MID-ISLE FARMS INC. (Corporation# 2220202) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 27, 1987.
| Corporation ID | 2220202 |
| Business Number | 103682373 |
| Corporation Name | MID-ISLE FARMS INC. |
| Registered Office Address |
Prince County Albany PE C0B 1A0 |
| Incorporation Date | 1987-07-27 |
| Dissolution Date | 2004-05-06 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 7 - 18 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| GREGORY WOOD | NOSTREETADDRESS, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| MARY ROBINSON | -, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| BRIAN DAWSON | NOADDRESSLINE, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| HARLEIGH MACKAY | NOADDRESSLINE, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| MORLEY WOOD | NOADDRESSLINE, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| EARLE MACDONALD | NOADDRESSLINE, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| ANDREW MACKAY | NOADDRESSLINE, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| ERNEST MULLIGAN | NOSTREETADDRESS, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| BERTRAM WEBSTER | NOADDRESSLINE, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| ROBERT MULLIGAN | NOADDRESSLINE, EMERALD PE C0B 1M0, Canada |
| LORI ROBINSON | NOSTREETADDRESS, ALBANY PE C0A 1A0, Canada |
| TROY WEBSTER | NOSTREETADDRESS, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| BERTHA DAWSON | -, BORDEN-CARLETON PE C0B 1X0, Canada |
| ELMER MACDONALD | -, BORDEN-CARLETON PE C0B 1X0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-27 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-26 | 1987-07-27 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2005-11-14 | current | Prince County, Albany, PE C0B 1A0 |
| Address | 1987-07-27 | 2005-11-14 | Prince County, Albany, PE C0B 1A0 |
| Name | 2005-11-14 | current | MID-ISLE FARMS INC. |
| Name | 1987-07-27 | 2005-11-14 | MID-ISLE FARMS INC. |
| Status | 2016-07-22 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 2016-07-19 | 2016-07-22 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 2009-12-30 | 2016-07-19 | Active / Actif |
| Status | 2009-12-15 | 2009-12-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2005-11-14 | 2009-12-15 | Active / Actif |
| Status | 2004-05-06 | 2005-11-14 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2003-12-30 | 2004-05-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1997-11-01 | 2003-12-30 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1996-06-06 | 1997-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-22 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Prince Edward Island / ГЋle-du-Prince-Г‰douard |
| 2015-12-22 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2007-04-04 | Amendment / Modification | |
| 2005-11-29 | Amendment / Modification | Directors Limits Changed. |
| 2005-11-14 | Revival / Reconstitution | |
| 2004-05-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1987-07-27 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2015 | 2014-09-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2014 | 2014-09-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2013 | 2012-09-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mid-isle Farms Inc. | 330 Rte 1a, Albany, PE C0B 1A0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Harvey Distilling Company Inc. | 1804 Route 115, Albany, PE C0B 1A0 | 2019-07-18 |
| Cottagesonpei.com Ltd. | 163 Campbells Shore Road, Albany, PE C0B 1A0 | 2018-03-17 |
| First Signal Fire Alarm Inc. | 3288 North Carleton Road, Albany, PE C0B 1A0 | 2014-01-08 |
| Mj Gallant Consulting Ltd. | 685 Chelton Road, R. R. #2 Albany, PE C0B 1A0 | 2012-02-03 |
| 6753957 Canada Inc. | 3340 North Carleton Road, Rr2, Albany, PE C0B 1A0 | 2007-04-13 |
| 168178 Canada Inc. | 47 Nicole Drive, North Carlton, PE C0B 1A0 | 1989-05-03 |
| Mid-isle Farms Inc. | 330 Rte 1a, Albany, PE C0B 1A0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Endeavour Aviation Inc. | 10333 Trans-canada Hwy, Charlottetown, PE C0B 0R9 | 2019-01-03 |
| Wrd Enterprises and Marketing Inc. | 600 Church St., Alberton, PE C0B 1B0 | 2020-11-19 |
| Spud Spanner Mechanical Inc. | 103 Haywood Lane, Alberton, PE C0B 1B0 | 2020-10-22 |
| 12067323 Canada Inc. | 39416 Western Rd, Alberton, PE C0B 1B0 | 2020-05-18 |
| Homeland Electric Inc. | 461 Dock Road, Alberton, PE C0B 1B0 | 2018-12-03 |
| Lmg Fortress Films Ltd. | 267 Greenmount Road, Montrose, Alberton, PE C0B 1B0 | 2016-09-06 |
| Novyco Inc. | 1367 Mill River East Road, Alberton, PE C0B 1B0 | 2016-03-07 |
| High Tide Fisheries Ltd. | 42 Campbell Lane, Alberton, PE C0B 1B0 | 2013-06-07 |
| Northern Silver Ltd. | 46 Wells Shore Road, Alberton R.r. # 1, PE C0B 1B0 | 2008-06-20 |
| 4342216 Canada Inc. | 265 Northport, Route 152, Alberton, PE C0B 1B0 | 2006-01-05 |
| Find all corporations in postal code C0B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| GREGORY WOOD | NOSTREETADDRESS, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| MARY ROBINSON | -, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| BRIAN DAWSON | NOADDRESSLINE, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| HARLEIGH MACKAY | NOADDRESSLINE, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| MORLEY WOOD | NOADDRESSLINE, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| EARLE MACDONALD | NOADDRESSLINE, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| ANDREW MACKAY | NOADDRESSLINE, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| ERNEST MULLIGAN | NOSTREETADDRESS, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| BERTRAM WEBSTER | NOADDRESSLINE, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| ROBERT MULLIGAN | NOADDRESSLINE, EMERALD PE C0B 1M0, Canada |
| LORI ROBINSON | NOSTREETADDRESS, ALBANY PE C0A 1A0, Canada |
| TROY WEBSTER | NOSTREETADDRESS, ALBANY PE C0B 1A0, Canada |
| BERTHA DAWSON | -, BORDEN-CARLETON PE C0B 1X0, Canada |
| ELMER MACDONALD | -, BORDEN-CARLETON PE C0B 1X0, Canada |
| City | ALBANY |
| Post Code | C0B 1A0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Great Bel-isle Crossing Foundation Inc. | 356 Chemin Cote St-catherine, Outremont, QC H2V 2B4 | 1983-09-01 |
| Pecheries Caron Et Fils Ltee | Isle-verte, Isle Verte,cte Riviere-du-loup, QC | 1979-06-29 |
| La Chambre De Commerce De L'isle-verte | Rue St-jean-baptiste, Isle-verte, QC G0L 1K0 | 1969-08-11 |
| L'echoppe A Bois De L'isle-verte Incorporee | Rr 1, Isle-verte Ouest, QC G0L 1L0 | 1979-04-18 |
| Chantier Naval De L'isle-verte Inc. | 148 Rang De La Montagne, L'isle-verte, QC G0L 1K0 | 1985-08-09 |
| Harbour Authority of Isle Aux Morts | 111-113, Route 470, Isle Aux Morts, NL A0M 1J0 | 1989-06-30 |
| Kruger Energy Isle Pierre Inc. | 3285 Bedford Road, Montreal, QC H3S 1G5 | 2013-12-16 |
| B.i.a. Farms, Inc. | Site R.r. 1 Roaches Line, Clarke's Beach, NL A0A 1W0 | |
| Les Habitations De L'isle-verte Inc. | 2 Rue Verreault, L'isle-verte, QC G0L 1K0 | 1980-10-27 |
| Smallwood Farms, Inc. | Bx 7,site R.r. 1 Roaches Line, Clarke's Beach, NL A0A 1W0 |
Please comment or provide details below to improve the information on MID-ISLE FARMS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.