THE PALLAS ATHENA CORPORATION (Corporation# 2410605) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 8, 1988.
| Corporation ID | 2410605 |
| Business Number | 140538505 |
| Corporation Name | THE PALLAS ATHENA CORPORATION |
| Registered Office Address |
112 Pineridge Rd, Rr 3 Carp ON K0A 1L0 |
| Incorporation Date | 1988-12-08 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JAMES LOWRY | 112 PINERIDGE ROAD, R.R.3, CARP ON K0A 1L0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-07 | 1988-12-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1997-02-25 | current | 112 Pineridge Rd, Rr 3, Carp, ON K0A 1L0 |
| Name | 1988-12-08 | current | THE PALLAS ATHENA CORPORATION |
| Status | 2004-11-30 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 1988-12-08 | 2004-11-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1988-12-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2003 | 2003-12-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2002 | 2002-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2001 | 2001-12-31 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Pallas Athena Corporation | 112 Pineridge Rd., Rr 3, Carp, ON K0A 1L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3580377 Canada Inc. | 109 Rushing Brook Dr., Carp, ON K0A 1L0 | 1999-01-27 |
| 3557901 Canada Inc. | 2137 Burnt Lands Road, Carp, ON K0A 1L0 | 1998-11-27 |
| Treasure Coast Pet Products Inc. | 1144 Upper Dwyer Hill Road, Carp, ON K0A 1L0 | 1998-11-26 |
| 3533786 Canada Inc. | 133 Lloydalex Crescent, Rr 3, Carp, ON K0A 1L0 | 1998-09-24 |
| Fungal-tech Mushrooms Inc. | 2210 Cavahmore Rd., Carp, ON K0A 1L0 | 1998-09-01 |
| Bendson of Canada Inc. | 793 Beavertail Rd, Carp, ON K0A 1L0 | 1998-05-20 |
| Staslog Limited | 107 Alissia Crescent, Carp, ON K0A 1L0 | 1998-04-15 |
| Wesa Technologies Inc. | 3108 Carp Road, Carp, ON K0A 1L0 | 1998-02-12 |
| Meach Investments Limited | 109 Rushing Brook Drive, Carp, ON K0A 1L0 | 1997-10-07 |
| Canadian International Demil Inc. | 130 Greystone Drive, Carp, ON K0A 1L0 | 1997-08-08 |
| Find all corporations in postal code K0A1L0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JAMES LOWRY | 112 PINERIDGE ROAD, R.R.3, CARP ON K0A 1L0, Canada |
| City | CARP |
| Post Code | K0A1L0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Athena Et Ses Amies | 4481 Montrose Avenue, Westmount, QC H3Y 2B4 | 1993-12-15 |
| Les Partenaires Г‰ducatifs Athena (aep) Inc. | 7575 Trans Canada Highway, Suite 304, Montreal, QC H4T 1V6 | 1998-10-07 |
| Athena De Paris Limited | 290 Chemin De Montreal, Ottawa, QC | 1975-02-20 |
| Law Office of Athena Narsingh Professional Corporation | 1181 Birchmount Road, Scarborough, ON M1P 2C1 | 2017-11-03 |
| Quatre D.s.-pallas Inc. | 157 Rue St-paul Ouest, App. 26, Montreal, QC H2Y 1Z5 | 1991-08-30 |
| Pallas Holdings Ltd. | 1 Place Ville Marie, Montreal 113, QC | 1973-08-23 |
| Pallas Global Holdings Inc. | 3105-300 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 3Y2 | 2012-10-30 |
| 7 Theta Inc. | 13 Athena Way, Ottawa, ON K2G 6S1 | 2015-08-24 |
| 10648833 Canada Inc. | 13 Athena Way, Ottawa, ON K2G 6S1 | 2018-02-23 |
| Athena Composites Inc. | 119 56e Ave, Lachine, QC H8T 3B8 | 1994-10-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE PALLAS ATHENA CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.