# 2437554) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 10, 1989.
| Corporation ID | 2437554 |
| Business Number | 879739266 |
| Corporation Name | 166333 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
R.r. 1 Wendover ON K0A 3K0 |
| Incorporation Date | 1989-02-10 |
| Dissolution Date | 2003-09-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| CLAUDE CYR | R.R. 1, WENDOVER ON K0A 3K0, Canada |
| RAYMOND CYR | R.R. 1, WENDOVER ON K0A 3K0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-09 | 1989-02-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-02-10 | current | R.r. 1, Wendover, ON K0A 3K0 |
| Name | 1989-02-10 | current | 166333 CANADA INC. |
| Status | 2003-09-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1999-06-08 | 2003-09-05 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-06-23 | 1999-06-08 | Active / Actif |
| Status | 1996-06-01 | 1997-06-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-09-05 | Dissolution | Section: 210 |
| 1989-02-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1997 | 1997-03-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Bardeaux Du Nord Inc. | R.r. 1, Cte Labelle, Mont-laurier, QC J9L 3G3 | 1980-01-30 |
| Les Entreprises Fred Hoelscher Enterprises Inc. | R.r. 1, Glen Robertson, ON K0B 1H0 | 1976-12-03 |
| Mennonite Industry & Business Association | R.r. 1, Cambridge, ON N1R 5S2 | 1977-02-09 |
| The Horse People Inc. | R.r. 1, Wendover, ON K0A 3K0 | 1977-04-25 |
| Design Monance Inc. | R.r. 1, Campbellcroft, ON L0A 1B0 | 1991-01-04 |
| 2799430 Canada Inc. | R.r. 1, Gracefield, QC J0X 1W0 | 1992-02-25 |
| C.m. Midway Ltd. | R.r. 1, Glencoe, ON N0L 1M0 | 1993-04-15 |
| 3376893 Canada Ltd. | R.r. 1, Ameliasburgh, ON K0K 1A0 | 1997-05-26 |
| Smith & Bell Inc. | R.r. 1, Box 51a, Saint-leonard, QC E0L 1M0 | 1997-06-24 |
| 3422551 Canada Inc. | R.r. 1, Bainsville, ON K0C 1E0 | 1997-11-12 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3476855 Canada Inc. | 2671 Rue Principale, Wendover, ON K0A 3K0 | 1998-08-04 |
| Emi Shield Corp. | 2741 Principale Street, Wendover, ON K0A 3K0 | 1998-03-27 |
| 3462021 Canada Inc. | 3155 Principale, Wendover, ON K0A 3K0 | 1998-02-04 |
| 3386112 Canada Inc. | 2801 Rue Principale, Wendover, NB K0A 3K0 | 1997-06-23 |
| Gestalex - Human Resources Management Centre Inc. | C P 107, Wendover, ON K0A 3K0 | 1988-10-13 |
| Enseignes Promotion Signs Ltee | 2671 Rue Principale, Wendover, ON K0A 3K0 | 1993-08-31 |
| Deja Electronics Ltd. | Rr 1, Wendover, ON K0A 3K0 | 1982-01-26 |
| Serge St-pierre Equipment Ltd/ltee | Rr 1, Wendover, ON K0A 3K0 | 1987-02-26 |
| Name | Address |
|---|---|
| CLAUDE CYR | R.R. 1, WENDOVER ON K0A 3K0, Canada |
| RAYMOND CYR | R.R. 1, WENDOVER ON K0A 3K0, Canada |
| City | WENDOVER |
| Post Code | K0A3K0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 166333 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.