SILVERSIDE COMPUTER SYSTEMS INC. (Corporation# 2413086) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 14, 1988.
| Corporation ID | 2413086 |
| Business Number | 121909295 |
| Corporation Name | SILVERSIDE COMPUTER SYSTEMS INC. |
| Registered Office Address |
200 King Street West Suite 1010 Toronto ON M5H 3J2 |
| Incorporation Date | 1988-12-14 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LYON GOULD | 2000 MCGILL COLLEGE AVE., STE.1800, MONTREAL QC H3A 3H3, Canada |
| HILARY BRUUN | 83 ROSEDALE HEIGHTS DRIVE, TORONTO ON M4T 1C4, Canada |
| ELLIOT L. BIER | 638 LANSDOWNE, WESTMOUNT QC , Canada |
| KING MOORE | 2000 MCGILL COLLEGE AVE., STE.1800, MONTREAL QC H3A 3H3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-13 | 1988-12-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1990-09-18 | current | 200 King Street West, Suite 1010, Toronto, ON M5H 3J2 |
| Name | 1989-01-10 | current | SILVERSIDE COMPUTER SYSTEMS INC. |
| Name | 1988-12-14 | 1989-01-10 | LOGICIEL D'ORDINATEUR QUARUS INC. |
| Name | 1988-12-14 | 1989-01-10 | QUARUS COMPUTER SOFTWARE INC. |
| Status | 1999-01-01 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1988-12-14 | 1999-01-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1988-12-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1997 | 1997-09-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1996 | 1997-09-22 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Canadian Duff-norton Company, Limited | 200 King Street West, Suite 1800 Box 64, Toronto, ON M5H 3T4 | 1914-01-12 |
| Queenhaven House Inc. | 200 King Street West, Suite 1800, Toronto, ON M5H 3T4 | 1991-06-25 |
| United Applications Development Inc. | 200 King Street West, Suite 1202, Toronto, ON M5H 3W8 | 1991-07-16 |
| Playtex Apparel Canada Ltd. | 200 King Street West, Suite 1800 C.p. Box 64, Toronto, ON M5H 3T4 | 1988-10-31 |
| Cannon Hygiene Canada Limited | 200 King Street West, 11th Floor P.o. Box 11, Toronto, ON M5H 3T4 | 1990-12-24 |
| Edifice ГЂ Bureau Taschereau Inc. | 200 King Street West, Suite 2012, Toronto, QC M5H 3T4 | 1992-04-07 |
| Jackpot Express Line Inc. | 200 King Street West, 11th Floor P.o. Box 11, Toronto, ON M5H 3T4 | 1996-02-05 |
| 3239705 Canada Inc. | 200 King Street West, Suite 1100 Box 11, Toronto, ON M5H 3T4 | 1996-03-18 |
| Alumni Event Services Inc. | 200 King Street West, Suite 2300, Toronto, ON M5H 3W5 | 1997-02-14 |
| Griffin Dewatering Limited | 200 King Street West, 2300, Toronto, ON M5H 3W5 | 1997-02-21 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LYON GOULD | 2000 MCGILL COLLEGE AVE., STE.1800, MONTREAL QC H3A 3H3, Canada |
| HILARY BRUUN | 83 ROSEDALE HEIGHTS DRIVE, TORONTO ON M4T 1C4, Canada |
| ELLIOT L. BIER | 638 LANSDOWNE, WESTMOUNT QC , Canada |
| KING MOORE | 2000 MCGILL COLLEGE AVE., STE.1800, MONTREAL QC H3A 3H3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5H3J2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Voda Computer Systems Ltd. | 855 - 2 Street Sw, Suite 3500, Calgary, AB T2P 4J8 | |
| La Fondation Pour Les OcÉans Du Monde | 101 Silverside Drive, Waverley, NS B0N 2S0 | 1996-04-23 |
| Kolos Computer Systems Ltd. | Rr 3, Lanark, ON K0G 1K0 | 1989-02-17 |
| Vk Computer Systems Inc. | 10 Whippoorwill Drive, Ottawa, ON K1J 7J2 | |
| Emax Computer Systems Inc. | 586 Tweedsmuir Ave., Ottawa, ON K1Z 5P2 | 1983-12-15 |
| Geita Computer Systems Inc. | 801 - 150 Park St W, Windsor, ON N9A 7A2 | 2000-08-11 |
| Lakeside Computer Systems Inc. | Rr 1, Brockville, ON K6V 5T1 | 1984-04-13 |
| Interplanetary Computer Systems Ltd. | P.o. Box 939, Stouffville, ON L4A 8A1 | 1981-01-15 |
| Carruthers Computer Systems Ltd. | 268 Dunlop St W, Barrie, ON L4N 1B7 | 2012-02-13 |
| Seh Computer Systems Inc. | 2-380 Woodstock Street, Tavistock, ON N0B 2R0 | 1996-11-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on SILVERSIDE COMPUTER SYSTEMS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.