CELEBRITY FOOD DISTRIBUTION INC. (Corporation# 2412021) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 12, 1988.
| Corporation ID | 2412021 |
| Business Number | 858463995 |
| Corporation Name | CELEBRITY FOOD DISTRIBUTION INC. |
| Registered Office Address |
2465 Stevenage Dr Bay 109 Ottawa ON K1G 3W2 |
| Incorporation Date | 1988-12-12 |
| Dissolution Date | 2003-01-02 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALINE ANNETTE DUBE | 667 ALESTHER STREET, OTTAWA ON K1K 1H8, Canada |
| JOSEPH ROGER DUBE | 667 ALESTHER STREET, OTTAWA ON K1K 1H8, Canada |
| JEAN ARTHUR DORVAL | 3604 SARSFIELD ROAD, SARSFIELD ON K0A 3E0, Canada |
| HILDA ANITA DORVAL | 3604 SARSFIELD ROAD, SARSFIELD ON K0A 3E0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-11 | 1988-12-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-12-12 | current | 2465 Stevenage Dr, Bay 109, Ottawa, ON K1G 3W2 |
| Name | 1988-12-12 | current | CELEBRITY FOOD DISTRIBUTION INC. |
| Status | 2003-01-02 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-12-12 | 2003-01-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2003-01-02 | Dissolution | Section: 212 |
| 1988-12-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Stebbins International Inc. | 2373 Stevenage Dr, Ottawa, ON K1G 3W2 | 1981-02-09 |
| 119933 Canada Inc. | 2465 Stevenage Drive, Unit 6, Ottawa, ON K1G 3W2 | 1982-12-17 |
| Stechyson Electronics Ltd. | 2465 Stevenage Drive, Unit 6, Ottawa, ON K1G 3W2 | |
| Fence-all (1986) Inc. | 2465 Stevenage Drive, Ottawa, ON K1G 3W2 | 1986-08-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S.j Fastlane Auto Center Inc. | 1333, Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2009-08-06 |
| Hob's Automotive Car Repairs Inc. | 1333 L Avenue, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2007-03-07 |
| 6454551 Canada Inc. | 1321 Avenue L, Ottawa, Ontario, ON K1G 0A3 | 2005-09-27 |
| 6238629 Canada Inc. | 1333 Ave L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2004-05-23 |
| Avenue Tire Depot Inc. | 1346 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2004-02-03 |
| 6064710 Canada Inc. | 1333 Ave L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2003-02-12 |
| 6454569 Canada Inc. | 1321 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2005-09-27 |
| 8317143 Canada Inc. | 1346 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 2012-10-04 |
| We'll Roof You Inc. | 1321 Avenue L, Ottawa, ON K1G 0A3 | 1987-10-09 |
| Marmen Open Systems Inc. | 1327 Avenue N, Ottawa, ON K1G 0A7 | 2002-09-19 |
| Find all corporations in postal code K1G | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALINE ANNETTE DUBE | 667 ALESTHER STREET, OTTAWA ON K1K 1H8, Canada |
| JOSEPH ROGER DUBE | 667 ALESTHER STREET, OTTAWA ON K1K 1H8, Canada |
| JEAN ARTHUR DORVAL | 3604 SARSFIELD ROAD, SARSFIELD ON K0A 3E0, Canada |
| HILDA ANITA DORVAL | 3604 SARSFIELD ROAD, SARSFIELD ON K0A 3E0, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1G3W2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mbs Food Distribution Inc. | 5022 Cavendish, Montreal, QC H4V 2R3 | 1999-05-10 |
| Celebrity Boats Corporation | 55 12ieme Rue, C.p. 73, Grand-mere, QC G9T 5K7 | 1997-03-04 |
| Cie De Distribution Et Commerce Alimentaire Imperium LtÉe | 7371 Rue Saint-andré, Suite 104, Montréal, QC H2R 2P6 | 2017-10-13 |
| Distribution De Fruits De Mer Gulf Inc. | 300 Leo Pariseau, Suite 2000, Montreal, QC H2W 2N1 | 1986-05-16 |
| Distribution Alimentaire Weston Inc. | 22 St. Clair Avenue East, Suite 800, Toronto, ON M4T 2S5 | 1988-06-06 |
| Weston Food Distribution Inc. | 22 St. Clair Avenue East, Suite 800, Toronto, ON M4T 2S7 | |
| Distribution Alimentaire Gelfrigo Inc. | 9600 Ignace, Suite C, Brossard, QC J4X 2R4 | 1995-05-18 |
| Weston Food Distribution Inc. | 22 St. Clair Avenue East, Suite 800, Toronto, ON M4T 2S7 | |
| Nutco Food Distribution Inc. | 8355 Davenshire, Mont-royal, QC H4B 2L1 | 1981-09-21 |
| Damas Food Distribution Inc. | 5210, Av. Du Parc, Montreal, QC H2V 4G7 | 2013-04-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on CELEBRITY FOOD DISTRIBUTION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.