THE FULCRUM INVESTMENT COMPANY LIMITED (Corporation# 2220652) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2220652 |
| Business Number | 105213730 |
| Corporation Name | THE FULCRUM INVESTMENT COMPANY LIMITED |
| Registered Office Address |
165 University Avenue 10th Floor Toronto ON M5H 3B8 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jacques Tremblay | 850 Riverside Drive, Ajaz ON L1T 3S2, Canada |
| MARK M. TAYLOR | 892 PORCUPINE AVENUE, MISSISSAUGA ON L5H 3K5, Canada |
| Clive Patrick Rowe | 825 NE 1st Street, Apartment B, Delray Beach FL 33483, United States |
| HENRY N.R. JACKMAN | 19 ROSEDALE ROAD, TORONTO ON M4W 2P1, Canada |
| WILLIAM CORCORAN | 1 Benvenuto Place, Apartment 620, Toronto ON M4V 2L1, Canada |
| DUNCAN N.R. JACKMAN | 95 CRESCENT ROAD, TORONTO ON M4W 1T7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-08-03 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-08-02 | 1987-08-03 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-08-03 | current | 165 University Avenue, 10th Floor, Toronto, ON M5H 3B8 |
| Name | 1987-08-03 | current | THE FULCRUM INVESTMENT COMPANY LIMITED |
| Status | 1987-08-03 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-04-17 | Proxy / Procuration | Statement Date: 2014-05-28. |
| 2013-04-09 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2012-12-31. |
| 2012-04-12 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2011-12-31. |
| 2011-04-18 | Financial Statement / Г‰tats financiers | Statement Date: 2010-12-31. |
| 2010-03-17 | Proxy / Procuration | Statement Date: 2010-04-20. |
| 1999-07-02 | Proxy / Procuration | Statement Date: 1999-06-25. |
| 1987-08-03 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2207541. |
| 1987-08-03 | Amalgamation / Fusion | Amalgamating Corporation: 2220644. |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-04-02 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 2019 | 2019-04-02 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 2018 | 2018-04-03 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 2017 | 2017-04-06 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Fulcrum Investment Company Limited | 165 University Avenue, 10th Floor, Toronto, ON M5H 3B8 | 1966-07-14 |
| The Fulcrum Investment Company Limited | 165 University Avenue, 10th Floor, Toronto, ON M5H 3B8 | |
| The Fulcrum Investment Company Limited | 165 University Avenue, 10th Floor, Toronto, ON M5H 3B8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ocesed Limited | 165 University Avenue, 10th Floor, Toronto, ON M5H 3B8 | 1979-09-04 |
| The Fulcrum Investment Company Limited | 165 University Avenue, 10th Floor, Toronto, ON M5H 3B8 | 1966-07-14 |
| Corporations Unies Limitee | 165 University Avenue, 10th Floor, Toronto, ON M5H 3B8 | 1933-05-06 |
| Compagnie Trust Astra | 165 University Avenue, Toronto, ON M5H 3C2 | 1976-11-12 |
| Webstreet Inc. | 165 University Avenue, Suite 702, Toronto, ON M5H 3B8 | |
| Compagnie De Placements Hypothecaires Fedco | 165 University Avenue, Toronto, ON M5H 3C2 | 1976-11-12 |
| Great Artists Television Productions Inc. | 165 University Avenue, Suite 800, Toronto, ON M5H 3C2 | 1980-01-22 |
| Debenture and Securities Corporation of Canada | 165 University Avenue, 10th Floor, Toronto, ON M5H 3B8 | |
| Musical Legends Television Productions Inc. | 165 University Avenue, Suite 800, Toronto, ON M5H 3C2 | 1980-03-06 |
| Hollcan Consultants Limited | 165 University Avenue, Suite 900, Toronto, ON M5H 3C2 | 1973-08-16 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian & Foreign Securities Co. Limited | 165 University Ave, 10th Floor, Toronto 1, ON M5H 3B8 | 1926-11-02 |
| Debenture and Securities Corporation of Canada | 165 University Ave., 10th Floor, Toronto, ON M5H 3B8 | |
| Canadian Northern Prairie Lands Company Limited | 165 University Ave, 10th Floor, Toronto, ON M5H 3B8 | 1926-11-02 |
| Dominion and Anglo Investment Corporation Limited | 165 University Ave, 10th Floor, Toronto 1, ON M5H 3B8 | 1930-10-13 |
| Harry Horne Limited | 165 University Ave, Suite 330, Toronto 110, ON M5H 3B8 | 1944-05-02 |
| Peabody Leasing, Ltd. | 165 University Ave, Suite 330, Toronto, ON M5H 3B8 | 1972-09-18 |
| Jibbidyman Industries Ltd. | 165 University Ave, Suite 330, Toronto 110, ON M5H 3B8 | 1959-04-17 |
| Starword Communications Ltd. | 165 University Ave, Toronto 110, ON M5H 3B8 | 1972-09-28 |
| Econos Canadian Investment Company Limited | 165 University Avenue, 10th Floor, Toronto, ON M5H 3B8 | 1983-04-05 |
| Multipro Services Financiers Inc. | 165 University Avenue, 10th Floor, Toronto, ON M5H 3B8 | 1985-04-23 |
| Find all corporations in postal code M5H3B8 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jacques Tremblay | 850 Riverside Drive, Ajaz ON L1T 3S2, Canada |
| MARK M. TAYLOR | 892 PORCUPINE AVENUE, MISSISSAUGA ON L5H 3K5, Canada |
| Clive Patrick Rowe | 825 NE 1st Street, Apartment B, Delray Beach FL 33483, United States |
| HENRY N.R. JACKMAN | 19 ROSEDALE ROAD, TORONTO ON M4W 2P1, Canada |
| WILLIAM CORCORAN | 1 Benvenuto Place, Apartment 620, Toronto ON M4V 2L1, Canada |
| DUNCAN N.R. JACKMAN | 95 CRESCENT ROAD, TORONTO ON M4W 1T7, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M5H3B8 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + TORONTO |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L.v.c. Investment Company Limited | 42 Rennies Mill Rd, St. John's, NL | 1961-03-30 |
| The Athenaeum Investment Company Limited | 360 Jarry St West, Montreal, QC | 1961-12-20 |
| M.r.j. Investment Company Limited | 2900 - 550 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 0A3 | 1973-11-30 |
| Temiseun Investment Company Limited | 27 Colombo Crescent, Vaughan, ON L6A 0A3 | 2017-04-23 |
| Priory Investment Company Limited | 129 Queen Street, Charlottetown, PE C1A 7L1 | 1958-12-16 |
| Storrington Investment Company Limited | 72 University Avenue, Charlottetown, PE C1A 4K9 | 1931-06-15 |
| The Pall Mall Investment Company Limited | 72 University Ave, P.o.box 910, Charlottetown, PE C1A 7M3 | 1929-09-17 |
| Canada Andy Investment Company Limited | 30, Claridge Dr, Richmond Hill, ON L4C 6H3 | 2013-07-25 |
| Shipping Investment & Salvage Company of Canada Limited | 411 Pelissier St, Windsor, ON N9A 4L2 | 2014-11-02 |
| Chagrin Investment Company Limited | 1 Westmount Square, Suite 428, Montreal 216, QC | 1969-04-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on THE FULCRUM INVESTMENT COMPANY LIMITED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.