166236 CANADA INC. (Corporation# 2436469) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 9, 1989.
| Corporation ID | 2436469 |
| Business Number | 879732469 |
| Corporation Name | 166236 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1945 Ste-helene Longueuil QC J4K 3T4 |
| Incorporation Date | 1989-02-09 |
| Dissolution Date | 1997-10-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MOJSEN AMOUZEGAR | 3831 ST-URBAIN, MONTREAL QC H2W 2N1, Canada |
| JACQUES HENAULT | 1947 STE-HELENE, LONGUEUIL QC J4K 3T4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-08 | 1989-02-09 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-02-09 | current | 1945 Ste-helene, Longueuil, QC J4K 3T4 |
| Name | 1989-02-09 | current | 166236 CANADA INC. |
| Status | 1997-10-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-06-01 | 1997-10-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-02-09 | 1992-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-10-20 | Dissolution | |
| 1989-02-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1989-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aide A La Formation Industrie Cadre (a.f.i.c.) Inc. | 1947 Ste-helene, Longueuil, QC J4K 3T4 | 1985-07-30 |
| Les Entreprises Alain Belanger Ltee | 1945 Rue Ste-helene, Longueuil, QC J4K 3T4 | 1977-04-06 |
| Location Nordel Ltee | 1945 Rue Ste-helene, Longueuil, QC J4K 3T4 | 1981-03-11 |
| Bronzage U-nic (1986) Inc. | 1945 Rue Ste-helene, Longueuil, QC J4K 3T4 | 1986-02-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Groupe C.i.r.i.e.c. (canada) | 315 Rue Ste-catherine Est (uqam), MontrГ©al, QC J4K 0A8 | 1985-10-25 |
| 12459957 Canada Inc. | 2408-15, Boulevard La Fayette, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2020-10-30 |
| Outgang Inc. | 1207-15, Boulevard La Fayette, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2020-02-05 |
| Buratech Inc. | 1604-15 Boulevard La Fayette, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2018-02-22 |
| C3i Capital Inc. | 15, Boulevard Lafayette, App. 803, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2016-10-05 |
| 8925020 Canada Inc. | 15 La Fayette Blvd., Suite 1404, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2014-06-16 |
| 8501955 Canada Inc. | 15 Boul Lafayette 901, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2013-04-23 |
| 8493944 Canada Inc. | 15 Boul. Lafayette (2501), Longueuil, QC J4K 0B2 | 2013-04-12 |
| 8438439 Canada Inc. | 15, Boulevard La Fayette, Apt#1702, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2013-02-15 |
| 8386455 Canada Inc. | 15 Boulevard La Fayette, App. 1007, Longueuil, QC J4K 0B2 | 2012-12-22 |
| Find all corporations in postal code J4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MOJSEN AMOUZEGAR | 3831 ST-URBAIN, MONTREAL QC H2W 2N1, Canada |
| JACQUES HENAULT | 1947 STE-HELENE, LONGUEUIL QC J4K 3T4, Canada |
| City | LONGUEUIL |
| Post Code | J4K3T4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 166236 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.