167815 CANADA INC. (Corporation# 2436299) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 6, 1989.
| Corporation ID | 2436299 |
| Business Number | 879740462 |
| Corporation Name | 167815 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
301 Berkshire Avenue Beaconsfield QC H9W 1A6 |
| Incorporation Date | 1989-02-06 |
| Dissolution Date | 1996-08-29 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PAUL BISSON | 688 PRINCESS LOUISE, ORLEANS ON K4A 2B1, Canada |
| WILLI JAEGGI | 301 BERKSHIRE AVENUE, BEACONSFIELD QC H9W 1A6, Canada |
| JACQUES BISSON | 475 LAURIER WEST APP. 1001, OTTAWA ON K1R 7X1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-05 | 1989-02-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-02-06 | current | 301 Berkshire Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A6 |
| Name | 1989-05-05 | current | 167815 CANADA INC. |
| Name | 1989-02-06 | 1989-05-05 | 166324 CANADA INC. |
| Status | 1996-08-29 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-06-02 | 1996-08-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-02-06 | 1991-06-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-08-29 | Dissolution | |
| 1989-02-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 301 BERKSHIRE AVENUE |
| City | BEACONSFIELD |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 1A6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Produits De Jute Nam Inc. | 319 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A6 | 1993-07-20 |
| Jsl-cetec Corp. | 301 Berkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A6 | 1988-11-01 |
| Royal Asyst Inc. | 315 Berkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A6 | 1985-01-28 |
| 129449 Canada Limited | 305 Berkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A6 | 1984-01-10 |
| Slitco Steel Products Inc. | 305 Rue Berkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A6 | 1978-08-15 |
| Banno Sailing Boats Canada Ltd. | 305 Berkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A6 | 1982-07-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PAUL BISSON | 688 PRINCESS LOUISE, ORLEANS ON K4A 2B1, Canada |
| WILLI JAEGGI | 301 BERKSHIRE AVENUE, BEACONSFIELD QC H9W 1A6, Canada |
| JACQUES BISSON | 475 LAURIER WEST APP. 1001, OTTAWA ON K1R 7X1, Canada |
| City | BEACONSFIELD |
| Post Code | H9W1A6 |
Please comment or provide details below to improve the information on 167815 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.