OBETEX (Corporation# 243566) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 19, 1977.
| Corporation ID | 243566 |
| Corporation Name | OBETEX |
| Registered Office Address |
5277 Avenue Du Parc Montreal QC H2V 4G9 |
| Incorporation Date | 1977-10-19 |
| Dissolution Date | 1992-10-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 5 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-GUY LEBOEUF | 5279 AVENUE DU PARC, MONTREAL QC H2V 4G9, Canada |
| M.A. GRAND'MAISON | 5279 AVENUE DU PARC, MONTREAL QC H2V 4G9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-10-19 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1977-10-18 | 1977-10-19 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1977-10-19 | current | 5277 Avenue Du Parc, Montreal, QC H2V 4G9 |
| Name | 1977-10-19 | current | OBETEX |
| Status | 1992-10-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1977-10-19 | 1992-10-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1992-10-26 | Dissolution | |
| 1977-10-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1991 | 1991-10-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L'academie Des Inventeurs Populaires | 5277 Avenue Du Parc, Montreal, QC H2V 4G9 | 1978-12-15 |
| L'institut Jean-guy Leboeuf | 5277 Avenue Du Parc, Montreal, QC H2V 4G9 | 1978-08-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3130118 Canada Inc. | 5357 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4G9 | 1995-03-21 |
| Fondation Des Ami(e)s De L'universite Catholique De Bukavu (faucb) | 5311 Avenue Du Parc, Suite 200, Montreal, QC H2V 4G9 | 1994-10-14 |
| 3000711 Canada Inc. | 5242 Du Parc Avenue, Montreal, QC H2V 4G9 | 1994-02-08 |
| 2858037 Canada Inc. | 5242 Park Ave., MontrÉal, QC H2V 4G9 | 1992-10-02 |
| 2804255 Canada Inc. | 5242 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4G9 | 1992-03-12 |
| 2803011 Canada Inc. | 5447 Ave Du Parc, Montreal, QC H2V 4G9 | 1992-03-09 |
| 174621 Canada Inc. | 5393 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4G9 | 1990-07-23 |
| 147518 Canada Inc. | 5305 Avenue Du Parc, Montreal, QC H2V 4G9 | 1985-11-14 |
| 143373 Canada Inc. | 5447 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4G9 | 1985-05-30 |
| Cafe Shibumi Inc. | 5345 Park Avenue, Montreal, QC H2V 4G9 | 1985-01-11 |
| Find all corporations in postal code H2V4G9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-GUY LEBOEUF | 5279 AVENUE DU PARC, MONTREAL QC H2V 4G9, Canada |
| M.A. GRAND'MAISON | 5279 AVENUE DU PARC, MONTREAL QC H2V 4G9, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on OBETEX.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.