166361 CANADA INC. (Corporation# 2435926) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 8, 1989.
| Corporation ID | 2435926 |
| Business Number | 894115997 |
| Corporation Name | 166361 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1219 Montee De Liesse St-laurent QC H4S 1J7 |
| Incorporation Date | 1989-02-08 |
| Dissolution Date | 1996-11-18 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOANNE SWEET GRAHAM | 19212 GOUIN BLVD., PIERREFONDS QC H9K 1B1, Canada |
| ALLAN SANDLER | 123 SILVERBIRCH STREET, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 2L4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-07 | 1989-02-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-02-08 | current | 1219 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4S 1J7 |
| Name | 1989-02-08 | current | 166361 CANADA INC. |
| Status | 1996-11-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1992-06-01 | 1996-11-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-02-08 | 1992-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-11-18 | Dissolution | |
| 1989-02-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 1219 MONTEE DE LIESSE |
| City | ST-LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4S 1J7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Plastiques Algar Ltee | 1219 Montee De Liesse, St Laurent, QC H4S 1J7 | 1979-09-11 |
| Consultation Internationale L. Marcotte Inc. | 1219 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4S 1J7 | 1998-02-25 |
| The Alavay Sales Company Ltd. | 1219 Montee De Liesse, Montreal, QC H4S 1J7 | 1979-07-14 |
| A.s.k. Office Equipment & Supplies Inc. | 1219 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4S 1J7 | 1990-01-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 129681 Canada Inc. | 1231 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4S 1J7 | 1984-01-13 |
| 125877 Canada Inc. | 1215 Montee Liesse, St-laurent, QC H4S 1J7 | 1983-08-11 |
| 165842 Canada Inc. | 1221 Montee De Liesse, St Laurent, QC H4S 1J7 | 1980-04-02 |
| Les Vergers Harmonie Limitee | 1213 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4S 1J7 | 1980-02-11 |
| Nadia Fashions Ltd. | 1215 Montee De Liesse, St Laurent, QC H4S 1J7 | 1979-10-09 |
| Inter-provincial Tanks Inc. | 43 11e Rue, Roxboro, QC H4S 1J7 | 1978-12-06 |
| Bagcraft Limitee/limited | 1213 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4S 1J7 | 1979-04-09 |
| 108941 Canada Inc. | 1213 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4S 1J7 | 1981-07-29 |
| 123203 Canada Inc. | 1213 Montee De Liesse, St Laurent, QC H4S 1J7 | 1983-04-22 |
| 152217 Canada Inc. | 1211 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4S 1J7 | 1986-11-06 |
| Find all corporations in postal code H4S1J7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOANNE SWEET GRAHAM | 19212 GOUIN BLVD., PIERREFONDS QC H9K 1B1, Canada |
| ALLAN SANDLER | 123 SILVERBIRCH STREET, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9A 2L4, Canada |
| City | ST-LAURENT |
| Post Code | H4S1J7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 166361 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.