S.E.M. TRADING & RENOVATING LTD. (Corporation# 2436787) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 24, 1989.
| Corporation ID | 2436787 |
| Business Number | 879662146 |
| Corporation Name | S.E.M. TRADING & RENOVATING LTD. |
| Registered Office Address |
16385 130 Avenue Edmonton AB T5V 1K5 |
| Incorporation Date | 1989-04-24 |
| Dissolution Date | 1999-10-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| EDIE MOFFIT | 16385 130 AVENUE, EDMONTON AB T5V 1K5, Canada |
| SID MOFFIT | 16385 130 AVENUE, EDMONTON AB T5V 1K5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-04-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-04-23 | 1989-04-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-04-24 | current | 16385 130 Avenue, Edmonton, AB T5V 1K5 |
| Name | 1989-04-24 | current | S.E.M. TRADING & RENOVATING LTD. |
| Name | 1989-04-24 | current | S.E.M. TRADING ; RENOVATING LTD. |
| Status | 1999-10-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-08-01 | 1999-10-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-04-24 | 1992-08-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-10-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-04-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1989-11-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Outlaunch Inc. | 15130 – 123 Avenue, Edmonton, AB T5V 0A3 | 2020-05-05 |
| Wam Motors Gp Inc. | #200 -15511 123 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5V 0C3 | 2017-10-11 |
| Brasaille Bijouterie Inc. | 201-12846 149 St. Nw, Edmonton, AB T5V 1A4 | 2015-11-10 |
| National Van Lines Inc. | 12846-149 Street, #201, Edmonton, AB T5V 1A4 | 1986-09-09 |
| Yongs Enterprise Ltd. | 12831 151 Street Northwest, Unit #6, Edmonton, AB T5V 1A7 | 2014-09-24 |
| Pacific Welder & Motive Power Services Ltd. | 151 Street, Edmonton, AB T5V 1A7 | 2010-08-01 |
| 20/20 Seed Labs Inc. | #208, 16504 118 Avenue Northwest, Edmonton, AB T5V 1C8 | |
| Momentive Specialty Chemicals Canada Inc. | 12621 156th Street N.w., Edmonton, AB T5V 1E1 | |
| Hexion Canada Inc. | 12621 156th Street N.w., Edmonton, AB T5V 1E1 | |
| Canadian Equipment Finance Ltd. | 12233 154 Street, Edmonton, AB T5V 1J3 | 2018-09-10 |
| Find all corporations in postal code T5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| EDIE MOFFIT | 16385 130 AVENUE, EDMONTON AB T5V 1K5, Canada |
| SID MOFFIT | 16385 130 AVENUE, EDMONTON AB T5V 1K5, Canada |
| City | EDMONTON |
| Post Code | T5V1K5 |
| Category | trading |
| Category + City | trading + EDMONTON |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jsn Renovating Services Corporation | 84 Eccles St., Barrie, ON L4N 1Y4 | 2007-10-15 |
| Rb 4corners Renovating Inc. | 691 Goodyear Crescent, Newmarket, ON L3Y 8S2 | 2020-04-06 |
| Renovating Realty Inc. | 376 Churchill Ave N, Suite 109, Ottawa, ON K1Z 5C3 | 2008-01-29 |
| Aa Contracting & Renovating Inc. | 12 Galrino Road, Brampton, ON L7A 0B5 | 2017-03-14 |
| A & J Home Renovating Ltd. | 38 Lee Centre Drive, Unit 1708, Scarborough, ON M1H 3J7 | 2009-10-14 |
| Renovating Peterborough and Kawartha Lakes Limited | 542 Hillside St, Peterborough, ON K9H 5N6 | 2018-11-07 |
| Cfm Trading Company Inc. | 1981 Mcgill College Avenue, Suite 1100, Montreal, QC H3A 3C1 | 2001-04-25 |
| Nc Trading Inc. | 100 New Gower Street, Suite 1100, St. John's, NL A1C 6K3 | |
| H & N Trading Inc. | 33 Barkton Lane, Halifax, NS B3M 4K5 | |
| Corporation MontrГ©al Plastique Trading | 5815 Rue Evreux, St-leonard, QC H1T 2H4 | 1999-12-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on S.E.M. TRADING & RENOVATING LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.