CARGO CARRIERS PAMIN INC. (Corporation# 2219930) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 22, 1987.
| Corporation ID | 2219930 |
| Business Number | 883189862 |
| Corporation Name | CARGO CARRIERS PAMIN INC. |
| Registered Office Address |
38 White Pine Drive Beaconsfield QC H9W 5E3 |
| Incorporation Date | 1987-07-22 |
| Dissolution Date | 1996-03-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KHUSHROO MIRZA | 4 TERRASSES VILLENEUVE, POINTE CLAIRE QC H9S 4Y7, Canada |
| TADIDUS KACZMAREK | 38 WHITE PINE DRIVE, BEACONSFIELD QC H9W 5E3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-07-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-07-21 | 1987-07-22 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-07-22 | current | 38 White Pine Drive, Beaconsfield, QC H9W 5E3 |
| Name | 1987-07-22 | current | CARGO CARRIERS PAMIN INC. |
| Status | 1996-03-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1989-11-01 | 1996-03-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1987-07-22 | 1989-11-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-03-19 | Dissolution | |
| 1987-07-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 38 WHITE PINE DRIVE |
| City | BEACONSFIELD |
| Province | QC |
| Postal Code | H9W 5E3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Transport De Cargaison (kacz-co) Ltee | 38 White Pine Drive, Beaconsfield, QC H9W 5E3 | 1979-11-15 |
| 2913003 Canada Inc. | 38 White Pine Drive, Beaconsfield, QC H9W 5E3 | 1993-04-16 |
| Thac-go Personnel Resources Ltd. | 38 White Pine Drive, Beaconsfield, QC H9W 5E3 | 1974-03-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| G.j.a. Enterprises Limited | 50 White Pine Drive, Beaconsfield, QC H9W 5E3 | 1977-05-19 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Fala Inc. | 108 Beaurepaire Dr., Beaconsfield, QC H9W 0A1 | |
| Ravann Creative Enterprises Inc. | 368 Glengarry Avenue, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 2000-06-30 |
| 2912597 Canada Inc. | 366 Glengarry, Beaconsfield, QC H9W 1A1 | 1993-04-15 |
| 147277 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 1985-11-08 |
| 10715549 Canada Inc. | 489 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A3 | 2018-04-04 |
| 146140 Canada Inc. | 490 Olympic Dr., Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1985-05-31 |
| S. Vasil Marketing Inc. | 496 Olympic Drive, Beaconsfield, QC H9W 1A4 | 1980-07-11 |
| 10203017 Canada Incorporated | 318 Berkshire Ave, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2017-04-22 |
| 9839399 Canada Inc. | 300 Birkshire, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2016-07-21 |
| 8664021 Canada Inc. | 342 Arlington Crescent, Beaconsfield, QC H9W 1A5 | 2013-10-15 |
| Find all corporations in postal code H9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KHUSHROO MIRZA | 4 TERRASSES VILLENEUVE, POINTE CLAIRE QC H9S 4Y7, Canada |
| TADIDUS KACZMAREK | 38 WHITE PINE DRIVE, BEACONSFIELD QC H9W 5E3, Canada |
| City | BEACONSFIELD |
| Post Code | H9W5E3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Transport De Cargaison (kacz-co) Ltee | 38 White Pine Drive, Beaconsfield, QC H9W 5E3 | 1979-11-15 |
| A.c.f. Services Fiannciers De Cargo Aerien Inc. | Cargo Building "a", Room 243 A, Mirabel, QC J7N 1B9 | 1984-01-12 |
| Matac Cargo Ltee | Montreal International Airport, Cargo Bldg C, Mirabel, QC J7N 1C1 | 1973-11-07 |
| Icc Les Contracteurs De Cargo International Inc. | 12005 Cargo A - 3, Suite 2186, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1999-10-01 |
| G S A Services Cargo Inc. | 12005 Cargo A-3, Edifice C, Suite 220a, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1995-01-23 |
| Laidlaw Carriers Van Gp Inc. | 8801, Trans-canada Highway, Suite 500, Saint-laurent, QC H4S 1Z6 | |
| Aeroceltic Canada Cargo Inc. | 12005 Rue Cargo A-3, Suite 220a, Edifice C, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1997-12-12 |
| Logistiques De Cargo Integrees Icl Inc. | 106place Morson, Kirkland, QC H9J 3Z6 | 1997-12-23 |
| Wi Cargo International Inc. | 12005 Cargo A-3, Suite 220a Edif. C, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1994-05-13 |
| Air Transport Cargo Gsa Inc. | 12005 Cargo A-3, Edifice C, Suite 220a, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1991-05-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on CARGO CARRIERS PAMIN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.