LEMARK TRADING INC. (Corporation# 2410524) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 8, 1988.
| Corporation ID | 2410524 |
| Business Number | 879966745 |
| Corporation Name | LEMARK TRADING INC. |
| Registered Office Address |
7453 Trans Canada Hwy St-laurent QC H4T 1T3 |
| Incorporation Date | 1988-12-08 |
| Dissolution Date | 1999-12-09 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEVE LEVY | 4900 COTE ST-LUC ROAD, APT 609, MONTREAL QC H3W 2H3, Canada |
| MARK FERTMAN | 90 HEATH STREET WEST, SUITE 312, TORONTO ON M4V 1T4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-07 | 1988-12-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-12-08 | current | 7453 Trans Canada Hwy, St-laurent, QC H4T 1T3 |
| Name | 1988-12-08 | current | LEMARK TRADING INC. |
| Status | 1999-12-09 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1993-04-01 | 1999-12-09 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1988-12-08 | 1993-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1999-12-09 | Dissolution | Section: 212 |
| 1988-12-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 7453 TRANS CANADA HWY |
| City | ST-LAURENT |
| Province | QC |
| Postal Code | H4T 1T3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3167712 Canada Inc. | 7493 Route Transcanadienne, Bur 107, St-laurent, QC H4T 1T3 | 1995-07-21 |
| Les Filtres A.d. LtÉe | 7457 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4T 1T3 | 1993-04-28 |
| Les Produits Wristwear Inc. | 55 Trans Canada Hwy, Suite 7453, St-laurent, QC H4T 1T3 | 1992-12-11 |
| Ovaltel Inc. | 7463 Route Trans-canada, St-laurent, QC H4T 1T3 | 1991-03-04 |
| 174057 Canada Inc. | 7495 Transcanadienne, Ville St-laurent, QC H4T 1T3 | 1990-09-21 |
| Creations Tyme A.g. Inc. | 7455 Trans Canada Hwy, St-laurent, QC H4T 1T3 | 1989-08-15 |
| Canversions Inc. | 7455 Trans Canada Hwy., St. Laurent, QC H4T 1T3 | 1989-01-23 |
| 161629 Canada Inc. | 55 Trans Canada Highway, Suite 7453, St-laurent, QC H4T 1T3 | 1988-04-22 |
| 154514 Canada Inc. | 7491 Trans-canadienne Ouest, St-laurent, QC H4T 1T3 | 1987-02-19 |
| Restaurant Bar I.c. Maxims Inc. | 7355 Transcanada Highway, Suite 220, St.laurent, QC H4T 1T3 | 1986-05-15 |
| Find all corporations in postal code H4T1T3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEVE LEVY | 4900 COTE ST-LUC ROAD, APT 609, MONTREAL QC H3W 2H3, Canada |
| MARK FERTMAN | 90 HEATH STREET WEST, SUITE 312, TORONTO ON M4V 1T4, Canada |
| City | ST-LAURENT |
| Post Code | H4T1T3 |
| Category | trading |
| Category + City | trading + ST-LAURENT |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lemark Maintenance Inc. | P.o.box 1041, St Sauveur Cte Terrebonne, QC J0R 1R0 | 1977-08-08 |
| Cfm Trading Company Inc. | 1981 Mcgill College Avenue, Suite 1100, Montreal, QC H3A 3C1 | 2001-04-25 |
| Nc Trading Inc. | 100 New Gower Street, Suite 1100, St. John's, NL A1C 6K3 | |
| H & N Trading Inc. | 33 Barkton Lane, Halifax, NS B3M 4K5 | |
| Les Aliments Trading Transco Inc. | 750 Boul. Marcel Laurin, Suite 225, St. Laurent, QC H4M 2M4 | 1986-07-04 |
| Corporation MontrГ©al Plastique Trading | 5815 Rue Evreux, St-leonard, QC H1T 2H4 | 1999-12-24 |
| Alma Trading Ltee | 1255 Phillips Square, Montreal, QC H3B 3G9 | 1973-04-03 |
| Larix Trading Ltd. | 120 Adelaide Street West, Suite 2150, Toronto, ON M5H 1T1 | |
| Cie Interport Trading Ltee | 50 Place Cremazie, Suite 307, Montreal, QC H2P 2T1 | 1966-08-04 |
| Fourrures Trading Post Fjh Inc. | 423 Mayor Street, Suite 619, Montreal, QC H3A 2K7 | 1987-12-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on LEMARK TRADING INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.