LES GESTIONS SIX MILLES INC. (Corporation# 2411806) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 12, 1988.
| Corporation ID | 2411806 |
| Business Number | 879644797 |
| Corporation Name | LES GESTIONS SIX MILLES INC. |
| Registered Office Address |
6600 Decarie Blvd Suite 310 Montreal QC H3X 2K4 |
| Incorporation Date | 1988-12-12 |
| Dissolution Date | 1997-04-01 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEVE DAKLARAS | 734 81ST AVENUE, CHOMEDEY, LAVAL QC H7V 3M4, Canada |
| GREGORY ZINGER | 5678 PALMER, COTE ST-LUC QC H4W 2P5, Canada |
| ALAIN BENSIMON | 1290 TECUMSEH, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9B 2Z2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-11 | 1988-12-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-12-12 | current | 6600 Decarie Blvd, Suite 310, Montreal, QC H3X 2K4 |
| Name | 1988-12-12 | current | LES GESTIONS SIX MILLES INC. |
| Status | 1997-04-01 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-04-01 | 1997-04-01 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1988-12-12 | 1991-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-04-01 | Dissolution | |
| 1988-12-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Adposco Inc. | 6600 Decarie Blvd, Suite 300, Montreal, QC H3X 2K4 | 1992-12-24 |
| 3212041 Canada Inc. | 6600 Decarie Blvd, Suite 310, Montreal, QC H3X 2K4 | 1995-12-19 |
| 96314 Canada Ltd/ltee | 6600 Decarie Blvd, Suite 300, Montreal, QC H3X 2K4 | 1980-01-18 |
| Furtivus Inc. | 6600 Decarie Blvd, Suite 300, Montreal, QC H3X 2K4 | 1994-01-06 |
| Crops N.a. Inc. | 6600 Decarie Blvd, Suite 302, Montreal, QC H3X 2K4 | 1995-09-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trans Canada Tracking & Communications Inc. | 6600 Decarie Boul, Suite 300, Montreal, QC H3X 2K4 | 1996-04-17 |
| 3142931 Canada Inc. | 6600 Decarie Blvd., Suite 300, Montreal, QC H3X 2K4 | 1995-05-01 |
| 2801477 Canada Inc. | 6600 Decarie, Suite 300, Montreal, QC H3X 2K4 | 1992-02-28 |
| Plurimo Inc. | 6600 Decarie Blvd., Suite 300, Montreal, QC H3X 2K4 | 1989-04-17 |
| 166067 Canada Inc. | 6660 Decarie Blvd., Montreal, QC H3X 2K4 | 1989-04-06 |
| 154536 Canada Inc. | 6600 Boul Decarie, Suite 210, Montreal, QC H3X 2K4 | 1987-03-12 |
| 149309 Canada Inc. | 6660 Blvd. Decarie, Suite 200, Montreal, QC H3X 2K4 | 1986-03-04 |
| Automobiles El-ro Inc. | 6644 Decarie Boulevard, Montreal, QC H3X 2K4 | 1985-03-06 |
| Cooney Tunes Ltd. | 6600 Boulevard Decarie, Suite 240, Montreal, QC H3X 2K4 | 1984-02-24 |
| 126316 Canada Inc. | 6660 Boul. Decarie, Montreal, QC H3X 2K4 | 1983-09-06 |
| Find all corporations in postal code H3X2K4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEVE DAKLARAS | 734 81ST AVENUE, CHOMEDEY, LAVAL QC H7V 3M4, Canada |
| GREGORY ZINGER | 5678 PALMER, COTE ST-LUC QC H4W 2P5, Canada |
| ALAIN BENSIMON | 1290 TECUMSEH, DOLLARD-DES-ORMEAUX QC H9B 2Z2, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H3X2K4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Majopial LtÉe | 353, Montée Du Lac 31 Milles, Bouchette, QC J0X 1E0 | 2005-08-08 |
| Prowhag Inc. | 560, Boul Des Milles-iles, Laval, QC H7J 1A5 | 2005-06-01 |
| Garage Rt Smith Inc. | 936 Tamaracouta, Milles-isles, QC J0R 1A0 | 2011-12-17 |
| 8355533 Canada Inc. | 389, MontГ©e Du Lac 31 Milles, Bouchette, QC J0X 1E0 | 2012-11-21 |
| St-onge Monuments Inc. | 464 Ch Trois Milles, Verret, NB E3V 4R5 | 2019-02-20 |
| Les Fondations Des Milles Iles Inc. | 202 De La Renaissance, Blainville, QC J7B 1R6 | 1980-05-02 |
| 12279991 Canada Inc. | 389 MontГ©e Du Lac 31 Milles, Bouchette, QC J0X 1E0 | 2020-08-19 |
| Canada 50,000 Milles Ltee | 1433 Est, Rue Fleury, Montreal, QC | 1976-11-19 |
| Aux Milles Saveurs D'ici Et D'ailleurs Inc. | 910 King Ouest, Sherbrooke, QC J1H 1S2 | 2010-09-29 |
| Les Films J.c.t. Inc. | 10285 Milles Iles, St-francois, Laval, QC | 1980-07-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on LES GESTIONS SIX MILLES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.