Calliope Metals Corporation (Corporation# 2220016) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 2220016 |
| Corporation Name | Calliope Metals Corporation |
| Registered Office Address |
888 Dunsmuir St Suite 1100 Vancouver BC V6C 3K4 |
| Corporation Status | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YALE R SIMPSON | 3475 ST MARY'S AVE NORTH, VANCOUVER BC V7N 1X7, Canada |
| PETER J MATHESON | LEVEL 12 GWA HOUSE,, BRISBANE, OLD 4000 , Australia |
| CECIL R. BOND | 21658 50-B AVENUE, LANGLEY BC V3A 8B9, Canada |
| JAMES W PRIER | 3592 OXFORD STREET, VANCOUVER BC V5K 1P1, Canada |
| GAVIN S.M. BECKER | 15 KURANDA PLACE, DARLINGTON, PERTH W , Australia |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-09-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-09-23 | 1987-09-24 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1996-04-22 | current | 888 Dunsmuir St, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 |
| Name | 1996-04-22 | current | Calliope Metals Corporation |
| Name | 1994-10-26 | 1994-10-26 | GOLDCAP INC. |
| Name | 1987-09-24 | 1996-04-22 | Durandel Minerals Corporation |
| Status | 1997-06-17 | current | Inactive - Discontinued / Inactif - Changement de rГ©gime |
| Status | 1997-06-10 | 1997-06-17 | Active - Discontinuance Pending / Actif - Changement de rГ©gime en cours |
| Status | 1987-09-24 | 1997-06-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1997-06-17 | Discontinuance / Changement de rГ©gime | Jurisdiction: Yukon Territory / Territoire du Yukon |
| 1987-09-24 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Alberta |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1996 | 1995-10-31 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 1995 | 1995-10-31 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| 1994 | 1995-10-31 | Non-distributing corporation with more than 50 shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas fait appel au public et comptant plus de 50 actionnaires |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eteeoff.com Inc. | 888 Dunsmuir St, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | 1996-05-14 |
| Shelf Oil Ltd. | 888 Dunsmuir St, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | 1996-05-16 |
| Mpc Capital Corporation | 888 Dunsmuir St, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | 1996-06-13 |
| Tenke Mining Corp. | 888 Dunsmuir St, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | |
| Dozy Deals Inc. | 888 Dunsmuir St, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | |
| Georgia Brokerage Inc. | 888 Dunsmuir St, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | |
| Peoples Capital Corporation | 888 Dunsmuir St, 14th Floor, Vancouver, BC V6C 3K4 | 1987-05-28 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Osteopharm Technologies Limited | 1100 -888 Dunsmuir St., Vancouver, BC V6C 3K4 | 1995-05-01 |
| Primetime Solutions Inc. | 888 Dunsmuir, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | |
| Nairbo Investments Inc. | 888 Dunsmuir Street, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | |
| Meteor Technologies Inc. | 888 Dunsmuir Street, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | |
| Planvest Pacific Financial Corporation | 888 Dunsmuir Street, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | |
| Canberra Financial Corp. | 888 Dunsmuir Street, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | 1994-12-29 |
| Planvest Financial Services Inc. | 888 Dunsmuir Street, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | |
| Regia Resources Ltd. | 888 Dunsmuir Street, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | |
| Cpi Canadian Payphones Inc. | 888 Dunsmuir Street, Suite 1100, Vancouver, BC V6C 3K4 | 1995-08-21 |
| Name | Address |
|---|---|
| YALE R SIMPSON | 3475 ST MARY'S AVE NORTH, VANCOUVER BC V7N 1X7, Canada |
| PETER J MATHESON | LEVEL 12 GWA HOUSE,, BRISBANE, OLD 4000 , Australia |
| CECIL R. BOND | 21658 50-B AVENUE, LANGLEY BC V3A 8B9, Canada |
| JAMES W PRIER | 3592 OXFORD STREET, VANCOUVER BC V5K 1P1, Canada |
| GAVIN S.M. BECKER | 15 KURANDA PLACE, DARLINGTON, PERTH W , Australia |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6C3K4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Calliope Consulting Inc. | 106-1035 Sutlej Street, Victoria, BC V8V 2V9 | |
| Calliope + Clio Ventures Inc. | 906 Como Lake Avenue, Coquitlam, BC V3J 3N3 | 2015-03-30 |
| Calliope Production Services Ltd. | 5 Marine Parade Drive, Suite 206, Etobicoke, ON M8V 4B4 | 2011-08-01 |
| La Corporation Federale Commerciale De Metaux F.c.e. | 460 St-catherine St. West, Suite 300, Montreal, QC H3B 1A7 | 1987-05-22 |
| La Corporation Federale Commerciale D'Г‰change & D E MГ©taux | 55 Mount Royal West, Suite 9999, Montreal, QC H2T 2S6 | |
| D.c.p. Metals Ltee | 1475 Rue Couinard, Laval, QC | 1978-03-16 |
| Veles Brilliont Metals Corporation | 5400 Rue SГ©pale, Terrebonne, QC J7M 2K3 | 2020-10-28 |
| Mifrna Metals Corporation | 300 Rue Du Saint-sacrement, Bureau 536, Montreal, QC H2Y 1X4 | 2001-07-17 |
| Lmc Metals Corporation | 13 27th Street, Virginiatown, ON P0K 1X0 | 1996-08-15 |
| J-rajkumari Metals Corporation | 1145-151 Younge St, Toronto, ON M5C 2W7 | 2018-07-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on Calliope Metals Corporation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.