165296 CANADA INC. (Corporation# 2410125) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is December 7, 1988.
| Corporation ID | 2410125 |
| Business Number | 872281886 |
| Corporation Name | 165296 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
6850 Goerway Drive Mississauga ON L4V 1P1 |
| Incorporation Date | 1988-12-07 |
| Dissolution Date | 1991-07-05 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| P. IAN REECE | 304 WOBURN AVENUE, TORONTO ON M5M 1K9, Canada |
| JOHN R. EVANS | 58 HIGHLAND AVENUE, TORONTO ON M4W 2A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1988-12-07 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1988-12-06 | 1988-12-07 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1988-12-07 | current | 6850 Goerway Drive, Mississauga, ON L4V 1P1 |
| Name | 1990-11-28 | current | 165296 CANADA INC. |
| Name | 1989-04-24 | 1989-04-24 | 165296 CANADA INC. |
| Name | 1988-12-07 | 1990-11-28 | ALLELIX CROP TECHNOLOGIES LTD. |
| Status | 1991-07-05 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1988-12-07 | 1991-07-05 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1991-07-05 | Dissolution | |
| 1988-12-07 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1990 | 1989-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1989 | 1989-12-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 6850 GOERWAY DRIVE |
| City | MISSISSAUGA |
| Province | ON |
| Postal Code | L4V 1P1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 164505 Canada Inc. | 6850 Goreway Drive, Mississauga, ON L4V 1P1 | 1988-10-28 |
| Tican Pharmaceutiques Ltee | 6870 Goreway Drive, Mississauga, ON L4V 1P1 | 1979-11-21 |
| Sante Draxis Inc. | 6870 Goreway Dr, Mississauga, ON L4V 1P1 | |
| International Association of Environmental Testing Laboratories Canada | 6850 Goreway Drive, Toronto, ON L4V 1P1 | 1993-04-21 |
| SantÉ Animale Dahi (ontario) Inc. | 6870 Goreway Drive, Mississauga, ON L4V 1P1 | 1996-01-05 |
| Sante Draxis Inc. | 6870 Goreway Drive, Mississauga, ON L4V 1P1 | |
| Viapharm Inc. | 6870 Goreway Drive, Mississauga, ON L4V 1P1 | |
| Draxis Orthopaedics Inc. | 6870 Goreway Drive, Mississauga, ON L4V 1P1 | |
| Iec Beak Consultants Ltd. | 6870 Goreway Drive, Mississauga, ON L4V 1P1 | 1982-11-01 |
| 141748 Canada Limited | 6870 Goreway Drive, Mississauga, ON L4V 1P1 | 1985-04-18 |
| Find all corporations in postal code L4V1P1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| P. IAN REECE | 304 WOBURN AVENUE, TORONTO ON M5M 1K9, Canada |
| JOHN R. EVANS | 58 HIGHLAND AVENUE, TORONTO ON M4W 2A3, Canada |
| City | MISSISSAUGA |
| Post Code | L4V1P1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 165296 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.