165104 CANADA INC. (Corporation# 2410141) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 7, 1988.
| Corporation ID | 2410141 |
| Business Number | 879677268 |
| Corporation Name | 165104 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
200 A O'connor Drive Toronto ON M4J 2T2 |
| Incorporation Date | 1988-12-07 |
| Dissolution Date | 1996-06-04 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| DICK S. YANG | 200 A O'CONNOR DRIVE, TORONTO ON M4J 2T2, Canada |
| JAMES H. YANG | 200 A O'CONNOR DRIVE, TORONTO ON M4J 2T2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-06 | 1988-12-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-12-07 | current | 200 A O'connor Drive, Toronto, ON M4J 2T2 |
| Name | 1988-12-07 | current | 165104 CANADA INC. |
| Status | 1996-06-04 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1991-04-01 | 1996-06-04 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1988-12-07 | 1991-04-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-06-04 | Dissolution | |
| 1988-12-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3323846 Canada Inc. | 161 Bay Street, Suite 3500, Toronto, ON M4J 2T2 | 1997-02-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12065436 Canada Inc. | #805- 280 Donlands Avenue, Toronto, ON M4J 0A3 | 2020-05-16 |
| Baganda Trading Ltd. | 280 Donlands Avenue, Unit 803, East York, ON M4J 0A3 | 2016-09-21 |
| 3826619 Canada Inc. | 906-280 Donlands Ave., Toronto, ON M4J 0A3 | 2000-10-26 |
| Oldfield Trading Inc. | 280 Donlands Avenue, Suite 803, Toronto, ON M4J 0A3 | 2019-07-28 |
| Grosso Medical Cannabis Consultants Inc. | #805- 280 Donlands Avenue, Toronto, ON M4J 0A3 | 2020-08-10 |
| 8041555 Corp. | 1171 Queen Street West, Unit #1112, Toronto, ON M4J 0A5 | 2011-11-29 |
| 10121541 Canada Inc. | 305 Riverdale Avenue, Toronto, ON M4J 1A1 | 2017-02-27 |
| Legato Gelato Inc. | 304 Riverdale Ave, Toronto, ON M4J 1A2 | 2006-11-16 |
| Bluetoe Art Incorporated | 1106-10 Boultbee Ave, Toronto, ON M4J 1A6 | 2020-07-07 |
| Penyem Jamorai Relief Organization (pjro) | 10 Boultbee Avenue, Apartment 1010, Toronto, ON M4J 1A6 | 2008-10-24 |
| Find all corporations in postal code M4J | ||
| Name | Address |
|---|---|
| DICK S. YANG | 200 A O'CONNOR DRIVE, TORONTO ON M4J 2T2, Canada |
| JAMES H. YANG | 200 A O'CONNOR DRIVE, TORONTO ON M4J 2T2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4J2T2 |
Please comment or provide details below to improve the information on 165104 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.