BOTA INTERNATIONAL (CANADA) INC. (Corporation# 2219921) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 11, 1987.
| Corporation ID | 2219921 |
| Business Number | 875356669 |
| Corporation Name | BOTA INTERNATIONAL (CANADA) INC. |
| Registered Office Address |
96 Canova Road S.w. Calgary AB T2W 2A7 |
| Incorporation Date | 1987-08-11 |
| Dissolution Date | 2008-06-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 4 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ALLEN CHI-WAI LAW | 96 CANOVA ROAD S.W., CALGARY AB T2W 2A7, Canada |
| RITA YEE-TONG CHUNG | 96 CANOVA ROAD S.W., CALGARY AB T2W 2A7, Canada |
| MARIA SZE-MING LAW | 96 CANOVA ROAD S.W., CALGARY AB T2W 2A7, Canada |
| LUCIA CHUNG-YUN LAW | 96 CANOVA ROAD S.W., CALGARY AB T2W 2A7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1987-08-11 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1987-08-10 | 1987-08-11 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1987-08-11 | current | 96 Canova Road S.w., Calgary, AB T2W 2A7 |
| Name | 1987-08-11 | current | BOTA INTERNATIONAL (CANADA) INC. |
| Status | 2008-06-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2008-01-12 | 2008-06-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1999-01-11 | 2008-01-12 | Active / Actif |
| Status | 1998-12-01 | 1999-01-11 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2008-06-20 | Dissolution | Section: 212 |
| 1987-08-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2004 | 2005-06-01 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2005 | 2005-04-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 7994648 Canada Inc. | 716 104 Avenue S.w., Calgary, AB T2W 0A3 | 2011-10-10 |
| Good Trade Development Ltd. | 1720 107 Avenue Sw, Calgary, AB T2W 0C2 | 2016-03-11 |
| Sundragon Renewable Energy Corp. | 1428 109 Ave. Sw, Calgary, AB T2W 0C7 | 2016-04-08 |
| 7845421 Canada Incorporated | 10223 - 7th Street Sw, Calgary, AB T2W 0G2 | 2011-05-02 |
| 4041283 Canada Inc. | 10220 8 Street Southwest, Calgary, AB T2W 0H1 | 2002-04-08 |
| Epsglobal Life Changing Products, Ltd. | 10315 8th Street, Calgary, AB T2W 0H2 | 2017-10-04 |
| Reid's Caulking Ltd. | 11143 Sacramento Drive Sw, Calgary, AB T2W 0J5 | 2016-12-21 |
| Aula Luz Illuminations Company | 24 Southland Cres Sw, Calgary, AB T2W 0K3 | 2016-07-26 |
| Limark Medical Inc. | 63 Sinclair Crescent, Calgary, AB T2W 0M1 | 2002-06-19 |
| Bright Side Investments Inc. | 828 Southmount Place Sw, Calgary, AB T2W 0R3 | 2013-01-21 |
| Find all corporations in postal code T2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ALLEN CHI-WAI LAW | 96 CANOVA ROAD S.W., CALGARY AB T2W 2A7, Canada |
| RITA YEE-TONG CHUNG | 96 CANOVA ROAD S.W., CALGARY AB T2W 2A7, Canada |
| MARIA SZE-MING LAW | 96 CANOVA ROAD S.W., CALGARY AB T2W 2A7, Canada |
| LUCIA CHUNG-YUN LAW | 96 CANOVA ROAD S.W., CALGARY AB T2W 2A7, Canada |
| City | CALGARY |
| Post Code | T2W2A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bota Ventures Inc. | 312 Blackburn Drive, Brantford, ON N3T 0G1 | 2020-07-08 |
| Bota Manufacturing & Marketing Inc. | 37 Harrison St, Nepean, ON K2H 7N7 | |
| Bota Gardens Ltd. | 700 West Georgia Street, Pacific Centre, Vancouver, BC V7Y 1B3 | 1977-12-29 |
| SolidaritÉ Pour Le DÉveloppement International (solideve International) | 1900 Marquis Avenue, #74, Ottawa, ON K1J 8J2 | 2011-06-02 |
| Icahm (international Committee On Archaeological Heritage Management) International Secretariat | 303 Notre Dame E, 5e Etage, Montreal, QC H2Y 3Y8 | 1994-01-19 |
| Canmore International (aide MÉdicale Canadienne I Nternationale) | 9 Rockledge Court, Montreal, QC H3H 1A5 | 1992-01-20 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| Airwave International Ltd | 12005 Cargo 3, Suite 218-l Montreal International Airp, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1999-11-09 |
| I.s. / S.i. Canada (international Socialists / Socialisme International) | #10 - 427 Bloor Street West, Toronto, ON M5S 1X7 | 2007-06-01 |
| Canadian International Council | 6 Hoskin Avenue, Toronto, ON M5S 1H8 | 1950-05-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on BOTA INTERNATIONAL (CANADA) INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.