Chambre de commerce de Charlesbourg-Chauveau (Corporation# 2411) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 29, 1950.
| Corporation ID | 2411 |
| Business Number | 106906035 |
| Corporation Name | Chambre de commerce de Charlesbourg-Chauveau |
| Registered Office Address |
5500 Boul. Des Galeries #505 QuÉbec QC G2K 2E2 |
| Incorporation Date | 1950-11-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 25 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LUC PARADIS | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| CLAUDE PINAULT | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| LOUISE LAHAIE | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| ANDRE DROLET | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| ERIC LAVOIE | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| CHRISTIAN GOULET | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| ALAIN KIROUAC | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| GUYLAINE LECLERC | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| DANIEL DENIS | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1950-11-29 | current |
Boards of Trade Act - Part II (BOTA - Part II) Loi sur les chambres de commerce - partie II (LCH - Partie II) |
| Act | 1950-11-28 | 1950-11-29 |
Boards of Trade Act - Part II (BOTA - Part II) Loi sur les chambres de commerce - partie II (LCH - Partie II) |
| Address | 2004-03-31 | current | 5500 Boul. Des Galeries, #505, QuÉbec, QC G2K 2E2 |
| Address | 2000-07-27 | 2004-03-31 | Case Postale 7008, Charlesbourg, QC G1G 5E1 |
| Address | 1950-11-29 | 2000-07-27 | C.p. 7008, Charlesbourg, QC G1G 5E1 |
| Name | 1996-09-16 | current | Chambre de commerce de Charlesbourg-Chauveau |
| Name | 1950-11-29 | 1996-09-16 | LA CHAMBRE DE COMMERCE DE CHARLESBOURG |
| Status | 1950-11-29 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1950-11-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2008 | 2008-12-03 | |
| 2004 | 2002-06-05 | |
| 2002 | 2001-06-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Deo-international | 8720 Rue Jack-kerouac, QuÉbec, QC G2K 0A6 | 2007-11-01 |
| MГ©rel Finance Inc. | 8841 Voltaire, QuГ©bec, QC G2K 0A8 | 2007-08-07 |
| Gestion Barley Inc. | 1100 Boul Lebourgneuf, Apt. 607, Quebec, QC G2K 0B3 | 1992-06-08 |
| Chic Pontiac Buick Ltee | 1100 Boul. Lebourgneuf, App 607, Quebec, QC G2K 0B3 | 1984-03-21 |
| Gestion Barley Inc. | 1100 Boulevard Lebourgneuf, Condo 607, QuÉbec, QC G2K 0B3 | |
| Les Entreprises D'electricite Marcel Bolduc Inc. | 1100 Boul Lebourgneuf, App 401, Quebec, QC G2K 0B3 | 1980-08-07 |
| 8032459 Canada Inc. | 400-2000 Boul. Lebourgneuf, QuГ©bec, QC G2K 0B6 | 2012-01-06 |
| 7860145 Canada Corporation | 210-335 Mathieu-da Costa, QuГ©bec, QC G2K 0C3 | 2011-05-11 |
| Investissement Dinar Inc. | 1619, Rue HГ©lГЁne-pedneault, QuГ©bec, QC G2K 0E5 | 2019-02-21 |
| Gestion Calardy LtÉe | 1619, Helene-pedneault, Quebec, QC G2K 0E5 | 2007-12-07 |
| Find all corporations in postal code G2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LUC PARADIS | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| CLAUDE PINAULT | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| LOUISE LAHAIE | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| ANDRE DROLET | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| ERIC LAVOIE | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| CHRISTIAN GOULET | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| ALAIN KIROUAC | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| GUYLAINE LECLERC | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| DANIEL DENIS | 5500 BOUL. DES GALERIES, #505, QUEBEC QC G2K 2E2, Canada |
| City | QUÉBEC |
| Post Code | G2K 2E2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chambre De Commerce De Stoneham | Comte De Charlesbourg, Stoneham, QC G0A 4P0 | 1983-08-08 |
| Place Des Seigneurs Charlesbourg Ltee | 2 Avenue Chauveau, Suite 200, Quebec, QC G1R 4J3 | 1979-05-30 |
| Soleil Dore De Chauveau Inc. | 1550 Boulevard Chauveau Ouest, Ste-foy, QC | 1980-05-09 |
| La Chambre De Commerce De L'archipel De MГ©catina | Chevery, QC G0G 1G0 | 1989-05-24 |
| La Chambre De Commerce Norvegienne-canadienne | 330 Bay St, Suite 700, Toronto, ON M5H 2S8 | 1996-05-22 |
| Atlantic Chamber of Commerce Inc. | 270 Rockwood Avenue, Fredericton, NB E3B 4Y9 | |
| Chambre De Commerce PanamÉricaine | 7100 St. Hubert, 201, Montreal, QC H2S 2M9 | 1992-06-15 |
| Chambre De Commerce Haut-madawaska/chamber of Commerce | 2033 Rue Commerciale, Saint-franГ§ois, NB E7A 1B3 | 1974-03-08 |
| Chambre De Commerce Québec-afrique | 1651 Rue André Malapart, QuÉbec, QC G2B 4S2 | 2019-04-06 |
| Quebec-india Chamber of Commerce | 8001 Thimens, Saint-laurent, QC H4L 3T3 | 2016-03-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on Chambre de commerce de Charlesbourg-Chauveau.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.