GREENPEACE CANADA CHARITABLE FOUNDATION (Corporation# 2435985) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 7, 1989.
| Corporation ID | 2435985 |
| Business Number | 124207341 |
| Corporation Name | GREENPEACE CANADA CHARITABLE FOUNDATION |
| Registered Office Address |
185 Spadina Avenue 6th Floor Toronto ON M5T 2C5 |
| Incorporation Date | 1989-02-07 |
| Dissolution Date | 2015-05-11 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JO DUFAY | 1451 PORTAL ST, OTTAWA ON K1H 6B6, Canada |
| DAVID POLLOCK | -, BOX 7558, DRAYTON VALLEY AB T7A 1S7, Canada |
| THARVEY MCKINNOR | SUITE 218-2211 WEST 4TH AVE, VANCOUVER BC V6K 4S2, Canada |
| CLAYTON RUBY | 11 PRINCE ARTHUR AVE, TORONTO ON M5R 1B2, Canada |
| JOHN DOHERTY | 198 GEOFFREY ST., TORONTO ON M6R 1P8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-07 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1989-02-06 | 1989-02-07 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1989-02-07 | current | 185 Spadina Avenue, 6th Floor, Toronto, ON M5T 2C5 |
| Name | 1989-02-07 | current | GREENPEACE CANADA CHARITABLE FOUNDATION |
| Status | 2015-05-11 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-12-12 | 2015-05-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-12-12 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-02-07 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-11 | Dissolution | Section: 222 |
| 1989-02-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2000-03-21 | |
| 1999 | 1999-01-28 | |
| 1998 | 1998-01-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Greenpeace Environmental Foundation | 185 Spadina Avenue, Toronto, ON M5T 2C6 | 1996-02-27 |
| H.m.f. Minerals Ltd. | 185 Spadina Avenue, Suite 603, Toronto, ON M5T 2C2 | 1980-04-30 |
| Melco Sportswear Ltd./ltee | 185 Spadina Avenue, Suite 610, Toronto, QC M5T 2C6 | 1974-03-04 |
| Amtex Textiles Limited | 185 Spadina Avenue, Suite 600, Toronto, ON M5T 2C6 | 1983-10-26 |
| 104924 Canada Inc. | 185 Spadina Avenue, Suite 300, Toronto, ON M5T 2C6 | 1981-03-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tonghui Landcape Design and Construction Inc. | Unit 315, 280 Spadina Avenue, Toronto, ON M5T 0A1 | 2019-04-22 |
| 8919992 Canada Inc. | 280 Spadina Avenue, Unit 315, Toronto, ON M5T 0A1 | 2014-06-10 |
| 12435501 Canada Inc. | 510-10 Willison Sq, Toronto, ON M5T 0A8 | 2020-10-21 |
| Toronto Royals Volleyball | 10 Willison Square, Unit 202, Toronto, ON M5T 0A8 | 2019-02-12 |
| Springbrook Capital Management Inc. | 1913-210 Simcoe Street, Toronto, ON M5T 0A9 | 2020-09-23 |
| Bioenttri Canada Inc. | 210 Simcoe Street, Suite 904, Toronto, ON M5T 0A9 | 2020-02-07 |
| 10895652 Canada Limited | 210 Simcoe St., Suite 914, Toronto, ON M5T 0A9 | 2018-07-20 |
| Tomosunyc Trading Inc. | Uint 708 - 210 Simcoe Street, Toronto, ON M5T 0A9 | 2017-08-18 |
| Esuim Consulting Inc. | 1004-210 Simcoe St, Toronto, ON M5T 0A9 | 2017-07-10 |
| Perfume World Inc. | 1407-210 Simcoe St., Toronto, ON M5T 0A9 | 2016-06-24 |
| Find all corporations in postal code M5T | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JO DUFAY | 1451 PORTAL ST, OTTAWA ON K1H 6B6, Canada |
| DAVID POLLOCK | -, BOX 7558, DRAYTON VALLEY AB T7A 1S7, Canada |
| THARVEY MCKINNOR | SUITE 218-2211 WEST 4TH AVE, VANCOUVER BC V6K 4S2, Canada |
| CLAYTON RUBY | 11 PRINCE ARTHUR AVE, TORONTO ON M5R 1B2, Canada |
| JOHN DOHERTY | 198 GEOFFREY ST., TORONTO ON M6R 1P8, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5T2C5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Greenpeace Canada Education Fund | 33 Cecil Street, Toronto, ON M5T 1N1 | 2018-12-06 |
| Greenpeace Environmental Foundation | 185 Spadina Avenue, Toronto, ON M5T 2C6 | 1996-02-27 |
| Fondation Charitable Onaccarr Charitable Foundation | 4410 51e Avenue, St-paul, AB T0A 3A2 | 1991-02-19 |
| The Richter Charitable Foundation | 1981 Mcgill College Avenue, 11th Floor, Montreal, QC H3A 0G6 | 1990-11-26 |
| A'lulbayt-fondation Internationale Charitable | 6940 Fielding, Apt. 101, Montreal, QC H4V 1P6 | 1996-10-22 |
| Fondation Charitable PrivÉe Mike Mouyal | 4175 Ste-catherine St West, Apt 601, Westmount, QC H3Z 3C9 | 1997-03-27 |
| Fondation Charitable Kamal Iskander (canada) | 7881 Boulevard Decarie, Suite 200, Montreal, QC H4P 2H2 | 1996-01-25 |
| The Michael Kastner Charitable Foundation | 1010 De La GauchetiГЁre Street West, Suite 600, MontrГ©al, QC H3B 2N2 | 2015-02-25 |
| Applehill Charitable Foundation | 40 Applehill, Baie D'urfÉ, QC H9X 3H4 | 2004-03-23 |
| Fondation Charitable Tolas | 477 Outremont Avenue, Outremont, QC H2V 3P1 | 1997-01-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on GREENPEACE CANADA CHARITABLE FOUNDATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.