GROUPE SAKR INC. (Corporation# 2411237) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 13, 1988.
| Corporation ID | 2411237 |
| Business Number | 880799077 |
| Corporation Name | GROUPE SAKR INC. |
| Registered Office Address |
24 Rue Mercier Dollard Des Ormeaux QC H9A 1H5 |
| Incorporation Date | 1988-12-13 |
| Dissolution Date | 1996-02-16 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ABDEL-HAFIZ SAKR | 24 MERCIER, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1H5, Canada |
| MOHAMED-DIB SAKR | 1659 SUNYBROOKE, DOLLARD DES ORMEAUX QC , Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-12 | 1988-12-13 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-12-13 | current | 24 Rue Mercier, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1H5 |
| Name | 1988-12-13 | current | GROUPE SAKR INC. |
| Status | 1996-02-16 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1995-04-01 | 1996-02-16 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1988-12-13 | 1995-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-02-16 | Dissolution | |
| 1988-12-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1992 | 1992-01-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 24 RUE MERCIER |
| City | DOLLARD DES ORMEAUX |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 1H5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 152048 Canada Inc. | 34 Mercier, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1H5 | 1986-10-27 |
| Datalectual Computing Limited | 4 Mercier, Dollard Des Ormeaux, QC H9A 1H5 | 1980-10-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12553651 Canada Inc. | 23 Croissant Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2020-12-08 |
| 8082294 Canada Inc. | 8 Crois Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2012-01-17 |
| Les Entreprises Soeur Rouge Inc. | 5 Mirabel Cr., Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 1994-12-22 |
| Les Investissements Cassinc Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Gestion Mcas Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Bottles En Route Inc. | 11749 Boul. Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2020-12-14 |
| 6306209 Canada Inc. | 11809 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2004-11-04 |
| 6074171 Canada Inc. | 11841 Pierrefonds Boulevard, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2003-03-10 |
| Smart Factories Inc. | 111-12100 Boul De Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2018-05-18 |
| 9511989 Canada Inc. | Apt # 106, 12100 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2015-11-16 |
| Find all corporations in postal code H9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ABDEL-HAFIZ SAKR | 24 MERCIER, DOLLARD DES ORMEAUX QC H9A 1H5, Canada |
| MOHAMED-DIB SAKR | 1659 SUNYBROOKE, DOLLARD DES ORMEAUX QC , Canada |
| City | DOLLARD DES ORMEAUX |
| Post Code | H9A1H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Groupe Multi-disciplinaire De Professionnels En Management De L'entreprises (groupe Md-pme) Inc. | 275 Rue St Jacques, Suite 700, Montreal, QC H2Y 1M9 | 1985-03-13 |
| Groupe Uni-vie B.b.a. Inc. | 1080 Grande AllГ©e Ouest, QuГ©bec, QC G1S 1C7 | |
| Groupe Msk Inc. | 400 Rue Des Bouleaux, Sainte Eulalie, QC G0Z 1E0 | |
| Groupe Bhb Inc. | 5005, Rue Hugues-randin, QuГ©bec, QC G2C 0G5 | |
| Le Groupe Desarc (conseils) Inc. | 1350 Sherbrooke St West, Suite 1110, Montreal, QC H3G 1J1 | 1984-02-15 |
| Groupe Wsp Global Inc. | 1600 RenГ©-lГ©vesque Blvd. West, 11th Floor, MontrГ©al, QC H3H 1P9 | |
| Nordique Deer Groupe Inc. | 3620 Barb Road, Vankleek Hill, ON K0B 1R0 | |
| Groupe Marcelle Holdings Inc. | 9200 De La CГґte-de-liesse Road, Lachine, QC H8T 1A1 | 2015-12-09 |
| Groupe De Transports Tellabs Inc. | 800, Place Victoria, Bureau 4700, Montreal, QC H4Z 1H6 | |
| Groupe Maskatel Gp Inc. | 1 Carrefour Alexander-graham-bell, A-7, Verdun, QC H3E 3B3 |
Please comment or provide details below to improve the information on GROUPE SAKR INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.