QUALEN COMPUTER SYSTEMS INC. (Corporation# 2436507) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 9, 1989.
| Corporation ID | 2436507 |
| Business Number | 883033383 |
| Corporation Name | QUALEN COMPUTER SYSTEMS INC. |
| Registered Office Address |
10 Gateway Blvd. Suite 110 Don Mills ON M3C 3A1 |
| Incorporation Date | 1989-02-09 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICK EDWARD SCHWARTZ | 801 JACQUELINE AVENUE, PICKERING ON L1V 3B2, Canada |
| JON ALAN KOGAN | 8 WIMBLETON CRESCENT, ETOBICOKE ON M9A 3X6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-08 | 1989-02-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-02-09 | current | 10 Gateway Blvd., Suite 110, Don Mills, ON M3C 3A1 |
| Name | 1989-02-09 | current | QUALEN COMPUTER SYSTEMS INC. |
| Status | 1991-10-18 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 1991-10-08 | 1991-10-18 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 1989-02-09 | 1991-10-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1991-10-18 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Ontario |
| 1989-02-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bechtel Canada Inc. | 10 Gateway Blvd., Suite 200, Don Mills, ON M3C 3N8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trakon Marketing Inc. | 10 Gateway Boulevard, Suite 320, Don Mills, ON M3C 3A1 | 1989-04-18 |
| Pilkington Sales (north America) Limited | 10 Gateway Blvd., Suite 107, Don Mills, ON M3C 3A1 | 1981-12-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12355256 Canada Inc. | 181 Wynford Drive, Unit 3009, Toronto, ON M3C 0C6 | 2020-09-20 |
| Global Spiritual and Emotional Wellness Centre | 505-181 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 0C6 | 2020-08-24 |
| Kara Vault Inc. | Ph1 - 181 Wynford Drive, North York, ON M3C 0C6 | 2020-08-18 |
| G&g Soft Ltd. | 1001-181 Wynford Drive, North York, ON M3C 0C6 | 2020-01-16 |
| 11723057 Canada Inc. | 1906-181 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 0C6 | 2019-11-05 |
| 11607901 Canada Incorporated | 181 Wynford Drive, Apartment 2002, Toronto, ON M3C 0C6 | 2019-09-05 |
| 11500112 Canada Inc. | 1205, 181 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 0C6 | 2019-07-05 |
| 11326473 Canada Inc. | 181 Wynford Dr, Unit 709, North York, ON M3C 0C6 | 2019-03-28 |
| 11247484 Canada Inc. | #910 - 181 Wynford Drive, North York, Toronto, ON M3C 0C6 | 2019-02-12 |
| Alter Trading Company Inc. | 708-181 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 0C6 | 2018-12-03 |
| Find all corporations in postal code M3C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICK EDWARD SCHWARTZ | 801 JACQUELINE AVENUE, PICKERING ON L1V 3B2, Canada |
| JON ALAN KOGAN | 8 WIMBLETON CRESCENT, ETOBICOKE ON M9A 3X6, Canada |
| City | DON MILLS |
| Post Code | M3C3A1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Voda Computer Systems Ltd. | 855 - 2 Street Sw, Suite 3500, Calgary, AB T2P 4J8 | |
| Lakeside Computer Systems Inc. | Rr 1, Brockville, ON K6V 5T1 | 1984-04-13 |
| Geita Computer Systems Inc. | 801 - 150 Park St W, Windsor, ON N9A 7A2 | 2000-08-11 |
| Seh Computer Systems Inc. | 2-380 Woodstock Street, Tavistock, ON N0B 2R0 | 1996-11-29 |
| Emax Computer Systems Inc. | 586 Tweedsmuir Ave., Ottawa, ON K1Z 5P2 | 1983-12-15 |
| Vk Computer Systems Inc. | 10 Whippoorwill Drive, Ottawa, ON K1J 7J2 | |
| Interplanetary Computer Systems Ltd. | P.o. Box 939, Stouffville, ON L4A 8A1 | 1981-01-15 |
| Carruthers Computer Systems Ltd. | 268 Dunlop St W, Barrie, ON L4N 1B7 | 2012-02-13 |
| Kolos Computer Systems Ltd. | Rr 3, Lanark, ON K0G 1K0 | 1989-02-17 |
| Go-pro Computer Systems Ltd. | 67 Willow Glen Drive, Kanata, ON K2K 1T1 | 1985-05-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on QUALEN COMPUTER SYSTEMS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.