165700 CANADA INC. (Corporation# 2437082) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 10, 1989.
| Corporation ID | 2437082 |
| Corporation Name | 165700 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
5 Place Ville Marie Suite 1700 Montreal QC H3B 2G2 |
| Incorporation Date | 1989-02-10 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ARNOLD M. LUDWICK | 1310 SCARBORO ROAD, MOUNT ROYAL QC H3P 2S1, Canada |
| ROBERT BRESNAHAN | 219 ANTOINE VILLERAY, BEACONSFIELD QC H9W 9Z7, Canada |
| MARK SMITH | 3435 DRUMMOND STREET, APT 11C, MONTREAL QC H3G 1X8, Canada |
| ANDREW J. PARSONS | 21 EAST GABLES COURT, BEACONSFIELD QC H9W 4G9, Canada |
| ROBERT RABINOVITCH | 596 VICTORIA AVENUE, WESTMOUNT QC H3Y 2R7, Canada |
| FRANK B. ALLEN | 12233 SOMERSET ROAD, CARTIERVILLE QC H4K 1S1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-10 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-09 | 1989-02-10 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-02-10 | current | 5 Place Ville Marie, Suite 1700, Montreal, QC H3B 2G2 |
| Name | 1989-02-10 | current | 165700 CANADA INC. |
| Status | 1990-11-28 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1989-02-10 | 1990-11-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-02-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Gestions Mur-el Ltee | 5 Place Ville Marie, Suite 1203, Montreal, QC H3B 2G2 | 1979-09-12 |
| 94109 Canada Ltee | 5 Place Ville Marie, Suite 1700, Montreal, QC H3B 2G2 | 1979-09-21 |
| Stellen Holdings Inc. | 5 Place Ville Marie, Suite 1700, Montreal, QC H3B 2G2 | 1979-10-10 |
| Les Placements Granbert Ltee | 5 Place Ville Marie, Suite 1700, Montreal, QC H3B 2G2 | 1979-11-29 |
| Gestions Draggard Inc. | 5 Place Ville Marie, Suite 1203, Montreal, QC H3B 2G2 | 1979-12-12 |
| 95887 Canada Inc. | 5 Place Ville Marie, Suite 1700, Montreal, QC H3B 2G2 | 1979-12-20 |
| Integralis Internationale Limitee | 5 Place Ville Marie, Suite 1203, Montreal, AB | 1970-01-26 |
| Lloyd, Carr Canada Ltee | 5 Place Ville Marie, Montreal, QC | 1976-10-19 |
| Associated Textiles of Canada, Limited | 5 Place Ville Marie, Suite 1700, Montreal, QC H3B 2G2 | 1929-04-15 |
| Canada-china Tourism & Economic Exchange Corporation | 5 Place Ville Marie, Suite 1450, Montreal, QC H3B 2G2 | 1988-11-10 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3933873 Canada Inc. | 1230 Boul. De Maisonneuve Ouest, Montreal, QC H3B 2G2 | 2001-09-11 |
| Papier Omni Inc. | 5 Ville Marie Place, Suite 904, Montreal, QC H3B 2G2 | 1995-03-09 |
| Summitcorp Equities of Canada Inc. | 5 Place Ville Marie, Suite 1108, Montreal, QC H3B 2G2 | 1990-04-24 |
| 167099 Canada Inc. | 5 Place Vlle Marie, Suite 1203, Montreal, QC H3B 2G2 | 1989-03-29 |
| 160469 Canada Inc. | Place V Ille Marie, Bur 1203, Montreal, QC H3B 2G2 | 1988-02-05 |
| 148375 Canada Inc. | C/o 5 Place Ville Marie, Suite 1203, Montreal, QC H3B 2G2 | 1985-12-24 |
| 146892 Canada Inc. | 5 Place Ville, Suite 1700, Montreal, QC H3B 2G2 | 1985-09-04 |
| 177434 Canada Inc. | 5760 Fairside Road, Cote St-luc, QC H3B 2G2 | 1985-03-27 |
| Les Placements Brindel Inc. | 5 Pdlace Ville Marie, Suite 1203, Montreal, QC H3B 2G2 | 1979-10-15 |
| Genesis Management Corporation | 5 Place Ville-marie, Suite 1700, Montreal, QC H3B 2G2 | 1976-10-19 |
| Find all corporations in postal code H3B2G2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ARNOLD M. LUDWICK | 1310 SCARBORO ROAD, MOUNT ROYAL QC H3P 2S1, Canada |
| ROBERT BRESNAHAN | 219 ANTOINE VILLERAY, BEACONSFIELD QC H9W 9Z7, Canada |
| MARK SMITH | 3435 DRUMMOND STREET, APT 11C, MONTREAL QC H3G 1X8, Canada |
| ANDREW J. PARSONS | 21 EAST GABLES COURT, BEACONSFIELD QC H9W 4G9, Canada |
| ROBERT RABINOVITCH | 596 VICTORIA AVENUE, WESTMOUNT QC H3Y 2R7, Canada |
| FRANK B. ALLEN | 12233 SOMERSET ROAD, CARTIERVILLE QC H4K 1S1, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3B2G2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 165700 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.