PRONTO AUTO REPAIR DEALERSHIPS INC. (Corporation# 241202) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 6, 1977.
| Corporation ID | 241202 |
| Corporation Name | PRONTO AUTO REPAIR DEALERSHIPS INC. |
| Registered Office Address |
401 Bay Street Suite 2500 Toronto ON M5H 2Z6 |
| Incorporation Date | 1977-10-06 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 4 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| AGNES CHOI | 55 AMSTERDAM AVENUE, TORONTO ON M4B 2B9, Canada |
| WILLIAM SAMIS | 462 CASTLEFIELD AVENUE, TORONTO ON M5N 1L5, Canada |
| PHYLL PAKOZDI | 2 WITHROW AVENUE, TH 16, TORONTO ON M4B 2B9, Canada |
| ROBERT JAMES CARTER | 215 COTTINGHAM STREET, TORONTO ON M4V 1C4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1977-10-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1977-10-05 | 1977-10-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1977-10-06 | current | 401 Bay Street, Suite 2500, Toronto, ON M5H 2Z6 |
| Name | 1979-11-20 | current | PRONTO AUTO REPAIR DEALERSHIPS INC. |
| Name | 1977-10-06 | 1979-11-20 | PRONTO AUTO CENTRES LTD. |
| Status | 1981-10-08 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1977-10-06 | 1981-10-08 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1977-10-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pronto Auto Repair Dealerships Inc. | 817 Brock Road South, Pickering, ON L1W 3L9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Appareils Beaumark Limitee | 401 Bay Street, Suite 500, Toronto, ON M5H 2Y4 | 1979-08-28 |
| Kumfort Specialties,limited | 401 Bay Street, P.o.box 20, Toronto, ON M5H 2Y4 | 1919-06-12 |
| Home Capital Group Inc. | 401 Bay Street, Suite 2112, Toronto, ON M5H 2Y4 | 1968-06-21 |
| Mlpi Lease Plans Inc. | 401 Bay Street, Box 32, Toronto, ON M5H 2Z1 | 1977-02-15 |
| Glengary Electric Company Limited | 401 Bay Street, Suite 2606, Toronto, ON M5H 2Y4 | 1977-08-02 |
| Freestyle Concepts Co. Ltd. | 401 Bay Street, Suite 2014, Toronto, ON M5H 2Y4 | 1977-09-08 |
| Northern Medical Industries Limited | 401 Bay Street, Suite 2105, Toronto, ON | 1977-09-30 |
| 164972 Canada Inc. | 401 Bay Street, Toronto, ON M5H 2Y4 | 1988-11-14 |
| 164971 Canada Inc. | 401 Bay Street, Toronto, ON M5H 2Y4 | 1988-11-14 |
| Grands Magasins Towers Inc. | 401 Bay Street, Toronto, ON M5H 2Y4 | |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Com-clar Investments Ltd. | 401 Bay St, Suite 2500, Toronto, ON M5H 2Z6 | 1974-06-24 |
| Mobili Designs International Ltd. | 401 Bay St., Suite 2500, Toronto, ON M5H 2Z6 | 1980-06-25 |
| Mecanaids Canada Limited | 401 Bay Street, Suite 2500, Toronto, ON M5H 2Z6 | 1979-02-23 |
| H. G. Axford Manufacturing Limited | 401 Bay St, Suite 2500, Toronto, ON M5H 2Z6 | 1973-11-05 |
| Kamm and Baldwin Ltd. | 401 Bay Street, Suite 2500, Toronto, ON M5H 2Z6 | 1974-09-11 |
| Telputer Systems Inc. | 401 Bay Street, Suite 2500, Toronto, ON M5H 2Z6 | |
| Jack Cooper Family Foundation | 401 Bay Street, Suite 2500, Toronto, ON M5H 2Z6 | 1983-05-02 |
| F.b.k. Bio Polymedics Inc. | 401 Bay Street, Suite 2500, Toronto, ON M5H 2Z6 | 1984-05-30 |
| Boss Management Systems Inc. | 401 Bay Street, Suite 2500, Toronto, ON M5H 2Z6 |
| Name | Address |
|---|---|
| AGNES CHOI | 55 AMSTERDAM AVENUE, TORONTO ON M4B 2B9, Canada |
| WILLIAM SAMIS | 462 CASTLEFIELD AVENUE, TORONTO ON M5N 1L5, Canada |
| PHYLL PAKOZDI | 2 WITHROW AVENUE, TH 16, TORONTO ON M4B 2B9, Canada |
| ROBERT JAMES CARTER | 215 COTTINGHAM STREET, TORONTO ON M4V 1C4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5H2Z6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Carrick Auto Repair Ltd. | 1350 Highway No.9 R.r. No.5, Mildmay, ON N0G 2J0 | |
| Goudenns Auto Dealer Warehouse and Dealerships Supplies Inc. | 17 Wade Court, Ottawa, ON K2G 4C1 | 2015-02-26 |
| Prestige Classic Auto & Auto Body Repair Inc. | 68 Bradley Green Cres, Stittsville, ON K2S 1B7 | 2017-06-02 |
| First Choice Auto Repair System Inc. | 1300 55th Avenue, Suite 300, Dorval, QC H8T 3J8 | 2000-01-26 |
| Pronto Medical Technologies Inc. | 1412 Webb Avenue, Laval, QC H7W 3R8 | 2009-06-29 |
| Communications Pronto Inc. - | 4144 Rue Saint-hubert, Montreal, QC H2L 4A8 | 2008-10-03 |
| Les Reparations D'auto Adrian Compagnie Inc. | 11677 Letellier St., Montreal, QC | 1976-06-03 |
| Les Modes Pronto Enrico Vikanini Inc. | 555 Chabanel Ouest, 1004, Montreal, QC H2N 2H8 | 1985-10-16 |
| I&n Auto Repair Inc. | 447 Catherine St., Ottawa, ON K1R 5T7 | 2007-12-28 |
| Baroud Auto Repair Inc. | 306 Mcarthur Ave., Ottawa, ON K1L 6P2 | 2010-03-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on PRONTO AUTO REPAIR DEALERSHIPS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.