ECLAIRAGE MARLIAN CORP. (Corporation# 2435900) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 8, 1989.
| Corporation ID | 2435900 |
| Business Number | 885889667 |
| Corporation Name |
ECLAIRAGE MARLIAN CORP. MARLIAN LIGHTING CORP. |
| Registered Office Address |
495 Port Royal West Montreal QC H3L 2C2 |
| Incorporation Date | 1989-02-08 |
| Dissolution Date | 1999-12-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LOUISA JASLOW | 775 SATIM STREET, ST-LAURENT QC H4A 2S6, Canada |
| MORRIS JASLOW | 775 SATIM STREET, ST-LAURENT QC H4A 2S6, Canada |
| PAUL GAYNES | 215 EAST 84TH STREET, APT.2A, NEW YORK, N.Y , United States |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-02-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1989-02-07 | 1989-02-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-02-08 | current | 495 Port Royal West, Montreal, QC H3L 2C2 |
| Name | 1989-02-08 | current | ECLAIRAGE MARLIAN CORP. |
| Name | 1989-02-08 | current | MARLIAN LIGHTING CORP. |
| Status | 1999-12-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-06-01 | 1999-12-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1989-02-08 | 1993-06-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-12-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1989-02-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nick Distributors Canada Inc. | 467 Port Royal West, Montreal, QC H3L 2C2 | 1984-12-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10640174 Canada Inc. | 9655 Meilleur, Montreal, QC H3L 0A1 | 2018-02-20 |
| 7000766 Canada Inc. | 9655 Rue Meilleur, MontrГ©al, QC H3L 0A1 | 2008-06-25 |
| 7328508 Canada Incorporated | 9655 Rue Meilleur, MontrГ©al, QC H3L 0A1 | 2010-02-08 |
| Lucky Gift Box Corp. | 32 Somerville, MontrГ©al, QC H3L 1A2 | 2015-05-04 |
| Consultant Richard G. Donovan Inc. | 32 Somerville Street, MontrГ©al, QC H3L 1A2 | 2006-06-07 |
| Method & Source Consulting Inc. | 221 Boul. Gouin Est, Montreal, QC H3L 1A6 | 2015-03-26 |
| C Plus 3 Canada Inc. | 153 Boulevard Gouin Est, Montreal, QC H3L 1A6 | 2003-05-22 |
| 170457 Canada Inc. | 123, Boulevard Gouin Est, Montreal, QC H3L 1A6 | 1989-11-10 |
| 177957 Canada Inc. | 123, Boulevard Gouin Est, Montreal, QC H3L 1A6 | 1980-11-13 |
| Dumont Action Communication Inc. | 52 Blvd Gouin Est, Montreal, QC H3L 1A7 | 2004-04-22 |
| Find all corporations in postal code H3L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LOUISA JASLOW | 775 SATIM STREET, ST-LAURENT QC H4A 2S6, Canada |
| MORRIS JASLOW | 775 SATIM STREET, ST-LAURENT QC H4A 2S6, Canada |
| PAUL GAYNES | 215 EAST 84TH STREET, APT.2A, NEW YORK, N.Y , United States |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3L2C2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eclairage Eco-logik Lighting Corp. | 1722, Chemin Des Rapides, St-remi D'amherst, QC J0T 2L0 | 2008-01-24 |
| Quebec Lighting Corp. | 555 St-remi Street, Montreal, QC H4C 3G6 | 1978-06-01 |
| Eclairage Ner Inc. | 845 Deslauriers, St-laurent, QC H4N 1X3 | 1990-11-29 |
| Zed Lighting Inc. | 2109 Le Chatelier, Laval, QC H8N 2Y9 | 1989-09-19 |
| Eclairage Lcl Inc. | 625 Rue Joseph-dube, St-eustache, QC J7R 5W3 | 1981-12-10 |
| Eclairage S.f. Inc. | 6161 Cypihot, St. Laurent, QC H4S 1R3 | 1991-05-22 |
| I.c.r. Eastern Lighting Inc. | 121 Rue Robinson Sud, Granby, QC J2G 7L3 | 1979-11-29 |
| Conception D'eclairage Ner Inc. | 150 Marcel Laurin Blvd, St Laurent, QC H4P 2J5 | 1996-01-19 |
| Eclairage Et Conception Modernes Ltee | 55 H Edison, Montreal, QC | 1978-10-19 |
| Eclairage Medaillon Inc. | 5050 Pare Street, Montreal, QC H4P 1P3 | 1988-06-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on ECLAIRAGE MARLIAN CORP..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.