157105 CANADA INC. (Corporation# 2219981) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 16, 1987.
| Corporation ID | 2219981 |
| Corporation Name | 157105 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1190 Hornby Street Suite 1200 Vancouver BC V6Z 2L3 |
| Incorporation Date | 1987-07-16 |
| Dissolution Date | 1996-08-28 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| LAURIER PEDNEAULT | 4935 ST-FELIX, ST-AUGUSTIN QC G3A 1B4, Canada |
| GUY GAGNON | 1184 NELLIGAN ST., ST-FELICIEN QC G8K 1N2, Canada |
| GILLES TREMBLAY | 1180 MONCTON ST., APT. 111, QUEBEC QC G1S 4T8, Canada |
| LOUIS PAQUET | 1012 ARMANTIERES, CAP ROUGE QC G1Y 2S6, Canada |
| CLAUDE GAGNON | 1565 LAURIER BLVD., CILLERY QC G1S 1M3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-15 | 1987-07-16 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-07-16 | current | 1190 Hornby Street, Suite 1200, Vancouver, BC V6Z 2L3 |
| Name | 1987-07-16 | current | 157105 CANADA INC. |
| Status | 1996-08-28 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1990-11-01 | 1996-08-28 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-07-16 | 1990-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-08-28 | Dissolution | |
| 1987-07-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1988 | 1988-08-26 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| H.v. Advertising Inc. | 1190 Hornby Street, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | 1988-11-07 |
| Logical Methods Software Limited | 1190 Hornby Street, Suite 388, Vancouver, BC V6Z 2K5 | 1992-01-02 |
| Calona Wines Limited | 1190 Hornby Street, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | |
| Skybridge Travel Inc. | 1190 Hornby Street, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | 1982-12-03 |
| 128174 Canada Inc. | 1190 Hornby Street, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | 1983-11-25 |
| Cruiseshipcenters Inc. | 1190 Hornby Street, Suite 1200, Vancouver, BC V6Z 2L3 | 1985-05-31 |
| Victorian Enuretic Services 1986 Ltd. | 1190 Hornby Street, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | 1986-08-12 |
| Cascadia Brands Inc. | 1190 Hornby Street, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | |
| Hbt Consultants Inc. | 1190 Hornby Street, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | 1989-03-03 |
| Harvest-spring Nutritional Systems Canada Ltd. | 1190 Hornby Street, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | 1989-07-17 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tsc Entertainment One Corporation | 1190 Horny Street 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | 1994-10-24 |
| Voice-it Software Inc. | 1190 Hornby St, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | 1992-10-06 |
| Cabru Resources Ltd. | 1190 Hornby, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | |
| Medical Polymers Technologies, Inc. | 1190 Hornby St, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | |
| Pulf Water Systems Inc. | 1190 Hornby St, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | 1996-11-25 |
| Intrinsic Research & Development Inc. | 1190 Hornby St, Suite 1200, Vancouver, BC V6Z 2L3 | 1986-08-06 |
| P.d.c. Industrial Coatings Inc. | 1190 Hornby Street, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | |
| 172956 Canada Limited | 1190 Hornby Street, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | 1990-03-19 |
| Baz Bags Canada Ltd. | 1190 Hornby Street, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | 1990-03-19 |
| Sphinx Mining Inc. | 1190 Hornby Street, 12th Floor, Vancouver, BC V6Z 2L3 | |
| Find all corporations in postal code V6Z2L3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| LAURIER PEDNEAULT | 4935 ST-FELIX, ST-AUGUSTIN QC G3A 1B4, Canada |
| GUY GAGNON | 1184 NELLIGAN ST., ST-FELICIEN QC G8K 1N2, Canada |
| GILLES TREMBLAY | 1180 MONCTON ST., APT. 111, QUEBEC QC G1S 4T8, Canada |
| LOUIS PAQUET | 1012 ARMANTIERES, CAP ROUGE QC G1Y 2S6, Canada |
| CLAUDE GAGNON | 1565 LAURIER BLVD., CILLERY QC G1S 1M3, Canada |
| City | VANCOUVER |
| Post Code | V6Z2L3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 157105 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.