165316 CANADA INC. (Corporation# 2410630) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 8, 1988.
| Corporation ID | 2410630 |
| Business Number | 879689867 |
| Corporation Name | 165316 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
5100 CГґte St-antoine Montreal QC H4A 1N7 |
| Incorporation Date | 1988-12-08 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GEORGE LAU | 5100 COTE ST-ANTOINE, MONTREAL QC H4A 1N7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-07 | 1988-12-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2007-04-05 | current | 5100 CГґte St-antoine, Montreal, QC H4A 1N7 |
| Address | 1988-12-08 | 2007-04-05 | 2017 Rue Peel, Montreal, QC H3A 1T6 |
| Name | 1988-12-08 | current | 165316 CANADA INC. |
| Status | 2019-06-10 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-05-16 | 2019-06-10 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2000-06-06 | 2019-05-16 | Active / Actif |
| Status | 1998-04-01 | 2000-06-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1994-06-08 | 1998-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1988-12-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-07-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2018-07-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-07-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-12-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6190171 Canada Inc. | 5124 Ch. Cote St-antoine, MontrÉal, QC H4A 1N7 | 2004-02-03 |
| 4205685 Canada Inc. | 5100, CÔte St-antoine, MontrÉal, QC H4A 1N7 | 2004-01-12 |
| Ec Molecular Therapies Inc. | 5106 Chemin De La Cote St-antoine, Montreal, QC H4A 1N7 | 1994-08-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mda Initiatives Ltd. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2009-04-08 |
| Rent-buy-sell Property Inc. | 4545, Girouard (suite 404), Montreal, QC H4A 0A1 | 2005-06-27 |
| Bestselfinitiative Inc. | 4545 Girouard #404, Montreal, QC H4A 0A1 | 2010-01-18 |
| 11280171 Canada Inc. | #103, 2036 Avenue Wilson, Montreal, QC H4A 0A2 | 2019-03-03 |
| 10486680 Canada Inc. | 102 - 2028, Avenue Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A2 | 2017-11-08 |
| D & L Healing Foundation | 2028 Wilson Ave. #103, Montreal, QC H4A 0A2 | 2011-09-15 |
| Ccs Cybernod Computer Services Inc. | 103-2036 Wilson Avenue, MontrÉal, QC H4A 0A2 | 2009-11-18 |
| 12355469 Canada Inc. | 2025 Av Wilson, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2020-09-20 |
| 12036142 Canada Inc. | 102-2025 Av Wilson, Montreal, QC H4A 0A3 | 2020-05-02 |
| Demoskratos | 2025 Avenue Wilson, Apt 102, MontrГ©al, QC H4A 0A3 | 2018-03-20 |
| Find all corporations in postal code H4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GEORGE LAU | 5100 COTE ST-ANTOINE, MONTREAL QC H4A 1N7, Canada |
| City | Montreal |
| Post Code | H4A 1N7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 165316 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.