A VISIT WITH MRS. G. MINISTRIES INC. (Corporation# 241296) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 6, 1977.
| Corporation ID | 241296 |
| Corporation Name | A VISIT WITH MRS. G. MINISTRIES INC. |
| Registered Office Address |
2851 St. Clair Ave East Toronto ON M4B 1N4 |
| Incorporation Date | 1977-10-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 8 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOHN AMANATIDES | 2577 ST. CLAIR AVENUE EAST, TORONTO ON M4B 1M2, Canada |
| DANIEL JAMES WINTER | 60 Somerdale Square, Toronto ON M1E 1N1, Canada |
| MR. JONATHAN GRIFFITHS | 31 HAMPTON PARK CRES, TORONTO ON M4W 3X6, Canada |
| DON NICOL | 30 LARK STREET, TORONTO ON M4L 3M6, Canada |
| DR. STEPHEN WESTERHOLM | 684 MULLIN WAY, BURLINGTON ON L7L 4J7, Canada |
| DR. MICHAEL BENTLEY-TAYLOR | 206 MOHAWK AVE, WATERLOO ON N2L 2T3, Canada |
| MICHAEL WENBAN | 181 SHELDRAKE BLVD, TORONTO ON M4P 2B1, Canada |
| MR. IAN B. GRIFFITHS | 10 TAYLOR DRIVE, TORONTO ON M4C 3B3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-05-13 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1977-10-06 | 2014-05-13 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1977-10-05 | 1977-10-06 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2014-05-13 | current | 2851 St. Clair Ave East, Toronto, ON M4B 1N4 |
| Address | 2005-03-31 | 2014-05-13 | 2851 St. Clair Avenue East, Toronto, ON M4B 1N4 |
| Address | 1977-10-06 | 2005-03-31 | 5 Barbara Crescent, Toronto, ON M4C 3B1 |
| Name | 2014-05-13 | current | A VISIT WITH MRS. G. MINISTRIES INC. |
| Name | 1977-10-06 | 2014-05-13 | "A VISIT WITH MRS. G" MINISTRIES INC. |
| Status | 2014-05-13 | current | Active / Actif |
| Status | 2005-03-16 | 2014-05-13 | Active / Actif |
| Status | 2004-12-16 | 2005-03-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1977-10-06 | 2004-12-16 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-05-13 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 1977-10-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-18 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2018-12-08 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2017-12-09 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-01-14 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11909959 Canada Inc. | 4209, 33 Bay Street, Toronto, ON M4B 1N4 | 2020-02-18 |
| Bin Buffers Inc. | 2857 St. Clair Avenue East, Toronto, ON M4B 1N4 | 2013-10-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Church Without Limits | 36 Curity Ave., Toronto, ON M4B 0A2 | 2008-11-14 |
| 11991710 Canada Inc. | 2park Vista Unit 501, Toronto, ON M4B 1A1 | 2020-04-04 |
| 11626841 Canada Corporation | 1106 -2 Park Vista, East York, ON M4B 1A1 | 2019-09-13 |
| Joyga Incorporated | 402-2 Park Vista, Toronto, ON M4B 1A1 | 2018-07-22 |
| 9372024 Canada Inc. | 2 Park Vista, Unit 1103, Toronto, ON M4B 1A1 | 2015-07-17 |
| 6647952 Canada Corporation | 2 Park Vista Drive Unit 703, Toronto, Ontario, ON M4B 1A1 | 2006-10-27 |
| 11389432 Canada Inc. | 2 Park Vista, 1106, Toronto, ON M4B 1A1 | 2019-05-02 |
| 12335336 Canada Inc. | 403-6 Park Vista, East York, ON M4B 1A2 | 2020-09-11 |
| Moderno Collections Inc. | 207-6 Park Vista, East York, ON M4B 1A2 | 2018-12-17 |
| Bonani Fine Crafts Inc. | 6 Park Vista Unit# 304, Toronto, ON M4B 1A2 | 2017-07-16 |
| Find all corporations in postal code M4B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOHN AMANATIDES | 2577 ST. CLAIR AVENUE EAST, TORONTO ON M4B 1M2, Canada |
| DANIEL JAMES WINTER | 60 Somerdale Square, Toronto ON M1E 1N1, Canada |
| MR. JONATHAN GRIFFITHS | 31 HAMPTON PARK CRES, TORONTO ON M4W 3X6, Canada |
| DON NICOL | 30 LARK STREET, TORONTO ON M4L 3M6, Canada |
| DR. STEPHEN WESTERHOLM | 684 MULLIN WAY, BURLINGTON ON L7L 4J7, Canada |
| DR. MICHAEL BENTLEY-TAYLOR | 206 MOHAWK AVE, WATERLOO ON N2L 2T3, Canada |
| MICHAEL WENBAN | 181 SHELDRAKE BLVD, TORONTO ON M4P 2B1, Canada |
| MR. IAN B. GRIFFITHS | 10 TAYLOR DRIVE, TORONTO ON M4C 3B3, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4B 1N4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Visit Immigration Inc. | 210 Dr. Jose Rizal Way, Winnipeg, MB R2R 2X1 | 2015-12-20 |
| Visite 3d Inc. - | 365 Boulevard Greber, Suite 306, Gatineau, QC J8T 5R3 | 1998-12-30 |
| Visit With Me Press & Media Inc. | #208, 200 Boudreau Road, St. Albert, AB T8N 6B9 | 2005-05-11 |
| Visit International Publishing Co. Ltd. | 300 Decarie Blvd, Montreal 397, QC | 1969-10-08 |
| Visit Mtl Inc. | 1207 Hope Avenue, Montreal, QC H3H 2A3 | 2015-07-09 |
| China Visit Tour Inc. | 263 Pharmacy Ave, Suite 2103, Scarborough, ON M1L 3E8 | 2006-06-28 |
| Visit Brands Inc. | 1203 Hope Avenue, Montreal, QC H3H 2A3 | 2014-07-17 |
| Word of Faith Satellite Ministries - Robert Tilton Ministries | 2755 Lougheed Hwy., Suite 520, Port Coquitlam, BC V3B 5Y9 | 1984-06-14 |
| Visit Santa Corporation | 8337 Niagara Street, Niagara Falls, ON L2G 6W5 | 2016-02-25 |
| Shekinah Restoration Ministries Inc. | 625 Chura Court, Prince Albert, SK S6V 8E4 |
Please comment or provide details below to improve the information on A VISIT WITH MRS. G. MINISTRIES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.