166239 CANADA INC. (Corporation# 2437155) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 10, 1989.
| Corporation ID | 2437155 |
| Business Number | 879732261 |
| Corporation Name | 166239 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
400 Boulevard De Maisoneuve Suite 700 Montreal QC H3A 1L4 |
| Incorporation Date | 1989-02-10 |
| Dissolution Date | 1997-10-03 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MICHAEL AKKIBRITYAN | 7771 ALBERT-LESAGE, MONTREAL QC H4K 2E4, Canada |
| K. KALAFATIDIS | 38 SURREY DRIVE, MOUNT-ROYAL QC , Canada |
| P. KALAFATIDIS | 6843 LEON TREPANIER STREET, MONTREAL QC , Canada |
| SUREN AKKIBRITYAN | 7771 ALBERT-LESAGE, MONTREAL QC H4K 2E4, Canada |
| C. KALAFATIDIS | 2350 CAPITAINE BERNIER STREET, MONTREAL QC , Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-09 | 1989-02-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-02-10 | current | 400 Boulevard De Maisoneuve, Suite 700, Montreal, QC H3A 1L4 |
| Name | 1989-02-10 | current | 166239 CANADA INC. |
| Status | 1997-10-03 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-06-01 | 1997-10-03 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-02-10 | 1992-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-10-03 | Dissolution | |
| 1989-02-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1989-08-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3391281 Canada Inc. | 400 Maisonneuve West, Suite 1202, Montreal, QC H3A 1L4 | 1997-07-10 |
| Misha Bozic Import/export Inc. | 212-416 Maisonneuve, Montreal, QC H3A 1L4 | 1997-03-27 |
| Commerce Accupharma Inc. | 400 De Maisonneuve Blvd West, Suite 1050, Montreal, QC H3A 1L4 | 1996-01-11 |
| 2699362 Canada Inc. | 416 De Maisonneuve O, Suite 800, Montreal, QC H3A 1L4 | 1991-03-18 |
| Restaurant Le Tresor Du Lotus Inc. | 424 Maisonneuve West, Montreal, QC H3A 1L4 | 1989-08-17 |
| Souvenirs Le Grand Jim Canada Inc. | 400 Maisonneuve Blvd West, Suite 907c, Montreal, QC H3A 1L4 | 1988-10-25 |
| 163256 Canada Inc. | 400 Maisonneuve Blvd W., Suite 1154, Montreal, QC H3A 1L4 | 1988-10-05 |
| Alpine Furs Inc. (fourrures Alpine Inc.) | 400 Boul Maisonneuve, Suite 651, Montreal, QC H3A 1L4 | 1987-12-17 |
| Friends Fur Finishing Inc. | 400 De Maisonneuve Street, Suite 807a, Montreal, QC H3A 1L4 | 1986-04-10 |
| Les Fourrures Luxueuses G.d. Inc. | 400 De Maisonneuve Boul West, Suite 808, Montreal, QC H3A 1L4 | 1986-03-13 |
| Find all corporations in postal code H3A1L4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MICHAEL AKKIBRITYAN | 7771 ALBERT-LESAGE, MONTREAL QC H4K 2E4, Canada |
| K. KALAFATIDIS | 38 SURREY DRIVE, MOUNT-ROYAL QC , Canada |
| P. KALAFATIDIS | 6843 LEON TREPANIER STREET, MONTREAL QC , Canada |
| SUREN AKKIBRITYAN | 7771 ALBERT-LESAGE, MONTREAL QC H4K 2E4, Canada |
| C. KALAFATIDIS | 2350 CAPITAINE BERNIER STREET, MONTREAL QC , Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3A1L4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 166239 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.