INTERCOASTAL PIPE LINE INC. (Corporation# 2411610) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 7, 1988.
| Corporation ID | 2411610 |
| Business Number | 896427440 |
| Corporation Name | INTERCOASTAL PIPE LINE INC. |
| Registered Office Address |
3000, 425 1st Street S.w. Calgary AB T2P 3L8 |
| Incorporation Date | 1988-12-07 |
| Dissolution Date | 2001-12-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BLAINE G. MELNYK | 36 EDGEVALLEY MANOR NW, CALGARY AB T3A 5E1, Canada |
| D. J. WADE | 9406 PALISAN PLACE S.W., CALGARY AB T2V 3S9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-06 | 1988-12-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2001-02-26 | current | 3000, 425 1st Street S.w., Calgary, AB T2P 3L8 |
| Address | 1997-01-28 | 2001-02-26 | 421 7th Avenue S.w., Suite 2900, Calgary, AB T2P 4K9 |
| Name | 1993-05-07 | current | INTERCOASTAL PIPE LINE INC. |
| Name | 1988-12-07 | 1993-05-07 | 165359 CANADA LTD. |
| Status | 2001-12-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2000-05-04 | 2001-12-14 | Active / Actif |
| Status | 2000-04-03 | 2000-05-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1988-12-07 | 2000-04-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2001-12-14 | Dissolution | Section: 210 |
| 1988-12-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2000 | 2001-05-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1999 | 1998-05-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1998-05-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Enbridge Frontier Inc. | 425 1st Street S.w., Suite 200, Calgary, AB T2P 3L8 | 2010-12-22 |
| Enbridge Southern Lights Gp Inc. | 200, 425 1st Street Sw, Calgary, AB T2P 3L8 | 2006-07-11 |
| Charlie's Burgers Inc. | 1200- 425-1st St. S.w., Calgary, AB T2P 3L8 | 2004-06-17 |
| 6225462 Canada Inc. | 3000 Fifth Avenue Place, 425 First Street Sw, Calgary, AB T2P 3L8 | 2004-04-23 |
| Rocsaw Inc. | 1000- 524-1st Street S.w., Calgary, AB T2P 3L8 | 2003-04-01 |
| Enbridge Management Services Inc. | 200, 425 1st Street S.w., Calgary, AB T2P 3L8 | 2002-12-13 |
| Valdus Group Ltd. | 1335 12 Ave Sw, Suite 710, Calgary, AB T2P 3L8 | 2002-05-26 |
| Lexxor Acquisition Company Ltd. | 425 1st Street S.w., 1000, Calgary, AB T2P 3L8 | 2002-05-03 |
| Spectra Energy Canada Exchangeco Inc. | 425 - 1st Street Sw, Suite 200, Calgary, AB T2P 3L8 | 2001-09-14 |
| Enbridge Gas Services Inc. | 3000, 425 1st Street S.w., Calgary, AB T2P 3L8 | 1999-12-10 |
| Find all corporations in postal code T2P 3L8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BLAINE G. MELNYK | 36 EDGEVALLEY MANOR NW, CALGARY AB T3A 5E1, Canada |
| D. J. WADE | 9406 PALISAN PLACE S.W., CALGARY AB T2V 3S9, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2P 3L8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Champion Pipe Line Corporation Limited Corporation Champion Pipe Line LimitÉe | 1717 Rue Du Havre, Montreal, QC H2K 2X3 | 1951-06-20 |
| Compagnie Pipe-lines Commerciaux Pour Solides Limitee | 75 Wynford Drive, North York, ON | 1968-03-07 |
| Services De Marketing Intercoastal Inc. | 2550 Bates Road, Suite 200, Montreal, QC H3S 1A5 | 1985-08-28 |
| Les Pipe-lines Montreal Limitee | 10803 Sherbrooke St. E., Montreal East, QC H1B 1B3 | 1941-05-23 |
| Jd Pipe Services Ltd. | 1625 B-line Rd., Pembroke, ON K8A 6W8 | 2012-04-25 |
| G.a.b. Pipe Line Consultant Inc. | 94 Alary, St-sauveur, QC J0R 1R0 | 1979-05-22 |
| Independent Pipe Line Company | 100, 400 - 3rd Avenue S.w., Calgary, AB T2P 4H2 | 1951-06-20 |
| Pipe Line Technologists Ltd. | 909 5th Avenue South West, Calgary, AB T2P 3G5 | |
| A-line Pipe Tools Inc. | 4060 Broad Oaks Drive, Thunder Bay, ON P7J 1A7 | 2002-10-21 |
| Interprovincial Pipe Line Patrol Company Limited | P.o.box 398, Edmonton 15, AB T5J 2J9 | 1951-02-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on INTERCOASTAL PIPE LINE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.