MISSIONARIES OF THE POOR (CANADA) INC. (Corporation# 2437376) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 10, 1989.
| Corporation ID | 2437376 |
| Business Number | 890571466 |
| Corporation Name | MISSIONARIES OF THE POOR (CANADA) INC. |
| Registered Office Address |
7 Claret Court Richmond Hill ON L4S 2C2 |
| Incorporation Date | 1989-02-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARIA LIBERA SIVILLA | 24 BOUNDY CRESCENT, TORONTO ON M1W 2E5, Canada |
| LESLIE CHIN | 15 NEWDAWN CRESCENT, SCARBOROUGH ON M1V 1J8, Canada |
| REV. KULANDAIRAJ AMBROSE | 3 NORTH STREET, KINGSTON , Jamaica |
| REV. RICHARD HO LUNG | 87 HANOVER STREET, KINGSTON , Jamaica |
| NELLA IERACI | 37 ELLENHALL SQUARE, SCARBOROUGH ON M1W 3B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-10-15 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1989-02-10 | 2014-10-15 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1989-02-09 | 1989-02-10 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2015-08-10 | current | 7 Claret Court, Richmond Hill, ON L4S 2C2 |
| Address | 2014-10-15 | 2015-08-10 | 6 Soho Crescent, Markham, ON L3P 7H9 |
| Address | 2013-03-31 | 2014-10-15 | 5762 Highway 7 East, P.o. Box:54096, Markham, ON L3P 7Y4 |
| Address | 1989-02-10 | 2013-03-31 | 107 Whistling Hills Drive, Scarborough, ON M1V 3K7 |
| Name | 2014-10-15 | current | MISSIONARIES OF THE POOR (CANADA) INC. |
| Name | 2012-09-19 | 2014-10-15 | Missionaries of the Poor (Canada) Inc. |
| Name | 1989-02-10 | 2012-09-19 | FRIENDS OF THE POOR (CANADA) INC. |
| Status | 2014-10-15 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-01-27 | 2014-10-15 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2005-01-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-02-10 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-10-15 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2012-09-19 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1989-02-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-25 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-06 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-22 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-12 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Address | 7 CLARET COURT |
| City | RICHMOND HILL |
| Province | ON |
| Postal Code | L4S 2C2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11826310 Canada Inc. | 271 Frank Endean Road, Richmond Hill, ON L4S 2C2 | 2020-01-05 |
| Hippophae Solar Inc. | 276 Frank Endean, Richmond Hill, ON L4S 2C2 | 2018-10-11 |
| 10792187 Canada Inc. | 276 Frank Endean Road, Richmond Hill, ON L4S 2C2 | 2018-05-20 |
| 10357669 Canada Inc. | Frank Endean Road, Richmond Hill, ON L4S 2C2 | 2017-08-09 |
| 9356304 Canada Inc. | 280 Frank Endean Road, Richmond Hill, ON L4S 2C2 | 2015-07-03 |
| 7166419 Canada Inc. | 278 Frank Endean Rd., Richmond Hill, ON L4S 2C2 | 2009-04-30 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11440870 Canada Inc. | C6-1480 Major Mackenzie Dr E, Richmond Hill, ON L4S 0A1 | 2019-05-31 |
| 10786365 Canada Inc. | A4-1390 Major Mackenzie Dr. East, Richmond Hill, ON L4S 0A1 | 2018-05-16 |
| Casmara Spa Inc. | 1390 Major Mackenzie Dr. East, Suite A4, Richmond Hill, ON L4S 0A1 | 2016-08-29 |
| 7color Ltd. | 1480 Major Mackenzie Dr E, C12, Richmond Hill, ON L4S 0A1 | 2016-05-10 |
| Virginia Beauty Group Inc. | 1390 Major Mackenzie Dr. East, Unit A4, Richmond Hill, ON L4S 0A1 | 2016-08-31 |
| 11465279 Canada Ltd. | 25 Old Orchard Cres, Richmond Hill, ON L4S 0A2 | 2019-06-16 |
| North American Mobile Photography Association | 57 Old Orchard Cres, Markham, ON L4S 0A2 | 2018-03-12 |
| 8570027 Canada Inc. | 17 Almejo Avenue, Richmond Hill, ON L4S 0A2 | 2013-07-02 |
| 8285934 Canada Inc. | 37 Old Orchard Crescent, Richmond Hill, ON L4S 0A2 | 2012-08-30 |
| Itpyramid Inc. | 60 Old Orchard Crest, Richmond Hill, ON L4S 0A2 | 2012-05-17 |
| Find all corporations in postal code L4S | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARIA LIBERA SIVILLA | 24 BOUNDY CRESCENT, TORONTO ON M1W 2E5, Canada |
| LESLIE CHIN | 15 NEWDAWN CRESCENT, SCARBOROUGH ON M1V 1J8, Canada |
| REV. KULANDAIRAJ AMBROSE | 3 NORTH STREET, KINGSTON , Jamaica |
| REV. RICHARD HO LUNG | 87 HANOVER STREET, KINGSTON , Jamaica |
| NELLA IERACI | 37 ELLENHALL SQUARE, SCARBOROUGH ON M1W 3B1, Canada |
| City | RICHMOND HILL |
| Post Code | L4S 2C2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Consolata Missionaries Canada | 1 Director Court Suite 102, Woodbridge, ON L4L 4S5 | 1992-11-19 |
| 6607934 Canada Inc. | 22 Whip-poor-will Dr., Tiny, ON L0L 2J0 | 2006-08-03 |
| The Missionaries of Charity Inc. | 2200 - One Lombard Place, Winnipeg, MB R3B 0X7 | 1977-02-22 |
| Food for The Poor of Canada, Inc. | 1235 Bay Street, Suite 700, Toronto, ON M5R 3K4 | 1991-01-08 |
| Youth Christian Outreach Missionaries | 4528 County Road 4, Centreville, ON K0K 1N0 | 2012-03-15 |
| Poor Man's Productions Ltd. | 5 Brookbank Court, Brampton, ON L6Z 3G4 | 2003-09-19 |
| Poor Collective | 56 Yonge St Room 604, Toronto, ON M4P 1R4 | 2020-05-14 |
| United World Help The Poor Foundation | 5370 Bld. Covendish, Cote St-luc, QC H4V 2R8 | 2014-05-11 |
| Servants To Asia's Urban Poor | 644 East Cordova Street, Vancouver, BC V6A 1L9 | 2008-01-02 |
| Hands In Poor Places Organization | 6045 Creditview Road, Suite 205, Missisauga, ON L5V 0B1 | 2008-01-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on MISSIONARIES OF THE POOR (CANADA) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.