ASSOCIATION CANADIENNE DES PROFESSIONNELS DE LA VENTE (Corporation# 2436761) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 6, 1989.
| Corporation ID | 2436761 |
| Corporation Name | ASSOCIATION CANADIENNE DES PROFESSIONNELS DE LA VENTE |
| Registered Office Address |
1530 Bernard Suite 1 Outremont QC H2V 1W8 |
| Incorporation Date | 1989-02-06 |
| Dissolution Date | 1992-05-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JACQUES BEAUGRAND | 132 DE L'ISLET, ST-MARC QC J0L 2E0, Canada |
| MONIQUE DURAND | 6116 DUROCHER, SUITE 11, OUTREMONT QC H2V 3Y6, Canada |
| DIANE CORMIER | 1530 BERNARD, SUITE 1, OUTREMONT QC H2V 1W8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-06 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1989-02-05 | 1989-02-06 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1989-02-06 | current | 1530 Bernard, Suite 1, Outremont, QC H2V 1W8 |
| Name | 1989-02-06 | current | ASSOCIATION CANADIENNE DES PROFESSIONNELS DE LA VENTE |
| Status | 1992-05-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-02-18 | 1992-05-16 | Active - Intent to Dissolve Filed / Actif - Intention de dissolution dГ©posГ©e |
| Status | 1989-02-06 | 1991-02-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1992-05-16 | Dissolution | |
| 1991-02-18 | Statement of Intent to Dissolve / DГ©claration d'intention de dissolution | |
| 1989-02-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| CafÉ Tredici Inc. | 275 Avenue Fairmount Ouest, Montréal, QC H2V 0A1 | 2007-05-25 |
| F.gas Technologies Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance Appt 311, Montreal, QC H2V 0A2 | 2018-05-21 |
| 7087829 Canada Inc. | 5220 Rue Jeanne Mance, Apt. 403, Montreal, QC H2V 0A2 | 2008-12-03 |
| Mont Royal Parkas Inc. | 5064 Hutchison, Outremont, QC H2V 0A6 | 2017-12-01 |
| 9318453 Canada Inc. | 5064, Rue Hutchison, MontrГ©al, QC H2V 0A6 | 2015-06-03 |
| Mission Dairy Farms Inc. | 225 Saint-zotique Street West, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-12-07 |
| Union Des Producteurs Et Productrices Du CinГ©ma QuГ©bГ©cois | 335-6750, Avenue De L'esplanade, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-15 |
| 12188571 Canada Inc. | 6750 Avenue De L'esplanade #290, MontrГ©al, QC H2V 1A2 | 2020-07-10 |
| Studio Bonafide Inc. | 225 Saint-zotique West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2016-08-25 |
| 8527237 Canada Inc. | 215 St. Zotique Street West, Montreal, QC H2V 1A2 | 2013-05-22 |
| Find all corporations in postal code H2V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JACQUES BEAUGRAND | 132 DE L'ISLET, ST-MARC QC J0L 2E0, Canada |
| MONIQUE DURAND | 6116 DUROCHER, SUITE 11, OUTREMONT QC H2V 3Y6, Canada |
| DIANE CORMIER | 1530 BERNARD, SUITE 1, OUTREMONT QC H2V 1W8, Canada |
| City | OUTREMONT |
| Post Code | H2V1W8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Professional Sales Association | 2 Bloor Street East, Suite 1920, Hudson's Bay Centre, Toronto, ON M4W 1A8 | 2007-12-17 |
| Association Canadienne Des Professionnels Turcs | 7715 Rue Papineau, Bureau 101, MontrГ©al, QC H2E 2H4 | 2015-10-29 |
| The Canadian Association of Professional Conservators | 280 Metcalfe Street, Suite 400, Ottawa, ON K2P 1R7 | 1971-02-12 |
| Canadian Association of Healthcare Professionals | 20 Burlington Street East, Hamilton, ON L8L 4G2 | 2018-12-31 |
| Association Canadienne Des Criminologues Professionnels | Station "e", P.o.box 4464, Ottawa, ON K1S 2L1 | 1973-04-19 |
| L'association Canadienne Des Professionnels Independents | 122 Three Valleys Drive, P.o.box 158, Don Mills, ON M3C 2S2 | 1979-01-11 |
| L'association Canadienne Des Professionnels De La SГ©curitГ© RoutiГЁre | 17 Meadowbrook Crescent, St.catharines, ON L2M 7G8 | 1989-06-14 |
| Association Canadienne Des Gens D'affaires Et Professionnels Vietnamiens | 10660 Pie Ix, Montreal, QC H1H 4A6 | 2006-06-27 |
| Canadian Association of Insolvency and Restructuring Professionals | 277 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 3H2 | 1979-07-27 |
| Canadian Association of Professionals In Regulatory Affairs | 7111 Syntex Drive, 3rd Floor, #364, Mississauga, ON L5N 8C3 | 2004-08-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on ASSOCIATION CANADIENNE DES PROFESSIONNELS DE LA VENTE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.