IMPRIMERIE WEBLEY INC. (Corporation# 2410354) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 8, 1988.
| Corporation ID | 2410354 |
| Business Number | 885060699 |
| Corporation Name |
IMPRIMERIE WEBLEY INC. WEBLEY PRINTING INC. |
| Registered Office Address |
834 Dorset Ave Chomedey Laval QC H7W 1P2 |
| Incorporation Date | 1988-12-08 |
| Dissolution Date | 1997-05-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| A.W.A. LEGORE | 834 DORSET AVE, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 1P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-08 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-07 | 1988-12-08 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-12-08 | current | 834 Dorset Ave, Chomedey Laval, QC H7W 1P2 |
| Name | 1988-12-08 | current | IMPRIMERIE WEBLEY INC. |
| Name | 1988-12-08 | current | WEBLEY PRINTING INC. |
| Status | 1997-05-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-04-01 | 1997-05-13 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1988-12-08 | 1991-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-05-13 | Dissolution | |
| 1988-12-08 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 834 DORSET AVE |
| City | CHOMEDEY LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7W 1P2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3241688 Canada Inc. | 848 Dorset St, Chomedey, Laval, QC H7W 1P2 | 1996-03-22 |
| Africademia Inc. | 834 Dorset Avenue, Chomedey, Laval, QC H7W 1P2 | 1991-10-23 |
| Creations Des Fourrures Kay-m Inc. | 816 Dorset Avenue, Chomedey, Laval, QC H7W 1P2 | 1986-01-16 |
| Webley International Marketing Inc. | 834 Dorset Avenue, Chomedey Laval, QC H7W 1P2 | 1985-03-04 |
| Alta Pharmaceuticals Inc. | 834 Dorset Avenue, Chomedey, Laval, QC H7W 1P2 | 1987-08-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Younik Style Inc. | 1665 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2014-01-03 |
| 7786026 Canada Inc. | 1655 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A2 | 2011-02-23 |
| 7339151 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2010-02-24 |
| 12448122 Canada Inc. | 1730 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A2 | 2020-10-26 |
| 8268436 Canada Inc. | 1760 Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2012-08-07 |
| Chr Projects Inc. | 1770 Raoul-lagace, Laval, QC H7W 0A3 | 1997-09-08 |
| 11970585 Canada Inc. | 1760 Rue Raoul-lagacГ©, Laval, QC H7W 0A3 | 2020-03-20 |
| Easy1 Booking Inc. | 4889 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 2020-04-21 |
| Sammoun Electrique Inc. | 4853 Rue De Horta, Laval, QC H7W 0A4 | 1985-04-29 |
| 7263422 Canada Inc. | 5009 Horta, Laval, QC H7W 0A5 | 2009-10-21 |
| Find all corporations in postal code H7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| A.W.A. LEGORE | 834 DORSET AVE, CHOMEDEY, LAVAL QC H7W 1P2, Canada |
| City | CHOMEDEY LAVAL |
| Post Code | H7W1P2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Webley Express Inc. | 5 Drummondville Dr, Brampton, ON L6P 3M6 | 2013-04-18 |
| Webley International Marketing Inc. | 834 Dorset Avenue, Chomedey Laval, QC H7W 1P2 | 1985-03-04 |
| Webley International Marketing Inc. | 44 St. Joseph Street, Suite # 1213, Toronto, ON M4Y 2W4 | 2010-07-14 |
| Webley Advanced Concepts Corporation | 6451 Longspur Road, Mississauga, ON L5N 6E4 | 2019-01-27 |
| Imprimerie Dominion Printing Inc. | 1380, Rue Saint-antoine, Saint-hyacinthe, QC J2S 3K7 | |
| Imprimerie Copius Printing Inc. | 37 Rue De Valcourt, Gatineau, QC J8T 8G9 | 1997-04-22 |
| Imprimerie J.m.s. Inc. | 190 Dalpe, Varennes, QC J3X 1C5 | 1986-04-28 |
| E.v.a.n Printing Inc. | 700 Mccaffrey, St-laurent, QC H4T 1N1 | 1988-05-03 |
| Imprimerie C & T Ltee. | 156 St. Denis St, St. Lambert, QC J4P 2G2 | 1970-02-27 |
| L'imprimerie Labar Printing Inc. | 685 Lepine, Dorval, QC H9P 1G3 | 1992-06-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on IMPRIMERIE WEBLEY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.