PRINCE ALBERT NEW HOLLAND, LTD. (Corporation# 2414112) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1989.
| Corporation ID | 2414112 |
| Business Number | 122607252 |
| Corporation Name | PRINCE ALBERT NEW HOLLAND, LTD. |
| Registered Office Address |
235 38th Street East Prince Albert SK S6W 1A5 |
| Incorporation Date | 1989-01-01 |
| Dissolution Date | 2008-02-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DENNIS G. RAAEN | 2009 MOUNTAIN VIEW DRIVE, GREAT FALLS MT 59406, United States |
| DENNIS K. DIXON | 411 19TH STREET S.E., CALGARY AB T2E 6J7, Canada |
| MARTIN HENDRIKSEN | 2972 15TH AVENUE EAST, PRINCE ALBERT SK S6V 7K2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-01-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-31 | 1989-01-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-01-01 | current | 235 38th Street East, Prince Albert, SK S6W 1A5 |
| Name | 2000-12-07 | current | PRINCE ALBERT NEW HOLLAND, LTD. |
| Name | 1989-01-01 | 2000-12-07 | PRINCE ALBERT FORD NEW HOLLAND, LTD. |
| Status | 2008-02-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-01-01 | 2008-02-19 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-02-19 | Dissolution | Section: 210 |
| 2000-12-07 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1989-01-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2006 | 2006-12-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2005 | 2006-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2004 | 2005-02-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 235 38TH STREET EAST |
| City | PRINCE ALBERT |
| Province | SK |
| Postal Code | S6W 1A5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Prince Albert and District Chamber of Commerce | 3700 - 2nd Ave West, Prince Albert, SK S6W 1A2 | 1887-10-25 |
| Brian Shillington Building Materials Ltd. | 3925 2nd Avenue West, Prince Albert, SK S6W 1A1 | 1992-04-08 |
| Malcolm J. Jenkins Merchandising Ltd. | 3725 2nd Avenue West, Prince Albert, SK S6W 1A1 | 1979-10-10 |
| Malcolm J. Jenkins (investments) Ltd. | 3725 2nd Avenue West, Prince Albert, MB S6W 1A1 | 1988-11-30 |
| Evason Agenices (1986) Ltd. | 4050 2nd Avenue West, Prince Albert, SK S6W 1A2 | 1986-11-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12545985 Canada Inc. | 486 Adams Cres, Prince Albert, SK S6V 7K6 | 2020-12-04 |
| 12528151 Canada Inc. | 202a - 3450 4th Avenue West, Prince Albert, SK S6V 7L3 | 2020-11-27 |
| Caitlin Kemps Health & Wellness Inc. | 235 Southwood Dr, Prince Albert, SK S6V 8E7 | 2020-11-15 |
| 12489465 Canada Inc. | 645 17th St W, Prince Albert, SK S6V 3Y2 | 2020-11-11 |
| Gabby's Enterprises Inc. | 3009a 5a Avenue East, Prince Albert, SK S6V 4Y1 | 2020-11-02 |
| 12466848 Canada Inc. | B201-3030 Dunn Drive, Prince Albert, SK S6V 7E7 | 2020-11-02 |
| Avs Freight Ltd. | 3148 Weir Road, Prince Albert, SK S6V 0A5 | 2020-09-05 |
| 12277557 Canada Inc. | 701 13 Street West, Prince Albert, SK S6V 3H2 | 2020-08-18 |
| Mtrx Holdings Ltd. | 30 Heritage Court, Prince Albert, SK S6V 8E1 | 2020-08-06 |
| Saskatchewan Indigenous Yoga Association of Canada | 250 14th St. W., Prince Albert, SK S6V 3L3 | 2020-05-12 |
| Find all corporations in PRINCE ALBERT | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DENNIS G. RAAEN | 2009 MOUNTAIN VIEW DRIVE, GREAT FALLS MT 59406, United States |
| DENNIS K. DIXON | 411 19TH STREET S.E., CALGARY AB T2E 6J7, Canada |
| MARTIN HENDRIKSEN | 2972 15TH AVENUE EAST, PRINCE ALBERT SK S6V 7K2, Canada |
| City | PRINCE ALBERT |
| Post Code | S6W 1A5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| North Battleford Ford New Holland, Ltd. | 20 12th Street W, Prince Albert, SK S6V 3B3 | 1989-05-25 |
| Aaron's Prince Albert (1971) Ltd. | 27 11th Street West, Suite 2, Prince Albert, SK S6V 3A8 | |
| Prince Albert and District Chamber of Commerce | 3700 - 2nd Ave West, Prince Albert, SK S6W 1A2 | 1887-10-25 |
| Tora Prince Albert (414) Limited | 267 32nd Street West, Prince Albert, SK S6V 5Z2 | 2020-04-01 |
| Groupe Prince Albert Daily Herald Inc. | 1 Place Ville-marie, Suite 3315, Montreal, QC H3N 3N2 | |
| Fondation Prince Albert II De Monaco (canada) | 1000, Rue De La GauchetiГ€re Ouest, Bureau 2100, Montreal, QC H3B 4W5 | 2008-07-16 |
| The Rusty Nuts Car Club | 207 Mount Albert Rd, Holland Landing, ON L9N 1E5 | 2014-01-05 |
| 7525966 Canada Incorporated | 151 Mount Albert Road, Holland Landing, ON L9N 1K4 | 2010-04-14 |
| Corporation De VГЉtements Leonard Albert | 40 Prince Phillip Avenue, Outremont, QC H2V 2E8 | 1992-07-29 |
| Appkikr, Inc. | 254 Prince Albert, Westmount, QC H3Z 2N6 | 2012-09-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on PRINCE ALBERT NEW HOLLAND, LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.