I D ASSOCIATES INC. (Corporation# 2220130) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 25, 1987.
| Corporation ID | 2220130 |
| Business Number | 880025960 |
| Corporation Name | I D ASSOCIATES INC. |
| Registered Office Address |
285 Kent Street Charlottetown PE C1A 1P4 |
| Incorporation Date | 1987-08-25 |
| Dissolution Date | 2005-05-06 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KEITH DEWAR | 197 CENTRAL STREET, SUMMERSIDE PE C1N 3M2, Canada |
| ALEX MACAULAY | 15 HARBOURVIEW DRIVE, CHARLOTTETOWN PE C1A 7C7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-08-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-08-24 | 1987-08-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-08-25 | current | 285 Kent Street, Charlottetown, PE C1A 1P4 |
| Name | 1987-08-25 | current | I D ASSOCIATES INC. |
| Status | 2005-05-06 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2004-12-13 | 2005-05-06 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-08-25 | 2004-12-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2005-05-06 | Dissolution | Section: 212 |
| 1987-08-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2001 | 1999-06-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1999 | 1999-06-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 1998 | 1998-06-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 285 KENT STREET |
| City | CHARLOTTETOWN |
| Province | PE |
| Postal Code | C1A 1P4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hicano Trading Ltd. | 15 Rogers Lane, Charlottetown, PE C1A 0A3 | 2018-04-13 |
| May Earth Services Inc. | 132 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2018-10-26 |
| House of Dumplings Ltd. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2016-11-21 |
| 8749515 Canada Inc. | 116 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | |
| Talentedu Inc. | 160 Barbour Circle, Charlottetown, PE C1A 0A4 | 2019-02-04 |
| Rec & Weld Inc. | 120-1 Haviland Street, Charlottetown, PE C1A 0A8 | 2017-09-18 |
| On The Water Adventures, Inc. | 304-4 Prince St, Charlottetown, PE C1A 0C4 | 2016-04-20 |
| 313 Enterprise Inc. | 225-7 Babineau Ave, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2020-11-20 |
| Shb Investments Inc. | Suite No. 201, 7 Babineau Avenue, Charlottetown, PE C1A 0C9 | 2019-07-30 |
| Affiliatevia Canada Inc. | 7 Babineau Avenue, Suite 209, Charlottetown, PE C1A 0C9 | |
| Find all corporations in postal code C1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KEITH DEWAR | 197 CENTRAL STREET, SUMMERSIDE PE C1N 3M2, Canada |
| ALEX MACAULAY | 15 HARBOURVIEW DRIVE, CHARLOTTETOWN PE C1A 7C7, Canada |
| City | CHARLOTTETOWN |
| Post Code | C1A1P4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cbt Associates Gp Inc. | 175 Bloor Street East, Suite 801, North Tower, Toronto, ON M4W 3R8 | |
| Tsw Associates Ltd. | 65 Samantha Circle, Richmond Hill, ON L4B 2R8 | 2019-02-28 |
| Fbd Associates Inc. | 6694 Aston End, Brentwood Bay, BC V8M 1A3 | |
| Mangrove Associates Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 1900, MontrГ©al, QC H3A 3G4 | |
| Sgs Ludwig Associates Ltd. | 1201 Scotia 2 Tower, 10060 Jasper Avenue, Edmonton, AB T5J 4E5 | |
| Courtier D'assurance J.c. Gauthier & Associates Inc. | 428 Rue Rideau, Ottawa, ON K1N 5Z2 | 1981-09-22 |
| Armstrong & Quaile Associates Inc. | 5858 Rideau Valley Drive North, Suite 2, Manotick, ON K4M 1B3 | |
| Sgs Ludwig Associates Engineering Ltd. | 1201 Scotia 2 Tower, 10060 Jasper Avenue, Edmonton, AB T5J 4E5 | |
| Audiology Associates of N.b. Ltd. | 408 Mountain Road, Moncton, NB E1C 2M9 | |
| Strong, Hall & Associates Ltee | 1274 West Pender Street, Vancouver, BC | 1975-03-25 |
Please comment or provide details below to improve the information on I D ASSOCIATES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.