SOPAR-Bala Vikasa (Corporation# 24368) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 10, 1979.
| Corporation ID | 24368 |
| Business Number | 119156578 |
| Corporation Name | SOPAR-Bala Vikasa |
| Registered Office Address |
1, Chemin Des Erables Gatineau QC J8V 1C1 |
| Incorporation Date | 1979-08-10 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 8 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHANE COURTEMANCHE | 20, RUE DE LA CHIMIERE, GATINEAU QC J9A 3L2, Canada |
| BERNARD GIROUX | 60, RUE MARCOTTE, GATINEAU QC J8T 1E6, Canada |
| ANDRE BOURASSA | 46, RUE CASTILLOU, GATINEAU QC J8T 5S6, Canada |
| MARC GINGRAS | 26, RUE BELLEVUE, CANTLEY QC J8V 3B4, Canada |
| ERIC GINGRAS | 46 Rue Augustin-Thibault, Gatineau QC J9A 1H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2013-06-24 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1979-08-10 | 2013-06-24 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1979-08-09 | 1979-08-10 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2013-06-24 | current | 1, Chemin Des Erables, Gatineau, QC J8V 1C1 |
| Address | 2011-03-31 | 2013-06-24 | 1, Ch Des Erables, Gatineau, QC J8V 1C1 |
| Address | 2007-03-31 | 2011-03-31 | 1 Chemin Des Erables, Gatineau, QC J8V 1C1 |
| Address | 1979-08-10 | 2007-03-31 | 1 Chemin Des Erables, Gatineau, QC J8V 1C1 |
| Name | 2013-06-24 | current | SOPAR-Bala Vikasa |
| Name | 1979-08-10 | 2013-06-24 | SOPAR-LIMBOUR |
| Status | 2013-06-24 | current | Active / Actif |
| Status | 1979-08-10 | 2013-06-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2013-06-24 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1979-08-10 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-11 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-06-13 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-06-14 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-06-15 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Sopar-bala Vikasa | 1 Ch. Des Erables, Gatineau, QC J8V 1C1 | 1991-05-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12262126 Canada Inc. | 38, Rue De Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2020-08-12 |
| 8187894 Canada Inc. | 42, Rue Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2012-05-08 |
| Zaxia Inc. | 11 Rue Port-daniel, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2006-02-14 |
| 4314450 Canada Inc. | 8 Ave. Des Grands Jardins, Gatineau, QC J8V 0A1 | 2005-07-21 |
| 10733687 Canada Inc. | 14 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2018-04-14 |
| 9417702 Canada Inc. | 74, Avenue Des Grands-jardins, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2015-08-25 |
| 10772313 Canada Inc. | 14 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A2 | 2018-05-07 |
| Michelle Soucy Holdings Limited | 58 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A3 | 2000-07-28 |
| Netstate Inc. | 109 Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A4 | 2018-01-31 |
| 8142661 Canada Inc. | 158, Impasse D'anticosti, Gatineau, QC J8V 0A4 | 2012-03-16 |
| Find all corporations in postal code J8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHANE COURTEMANCHE | 20, RUE DE LA CHIMIERE, GATINEAU QC J9A 3L2, Canada |
| BERNARD GIROUX | 60, RUE MARCOTTE, GATINEAU QC J8T 1E6, Canada |
| ANDRE BOURASSA | 46, RUE CASTILLOU, GATINEAU QC J8T 5S6, Canada |
| MARC GINGRAS | 26, RUE BELLEVUE, CANTLEY QC J8V 3B4, Canada |
| ERIC GINGRAS | 46 Rue Augustin-Thibault, Gatineau QC J9A 1H3, Canada |
| City | GATINEAU |
| Post Code | J8V 1C1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fondation Sopar-bala Vikasa | 1 Ch. Des Erables, Gatineau, QC J8V 1C1 | 1991-05-16 |
| Bala District Chamber of Commerce | Bala, ON | 1961-04-24 |
| Kirkshock Inc. | 681-51 Bala Park Island, Bala, ON P0C 1A0 | 2001-08-21 |
| Bala Alterations Inc. | 4147 Boulevard St-laurent, Montreal, QC H2W 1Y7 | 1978-02-21 |
| Sopar International Inc. | 1875 Boul. Lionel Bertrand, Boisbriand, QC J7E 4H4 | 1985-04-26 |
| 10321389 Canada Inc. | Con B Pt Lot 17, Bala, ON P0C 1A0 | 2017-07-14 |
| Neegan Burnside Ltd. | P.o. Box 196, Bala, ON P0C 1A0 | 1999-08-23 |
| 10109304 Canada Inc. | Box 565, Bala, ON P0C 1A0 | 2017-02-17 |
| J.e. Britton Dental Services Inc. | P.o. Box: 236, Bala, ON P0C 1A0 | 1999-12-03 |
| 8778086 Canada Incorporated | Box 813, Bala, ON P0C 1A0 | 2014-02-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on SOPAR-Bala Vikasa.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.