LES ENTREPRISES DE GOLF ANDREW PHILLIPS INC. (Corporation# 2413035) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 14, 1988.
| Corporation ID | 2413035 |
| Business Number | 121477590 |
| Corporation Name |
LES ENTREPRISES DE GOLF ANDREW PHILLIPS INC. ANDREW PHILLIPS GOLF ENTERPRISES INC. |
| Registered Office Address |
851 Rue Cherrier Street Ile Bizard QC H9E 1C3 |
| Incorporation Date | 1988-12-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ANDREW PHILLIPS | 91 HARWOOD GATE, BEACONSFIELD QC H9W 3A4, Canada |
| MARGARET PHILLIPS | 91 HARWOOD GATE, BEACONSFIELD QC H9W 3A4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-13 | 1988-12-14 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-12-14 | current | 851 Rue Cherrier Street, Ile Bizard, QC H9E 1C3 |
| Name | 1988-12-14 | current | LES ENTREPRISES DE GOLF ANDREW PHILLIPS INC. |
| Name | 1988-12-14 | current | ANDREW PHILLIPS GOLF ENTERPRISES INC. |
| Status | 1988-12-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1988-12-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-09-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-09-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-10-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 851 RUE CHERRIER STREET |
| City | ILE BIZARD |
| Province | QC |
| Postal Code | H9E 1C3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11529986 Canada Inc. | Louise Bizard, Montreal, QC H9E 0A1 | 2019-07-23 |
| 9416781 Canada Inc. | 626 Louise-bizard, L'ile Bizard, QC H9E 0A1 | 2015-08-24 |
| 7235046 Canada LtÉe | 643 Rue Louise-bizard, L'ile-bizard, QC H9E 0A1 | 2009-09-02 |
| Tagnet Communications Inc. | 647 Louise-bizard, L'ile-bizard, QC H9E 0A1 | 2002-03-08 |
| Investissements Rappel Inc. | 650 Louise Bizard, Ile Bizard, QC H9E 0A1 | 1985-04-18 |
| D'addario Timber Agency Inc. | 724 Pierre-marc-masson, Ile-bizard, QC H9E 0A2 | 2019-02-26 |
| 9439277 Canada Inc. | 729 Pierre-marc-masson Street, ГЋle-bizard, QC H9E 0A2 | 2015-09-14 |
| 2790122 Canada Inc. | 729 Rue Pierre-marc-masson, L'ile-bizard, QC H9E 0A2 | 1992-01-24 |
| Les Gestions Pitoscia Inc. | 729 Rue Pierre-marc-masson, L'ile-bizard, QC H9E 0A2 | 1987-03-20 |
| Canadian Payment Systems Inc. | 797 Pierre-marc Masson, Ile Bizard, QC H9E 0A3 | 2016-06-14 |
| Find all corporations in postal code H9E | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ANDREW PHILLIPS | 91 HARWOOD GATE, BEACONSFIELD QC H9W 3A4, Canada |
| MARGARET PHILLIPS | 91 HARWOOD GATE, BEACONSFIELD QC H9W 3A4, Canada |
| City | ILE BIZARD |
| Post Code | H9E1C3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Entreprises Andrew B. Gollner Inc. | 5136 Notre Dame De Grace Ave, Montreal, QC H4A 1K3 | 1996-11-26 |
| Stiff Shaft Golf Inc. | 58 Andrew Street, Limoges, ON K0A 2M0 | 2012-10-18 |
| B J Golf Entreprises Ltee | 941 Desnoyer St, Farnham, QC J2N 2E5 | 1973-06-20 |
| Les Entreprises De Tournois De Golf Limitee | 1320 Boul Graham, Apt 200, Montreal, QC H3P 3C8 | 1971-06-29 |
| Prima Golf Enterprises Inc. | 4600 Boul. Dagenais Ouest, Laval, QC H7R 1L5 | 1979-10-26 |
| Ron Harris Golf Enterprises Ltd. | 6015 Highway 89, Alliston, ON L9R 1A4 | 1978-04-21 |
| Entreprises De Golf Henri G. Chatelain Ltee | 692, Ch. De La Sauvagine, St-faustin-lac-carrÉ, QC J0T 1J2 | 1983-05-05 |
| Gamboa Steel Corp. | 67 Andrew Park, Andrew Pk, Woodbridge, ON L4L 1E8 | 2020-03-31 |
| Les Entreprises Braxo Enterprises Inc. | 1255 Phillips Square, Suite 1109, Montreal, QC H3B 3G1 | 1987-05-22 |
| Andrew Fyfe & Associes Ltee | 3116 Bell Line Road, Sharbot Lake, ON K0H 2P0 | 1977-04-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES ENTREPRISES DE GOLF ANDREW PHILLIPS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.