SERVICE GENERAL D'INVESTIGATION LYNX INC. (Corporation# 2220121) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 11, 1987.
| Corporation ID | 2220121 |
| Business Number | 875717951 |
| Corporation Name | SERVICE GENERAL D'INVESTIGATION LYNX INC. |
| Registered Office Address |
638 Des Begonias Ste-dorothee QC H7X 1H8 |
| Incorporation Date | 1987-08-11 |
| Dissolution Date | 1996-03-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| M. ROY-BOUCHER | 129 VINET, VAUDREUIL QC J7V 6P8, Canada |
| SYLVAIN GAGNIERE | 2144 DAVIDSON, MONTREAL QC H1W 2Y8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-08-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-08-10 | 1987-08-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-08-11 | current | 638 Des Begonias, Ste-dorothee, QC H7X 1H8 |
| Name | 1987-08-11 | current | SERVICE GENERAL D'INVESTIGATION LYNX INC. |
| Status | 1996-03-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-12-01 | 1996-03-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-08-11 | 1989-12-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-03-27 | Dissolution | |
| 1987-08-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 638 DES BEGONIAS |
| City | STE-DOROTHEE |
| Province | QC |
| Postal Code | H7X 1H8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Amsac Medic Gaze Inc. | 638 Rue Des Begonias, Ste.dorothee, Laval, QC H7X 1H8 | 1988-03-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Services De Succession Et D'assurance Eric BГ©rubГ© Inc. | 400 Rue Des Thalias, Laval, QC H7X 0A2 | 2020-10-14 |
| 4427017 Canada Inc. | 767 Etienne-lavoie, Laval, QC H7X 0A2 | 2008-08-26 |
| G & A Imaging Ltd. | 100 Rue Г‰tienne-lavoie, Apt 2606, Laval, QC H7X 0A2 | |
| Gestion Gilles Landry LtÉe | 100, Rue Etienne-lavoie, Suite 3007, Laval, QC H7X 0A2 | |
| Gestion Socaluma Inc. | 400 Rue Des Thalias, Laval, QC H7X 0A2 | 2020-10-14 |
| 6826954 Canada Inc. | 752 Casaubon, Laval, QC H7X 0A3 | 2007-08-21 |
| 6804110 Canada Inc. | 342, Rue Boulanger, Laval, QC H7X 0A3 | 2007-07-09 |
| Top-sky International Corp. | 740 Casaubon, Laval, QC H7X 0A3 | 2005-08-12 |
| 8466378 Canada Inc. | 241 Des Victorias, Laval, QC H7X 0A4 | 2013-03-20 |
| 8413053 Canada Inc. | 224, Des Victorias, Laval, QC H7X 0A4 | 2013-01-22 |
| Find all corporations in postal code H7X | ||
| Name | Address |
|---|---|
| M. ROY-BOUCHER | 129 VINET, VAUDREUIL QC J7V 6P8, Canada |
| SYLVAIN GAGNIERE | 2144 DAVIDSON, MONTREAL QC H1W 2Y8, Canada |
| City | STE-DOROTHEE |
| Post Code | H7X1H8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| R.g. General Realestate Service Inc. | 1 Place Ville Marie, Suite 3235, Montreal, QC | 1978-01-17 |
| S.g.g. General Gas Service Ltd. | 71 Terrace Faubert, C.p.512, Ville De Mercier, QC J0L 1K0 | 1978-07-20 |
| General Bearing Service Inc. | 490 Kent Street, Ottawa, ON K2P 2B7 | 1951-12-07 |
| General Investigation of Canada Limited | 246 Kent St, Ottawa, ON | 1962-11-22 |
| Yes Service Specialists Inc. | 115 Lynx Ridge Road Nw, Calgary, AB T3L 2M4 | 2007-12-17 |
| Equipements Scientifiques Bio-lynx Inc. | 29 Boul. De La Bourbonne, Lorraine, QC J6Z 4C9 | 1994-12-09 |
| Rik-lynx Computer Consulting Inc. | 654 Avenue AmpГЁre, #2, Laval, QC H7N 6E6 | 1999-05-11 |
| Les Fournitures De Chasse Et De Tir Lynx Inc. | Box 342, Radium Hot Springs, BC V0A 1M0 | 1988-03-17 |
| Lynx Mobility Inc. | P.o. Box 5111, Kawawachikamach, QC G0G 2Z0 | 2008-03-18 |
| S.i.q. Service Investigation Quebec Inc. | 4982 Ouest 2e Avenue, Charlesbourg, QC G1H 6K9 | 1979-07-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on SERVICE GENERAL D'INVESTIGATION LYNX INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.