BENOIT FURNITURE LTD. (Corporation# 243647) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 19, 1977.
| Corporation ID | 243647 |
| Business Number | 100472851 |
| Corporation Name | BENOIT FURNITURE LTD. |
| Registered Office Address |
1164 Drouin Rd Casselman ON K0A 1M0 |
| Incorporation Date | 1977-10-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GUY BENOIT | 3259 Tolmies Corner Rd, Monkland ON K0C 1V0, Canada |
| DENIS BENOIT | 1164, DROUIN, CASSELMAN ON K0A 1M0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-10-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-10-18 | 1977-10-19 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2009-02-12 | current | 1164 Drouin Rd, Casselman, ON K0A 1M0 |
| Address | 2004-03-18 | 2009-02-12 | 12 Charles, P.o. Box 29, Crysler, ON K0A 1R0 |
| Address | 1977-10-19 | 2004-03-18 | 45 Rue Rideau, Suite 408, Ottawa, ON K1N 5W8 |
| Name | 1977-10-19 | current | BENOIT FURNITURE LTD. |
| Status | 1977-10-19 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1977-10-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-11-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-05-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-02-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Leo's Autobody & Performance Lap Auto Inc. | 1419 Route 500 W, Casselman, ON K0A 1M0 | 2020-11-24 |
| Rozon Enterprise Agri-com Incorporated | 673 Principale Street, Casselman, ON K0A 1M0 | 2020-11-17 |
| Ttm (262615) Holdings Inc. | 1079 Montee Benoit Side Road, Casselman, ON K0A 1M0 | 2020-10-27 |
| 12428717 Canada Inc. | 32 Roger Crois, Casselman, ON K0A 1M0 | 2020-10-19 |
| Bienmenu Inc. | 773 Levesque Crescent, Casselman, ON K0A 1M0 | 2020-08-11 |
| Mathieu Pilon Construction Inc. | 271 Moisson, Embrun, ON K0A 1M0 | 2020-07-14 |
| Cp Stairs & Railings Inc. | 18 Sarah Street, Casselman, ON K0A 1M0 | 2020-07-08 |
| Juric Siding & Windows Inc. | 1415, Baker Rd, Casselman, ON K0A 1M0 | 2019-10-23 |
| Casselman Food Distribution Ltd. | 1292 Chemin Du Theatre, Casselman, ON K0A 1M0 | 2019-10-17 |
| Leadedge Consulting Inc. | 750 Route 500, Casselman, ON K0A 1M0 | 2019-07-26 |
| Find all corporations in postal code K0A 1M0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GUY BENOIT | 3259 Tolmies Corner Rd, Monkland ON K0C 1V0, Canada |
| DENIS BENOIT | 1164, DROUIN, CASSELMAN ON K0A 1M0, Canada |
| City | Casselman |
| Post Code | K0A 1M0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| PropriГ©tГ©s De St-benoit Inc. | 4322 Fabre, Montreal, QC H2J 3T6 | 1993-09-14 |
| Autobus St-benoit Inc. | 12150 Rang Fresniere, St-benoit (ville De Mirabel), QC J7N 3A1 | 1977-07-22 |
| R. & H. Benoit Et Associes Ltee | 51 Mount Pleasant, Pointe Claire, QC H9R 2T1 | 1974-07-23 |
| J.e. Benoit & Associes (conseillers) Ltee. | 85 Albert St., Suite 410, Ottawa, ON K1P 6A4 | 1975-03-21 |
| Les Placements St-benoit Ltee | 9356 Dumouchel, St-benoit, QC J0N 1K0 | 1979-06-20 |
| Gene Benoit Et Associes Ltee | 51 Mount Pleasant Avenue, Pointe Claire, QC H9R 2T1 | 1969-11-27 |
| Lea, Benoit & Associates (1991) Ltd. | 2 Place Felix-martin, Suite 2100, Montreal, QC H2Z 1Z3 | 1991-08-12 |
| Mallette, Benoit & Company Ltd. | 2954 Boul Laurier, Bureau 400 Cp 10350, Sainte Foy, QC G1V 4H5 | 1977-12-12 |
| Benoit, Brobyn Associes Inc. | 135 Sherbrooke Street East, Suite 1202, Montreal, QC | 1976-12-06 |
| Benoit Allard Enterprises Ltd. | 905 Marie-victorin, St-nicolas, Cte Levis, QC G0S 3L0 | 1976-07-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on BENOIT FURNITURE LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.