SPRINT FOOD EQUIPMENT LTD. (Corporation# 2220181) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 15, 1987.
| Corporation ID | 2220181 |
| Business Number | 884938671 |
| Corporation Name | SPRINT FOOD EQUIPMENT LTD. |
| Registered Office Address |
24 Queen St. East Suite 300 Brampton ON L6V 1A3 |
| Incorporation Date | 1987-07-15 |
| Dissolution Date | 1996-03-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LORETO B. RICCI | 100 GLENLONG AVE., TORONTO ON M6B 2M5, Canada |
| VITO J. MASOTTI | 4100 PONYTRAIL DR., APT. 1702, MISSISSAUGA ON L4W 2Y1, Canada |
| ADRIAN WAYNE CARSON | 216 ALDERCREST RD., TORONTO ON M8W 4J4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-14 | 1987-07-15 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-07-15 | current | 24 Queen St. East, Suite 300, Brampton, ON L6V 1A3 |
| Name | 1987-07-15 | current | SPRINT FOOD EQUIPMENT LTD. |
| Status | 1996-03-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-11-01 | 1996-03-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-07-15 | 1989-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-03-28 | Dissolution | |
| 1987-07-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vitalizer Health Products Inc. | 24 Queen St. East, Penthouse, Brampton, ON L6V 1A7 | 1981-08-19 |
| Berncorp Property Management Inc. | 24 Queen St. East, Suite 200, Brampton, ON L6V 1A3 | 1982-11-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2806479 Canada Inc. | 24 Queen St East, Suite 900, Brampton, AB L6V 1A3 | 1992-03-19 |
| Petro-sun International Inc. | 24 Queen Street East, Suite 608, Brampton, ON L6V 1A3 | |
| The Aiw Steel Company Inc. | 24 Queen Street East, Suite 608, Brampton, ON L6V 1A3 | 1986-08-26 |
| 155594 Canada Inc. | 24 Queen Street East, Suite 100, Brampton, ON L6V 1A3 | 1987-04-27 |
| Petro-sun/snc Operations Ltd. | 24 Queen Street East, Suite 608, Brampton, ON L6V 1A3 | 1987-04-22 |
| Petro-sun Environnement (1987) Inc. | 24 Queen Street East, Brampton, ON L6V 1A3 | 1987-09-14 |
| Petro-sun Venture Inc. | 24 Queen Street East, Brampton, ON L6V 1A3 | 1987-10-02 |
| Rent-a-rep Inc. | 24 Queen Street East, Suite 803, Brampton, ON L6V 1A3 | 1988-02-04 |
| Name | Address |
|---|---|
| LORETO B. RICCI | 100 GLENLONG AVE., TORONTO ON M6B 2M5, Canada |
| VITO J. MASOTTI | 4100 PONYTRAIL DR., APT. 1702, MISSISSAUGA ON L4W 2Y1, Canada |
| ADRIAN WAYNE CARSON | 216 ALDERCREST RD., TORONTO ON M8W 4J4, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L6V1A3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Plissage Sprint Ltee | 9500 St Lawrence, Suite 101, Montreal, QC H2N 1R1 | 1983-05-30 |
| Westwin Food Equipment Ltd. | 330 St.mary Ave, 700, Winnipeg, MB R3C 3Z5 | |
| Phoenix Food Equipment Inc. | 32 Cassila Way, Vaughan, ON L4H 4P2 | 2020-08-24 |
| Gf Food Equipment Inc. | 1670 Avenue Lacasse, Laval, QC H7K 3W2 | 2008-10-15 |
| Britt Food Equipment Inc. | 905-800 Chieftain Street, Woodstock, ON N4T 1T8 | 1983-10-06 |
| Atlanta Food Equipment Ltd. | 3616-15 Iceboat Terr., Toronto, ON M5V 4A5 | 2013-12-13 |
| Hly Food Equipment Inc. | 200 Silver Star Blvd Unit 371, Scarborough, ON M1V 5H4 | 2017-06-01 |
| Matrix Food Equipment Inc. | 11 Mount Hope Avenue, Dartmouth, NS B2Y 4S1 | 1997-01-09 |
| Condon-barr Food Equipment Ltd. | 701, 10060 Jasper Avenue, Edmonton, AB T5J 3R8 | |
| Great North Food Equipment Ltd. | 412 - 19055 Airport Way, Pitt Meadows, BC V3Y 0G4 | 2019-08-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on SPRINT FOOD EQUIPMENT LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.