NEWCAP BROADCASTING LIMITED (Corporation# 2414066) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2414066 |
| Business Number | 884687948 |
| Corporation Name | NEWCAP BROADCASTING LIMITED |
| Registered Office Address |
800 Windmill Road Suite 302 Darmouth NS B3B 1L1 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 2 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| H.R. STEELE | 18 OAKDALE CRESCENT, DARMOUTH NS B3A 2L8, Canada |
| D.C. SAUNDERS | 9 PEREGRINE DRIVE, BEDFORD NS B2H 5C4, Canada |
| J.D. THOMPSON | 7 LIMARDO DRIVE, DARMOUTH NS B3A 3X2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1989-01-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-31 | 1989-01-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1989-01-01 | current | 800 Windmill Road, Suite 302, Darmouth, NS B3B 1L1 |
| Name | 1989-01-01 | current | NEWCAP BROADCASTING LIMITED |
| Status | 1990-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1989-01-01 | 1990-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1989-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2199505. |
| 1989-01-01 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2407400. |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Newcap Broadcasting Limited | 800 Windmill Road, Suite 302, Dartmouth, NS B3B 1L1 | |
| Newcap Broadcasting Limited | 800 Windmill Road, Suite 302, Dartmouth, NS B3B 1L1 | 1987-06-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Halterm Holdings Inc. | 800 Windmill Road, Suite 302, Darmouth, NS B3B 1L1 | 1997-04-28 |
| Halterm Acquisition Corp. | 800 Windmill Road, Suite 302, Dartmouth, NS B3B 1L1 | 1997-04-28 |
| Phillip G. Birrette & Associates Marketing Limited | 800 Windmill Road, Suite 215, Dartmouth, NS B3B 1L1 | 1985-07-27 |
| Troychris Marlise Holdings Limited | 800 Windmill Road, Suite 215, Dartmouth, NS B3B 1L1 | 1985-09-18 |
| Newcap Publishing Limited | 800 Windmill Road, Suite 302, Dartmouth, NS B3B 1L1 | |
| Cfcw Limited | 800 Windmill Road, Suite 302, Dartmouth, NS B3B 1L1 | |
| Newcap Broadcasting Limited | 800 Windmill Road, Suite 302, Dartmouth, NS B3B 1L1 | |
| Mark E. Hickman Investments Limited | 800 Windmill Road, Site 215, Dartmouth, NS B3B 1L1 | 1985-01-29 |
| Newcap Broadcasting Limited | 800 Windmill Road, Suite 302, Dartmouth, NS B3B 1L1 | 1987-06-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2832852 Canada Incorporated | 800 Windmill Rd, Suite 302, Dartmouth, NS B3B 1L1 | |
| Ncc Publishing Limited | 800 Windmill Rd, Suite 302, Darthmouth, NS B3B 1L1 |
| Name | Address |
|---|---|
| H.R. STEELE | 18 OAKDALE CRESCENT, DARMOUTH NS B3A 2L8, Canada |
| D.C. SAUNDERS | 9 PEREGRINE DRIVE, BEDFORD NS B2H 5C4, Canada |
| J.D. THOMPSON | 7 LIMARDO DRIVE, DARMOUTH NS B3A 3X2, Canada |
| City | DARMOUTH |
| Post Code | B3B1L1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tillsonburg Broadcasting Company Limited | 333 Bloor Street East, 10th Floor, Toronto, ON M4W 1G9 | |
| Newcap Publishing Limited | 800 Windmill Road, Suite 302, Dartmouth, NS B3B 1L1 | |
| Blick Broadcasting Limited | 61 Havard Ave, Winnipeg, MB | 1946-02-26 |
| Kawartha Broadcasting Company Limited | Peterborough, ON | |
| Newcap Inc. | 730 Wellington Street, MontrГ©al, QC H3C 1T4 | |
| Newcap Inc. | 745 Windmill Road, Dartmouth, NS B3B 1C2 | |
| Newcap Inc. | 745 Windmill Road, Dartmouth, NS B3B 1C2 | |
| Newcap Inc. | 745 Windmill Rd., Dartmounth, NS B3B 1C2 | |
| Dancy Broadcasting Limited | 546 North Christina St, Sarnia, ON | 1968-03-28 |
| Newcap Radio Inc. | 745 Windmill Road, Dartmouth, NS B3B 1C2 | 2004-12-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on NEWCAP BROADCASTING LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.