CON/SPAN CULVERT SYSTEMS (CANADA) INC. (Corporation# 2412705) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 15, 1988.
| Corporation ID | 2412705 |
| Business Number | 132764960 |
| Corporation Name | CON/SPAN CULVERT SYSTEMS (CANADA) INC. |
| Registered Office Address |
30 Floral Parkway Concord ON L4K 4R1 |
| Incorporation Date | 1988-12-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sam Balsamo | 1500, HIGHWAY NO. 7, VAUGHAN ON L4K 5Y4, Canada |
| Jim V. De Gasperis | 30, FLORAL PARKWAY, CONCORD ON L4K 4R1, Canada |
| Robert De Gasperis | 30, FLORAL PARKWAY, CONCORD ON L4K 4R1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-14 | 1988-12-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-11-30 | current | 30 Floral Parkway, Concord, ON L4K 4R1 |
| Address | 1988-12-15 | 2001-11-30 | 30 Floral Parkway, Concord, ON L4K 4R1 |
| Name | 1988-12-15 | current | CON/SPAN CULVERT SYSTEMS (CANADA) INC. |
| Status | 1988-12-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2001-11-23 | Amendment / Modification | |
| 1988-12-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-07-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ozz Solar International Inc. | 20 Floral Parkway, Concord, ON L4K 4R1 | 2009-10-01 |
| Yonge Bayview Holdings Inc. | 30 Floral Parkway, Concord, ON L4K 4R1 | 1992-11-30 |
| Dirtclub.ca Ltd. | 30 Floral Parkway, Concord, ON L4K 4R1 | 2010-07-15 |
| Ontario Home Comfort Inc. | 20 Floral Parkway, Concord, ON L4K 4R1 | |
| Parkeyes International Group Inc. | 20 Floral Parkway, Concord, ON L4K 4R1 | 2015-10-19 |
| Trinike Consulting Inc. | 260 Spinnaker Way, Units 9 & 10, Concord, ON L4K 4R1 | 2016-02-10 |
| 2346826 Canada Inc. | 30 Floral Parkway, Concord, ON L4K 4R1 | 1988-06-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gala Water Systems Inc. | #13- 20 Staffern Drive, Concorde, ON L4K 3H8 | 2003-02-03 |
| Ana Koi Bridal Inc. | 255 Bass Pro Mills Drive, Vaughan, ON L4K 0A2 | 2016-12-12 |
| Grilato Flame Grilled Chicken Halal Incorporated | 3175 Rutherford Road # 9, Concord, ON L4K 0A3 | 2018-12-05 |
| Multibid Inc. | 77-9100 Jane Street, Building L, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2020-07-29 |
| 12011999 Canada Incorporated | 9100 Jane Street Unit 25b, Concord, ON L4K 0A4 | 2020-04-20 |
| Selt Management & Consultancy Inc. | 1513-2916 Highway 7, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-05-23 |
| Cgsm Contracting Inc. | 9100 Jane Street Suite 77, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-03-31 |
| Islamic Society of Vaughan | 47-9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2017-07-28 |
| Wonderqueen Spa Inc. | 15 - 9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2016-02-12 |
| 9246959 Canada Inc. | 9100 Jane Street, Unit 26, Building B, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2015-04-07 |
| Find all corporations in postal code L4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sam Balsamo | 1500, HIGHWAY NO. 7, VAUGHAN ON L4K 5Y4, Canada |
| Jim V. De Gasperis | 30, FLORAL PARKWAY, CONCORD ON L4K 4R1, Canada |
| Robert De Gasperis | 30, FLORAL PARKWAY, CONCORD ON L4K 4R1, Canada |
| City | CONCORD |
| Post Code | L4K 4R1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Environmental Culvert Systems Inc. | 1151 Barton Street, Thunder Bay, ON P7B 5N3 | 2006-09-28 |
| Span-canada Medical Products 1 Inc. | 4350 Autoroute Chomedey, Laval, QC H7R 6E9 | 2018-07-24 |
| Maxi-span Systems Ltd. | 386 Broadway, 4th Floor, Winnipeg, MB R3C 3R6 | 1978-10-30 |
| Span Manufacturing Limited | 100 Mcpherson Street, Markham, ON L3R 3V6 | |
| Koppers Culvert Ltd. | Highway 935, Dorchester Cape, NB | |
| P.c. Box Culvert Co. Ltd. | 6978 De La Roche, Montreal, QC H2S 2E7 | 1993-01-28 |
| Culvert Music Inc. | 2-60 Old Mill Road, Etobicoke, ON M8X 1G7 | 2013-06-20 |
| Span Energy (canada) Ltd. | 42, Dancing Waters Road., Brampton, ON L6Y 6A6 | 2017-01-06 |
| Sea Span Publications Canada Ltd. | 6535 Millcreek Drive, Unit 53, Mississauga, ON L5N 2M2 | 1985-02-07 |
| Mr. Spic & Span The Cleaning Man Inc. | 969 Lounsborough St, Windsor, ON N9G 2Z9 | 2020-12-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on CON/SPAN CULVERT SYSTEMS (CANADA) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.