SHARE-IT Tape & Book Foundation (Corporation# 2413442) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 13, 1988.
| Corporation ID | 2413442 |
| Business Number | 119147577 |
| Corporation Name | SHARE-IT Tape & Book Foundation |
| Registered Office Address |
212 21st Street West Prince Albert SK S6V 4H9 |
| Incorporation Date | 1988-12-13 |
| Dissolution Date | 2015-04-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALEXANDRA THOMSON | 1360 12 STREET WEST, PRINCE ALBERT SK S6V 5V2, Canada |
| RON WESLEY | 553 28 STREET WEST, PRINCE ALBERT SK S6V 4R6, Canada |
| LOUIS POULIN | 652 32 STREET WEST, PRINCE ALBERT SK S6V 7R3, Canada |
| DONALD C. MURRAY | 1443 15 STREET WEST, PRINCE ALBERT SK S6V 3S9, Canada |
| TIM WHITE | 2925 6TH AVENUE WEST, PRINCE ALBERT SK S6V 5L7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-13 | current |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1988-12-12 | 1988-12-13 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 1988-12-13 | current | 212 21st Street West, Prince Albert, SK S6V 4H9 |
| Name | 1988-12-13 | current | SHARE-IT Tape & Book Foundation |
| Name | 1988-12-13 | current | SHARE-IT Tape ; Book Foundation |
| Status | 2015-04-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2014-11-18 | 2015-04-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2004-12-16 | 2014-11-18 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2004-12-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1988-12-13 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-04-17 | Dissolution | Section: 222 |
| 1988-12-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 212 21ST STREET WEST |
| City | PRINCE ALBERT |
| Province | SK |
| Postal Code | S6V 4H9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9602020 Canada Inc. | 99 River St East, Prince Albert, SK S6V 0A1 | 2016-01-27 |
| Avs Freight Ltd. | 3148 Weir Road, Prince Albert, SK S6V 0A5 | 2020-09-05 |
| True Point Products Inc. | 201-531 5th Street East, Prince Albert, SK S6V 0L9 | 2019-05-07 |
| Jury Belhuss Inc. | 748 6th St East, Prince Albert, SK S6V 0N8 | 2011-01-07 |
| Balance By Denise Ltd. | 886a 6 Street East, Prince Albert, SK S6V 0P2 | 2017-11-01 |
| 7667809 Canada Limited | 179 - 13th Street East, Prince Albert, SK S6V 0V6 | 2010-10-05 |
| Wireless X World Ltd. | 554 - 8th Street East, Prince Albert, SK S6V 0W6 | 2015-02-11 |
| Junction Logistics Inc. | 500 10th Street East, Prince Alert, SK S6V 0Z6 | 2019-08-28 |
| 11353942 Canada Inc. | 500 10th St E, Prince Albert, SK S6V 0Z6 | 2019-04-11 |
| Ritchie Energy Services Inc. | 110 11th Street East, Prince Albert, SK S6V 1A1 | 2006-09-12 |
| Find all corporations in postal code S6V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALEXANDRA THOMSON | 1360 12 STREET WEST, PRINCE ALBERT SK S6V 5V2, Canada |
| RON WESLEY | 553 28 STREET WEST, PRINCE ALBERT SK S6V 4R6, Canada |
| LOUIS POULIN | 652 32 STREET WEST, PRINCE ALBERT SK S6V 7R3, Canada |
| DONALD C. MURRAY | 1443 15 STREET WEST, PRINCE ALBERT SK S6V 3S9, Canada |
| TIM WHITE | 2925 6TH AVENUE WEST, PRINCE ALBERT SK S6V 5L7, Canada |
| City | PRINCE ALBERT |
| Post Code | S6V4H9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Corporation Conversion All-tape | 2642 Diab, St-laurent, QC H4S 1E8 | 1979-11-19 |
| Les Produits AdhГ©sifs Et D'emballage Prime Tape Pak Inc. | 122-200, Chemin Saint-franocis-xavier, Delson, QC J5B 1Y1 | 2018-02-12 |
| Let's Share Foundation | 1863 33 St Nw, Edmonton, AB T6T 0L5 | 2018-01-05 |
| H.l. Share Management Inc. | 2700 Boul. De La CГ”te-vertu, #208, Saint-laurent, QC H4R 3G6 | 1978-07-28 |
| B-share-it Holdings Inc. | 12 Radisson Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 3K6 | 2013-10-31 |
| Share The Green (foundation) | 112 Springbank Avenue, Woodstock, ON N4S 7P8 | 2020-09-28 |
| Compagnie Canadian Technical Tape Ltee. | 525 Powell Avenue, Town of Mount Royal, QC H3R 1L7 | 1950-10-07 |
| Share The Ride Foundation | 1130 - 400 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 3A6 | 2013-12-04 |
| United Share-life Foundation | 53 Kimberly Crescent, Brampton, ON L6R 1T6 | 1998-02-23 |
| Fondation Partageons L'espoir | 625 Fortune, Montreal, QC H3K 2R9 | 1990-02-07 |
Please comment or provide details below to improve the information on SHARE-IT Tape & Book Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.