TRI TRANSLATION RESOURCES INTERNATIONAL INC. (Corporation# 2220318) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 27, 1987.
| Corporation ID | 2220318 |
| Business Number | 126472992 |
| Corporation Name | TRI TRANSLATION RESOURCES INTERNATIONAL INC. |
| Registered Office Address |
1379 Bank Ottawa ON K1H 8N3 |
| Incorporation Date | 1987-07-27 |
| Dissolution Date | 1996-03-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| R.M. EARL MEHAREY | 50 LYNHURST AVE., OTTAWA ON K1V 9W7, Canada |
| CLAIRE CHORNEY | 28 HUNTVIEW PRIVATE, OTTAWA ON K1V 0M5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-26 | 1987-07-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-07-27 | current | 1379 Bank, Ottawa, ON K1H 8N3 |
| Name | 1987-07-27 | current | TRI TRANSLATION RESOURCES INTERNATIONAL INC. |
| Status | 1996-03-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-11-01 | 1996-03-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-07-27 | 1989-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-03-28 | Dissolution | |
| 1987-07-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1988 | 1988-05-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Aetos Aviation Services Inc. | 1379 Bank, Ottawa, ON K1H 8N3 | 1992-01-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ukrainian Business Development Bureau Inc. | 1379 Bank Street, Ottawa, ON K1H 8N3 | 1992-02-24 |
| 149446 Canada Inc. | 1379 Bank Street, 1st Floor, Ottawa, ON K1H 8N3 | 1986-03-06 |
| Tri Seminars Inc. | 1379 Bank Street, Ottawa, ON K1H 8N3 | 1989-05-01 |
| Tri Training Resources International Inc. | 1379 Bank Street, Ottawa, ON K1H 8N3 | 1988-09-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11735691 Canada Inc. | 1201 Ohio Street, UnitГ© 209, Ottawa, ON K1H 0A1 | 2019-11-13 |
| Brightline Pharma Corporation | 1201 Ohio Street, Suite 209, Ottawa, ON K1H 0A1 | 2015-10-13 |
| 10509426 Canada Inc. | 1201 Ohio Street, Unit 402, Ottawa, ON K1H 0A1 | 2017-11-23 |
| Little League Foundation of Canada | 235 Dale Avenue, Ottawa, ON K1H 0H6 | 1978-03-07 |
| C.t. Barrie and Associates, Inc. | 2184 Braeside Avenue, Ottawa, ON K1H 0J8 | 1999-01-28 |
| Tinyview Wireless Media Inc. | P.o. Box 39016, 2265 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 1A1 | 2004-04-14 |
| 6209092 Canada Incorporated | Bo Pox 39009, Billings Bridge Plaza, 2269 Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 1A1 | 2004-03-18 |
| 6121292 Canada Inc. | 2265 Riverside Dr., P.o Box 39014, Ottawa, ON K1H 1A1 | 2003-07-24 |
| Theo Wong Enterprises Inc. | Po Box 39115, Rpo Billings Bridge, Ottawa, ON K1H 1A1 | 2002-11-04 |
| Futurederm Inc. | 1919 Riverside Drive, Suite 208, Ottawa, ON K1H 1A2 | 2005-03-02 |
| Find all corporations in postal code K1H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| R.M. EARL MEHAREY | 50 LYNHURST AVE., OTTAWA ON K1V 9W7, Canada |
| CLAIRE CHORNEY | 28 HUNTVIEW PRIVATE, OTTAWA ON K1V 0M5, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1H8N3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| R & R International Translation Specialists Inc. | 12, Av. Des Fougeres, Ile Bizard, QC H9C 1Z8 | 2000-01-24 |
| Premium Translation Services International Ltd. | 1837 Hunter's Run Drive, Orleans, ON K1C 6X6 | 2007-05-03 |
| Omicron International Translation Systems Inc. | 251 Laurier West, Suite 203, Ottawa, ON K1P 5J6 | 1985-08-08 |
| Service International De Traduction Fidelity Inc. | 10 Ontario West, Suite 306, Montreal, QC H2X 1Y6 | 1991-08-20 |
| International Machine Translation Association | 220 Laurier Avenue West, Suite 740, Ottawa, ON K1P 5Z9 | 1978-06-01 |
| Rba International, Human Resources Consultants Inc. | 770 Chemin St-guillaume, Ste-marthe, QC J0P 1W0 | 1987-07-22 |
| I.c.e.r. International Center for Educational Resources Inc. | 1250 University St., P.o. 1116, Montreal, QC H3B 3B8 | 1985-10-11 |
| M.r.i. Metaux Ressources International Inc. | 5754 Upper Lachine Road, Suite 200, Montreal, QC H4A 2B4 | 1991-06-19 |
| Ressources International Healthful Ltee. | 1405 Bishop Street, Suite 310, Montreal, QC H3G 2E4 | 1988-10-04 |
| Les Ressources Equipco International Inc. | 1200 Mcgill College Avenue, Suite 2020, Montreal, QC H3B 4G7 | 1989-10-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRI TRANSLATION RESOURCES INTERNATIONAL INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.